Comunica experienta
MonitorulJuridic.ro
Email RSS Trimite prin Yahoo Messenger pagina:   SISTEMUL din 6 august 2025  de sancţiuni pentru Sprijinul cuplat pentru venit - legume cultivate în câmp destinate industrializării în cultură principală/secundară: tomate, castraveţi, ardei, vinete, intervenţia PD-17 din PS 2023-2027    Twitter Facebook
Cautare document
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

 SISTEMUL din 6 august 2025 de sancţiuni pentru Sprijinul cuplat pentru venit - legume cultivate în câmp destinate industrializării în cultură principală/secundară: tomate, castraveţi, ardei, vinete, intervenţia PD-17 din PS 2023-2027

EMITENT: Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale
PUBLICAT: Monitorul Oficial nr. 742 bis din 8 august 2025
──────────
    Aprobat prin ORDINUL nr. 268 din 6 august 2025, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 742 din 8 august 2025.
──────────
    CAP. I
    DISPOZIŢII GENERALE
        Sistemul de sancţiuni aplicabil pentru cererile de plată aferente Sprijinului cuplat pentru venit - legume cultivate în câmp destinate industrializării (tomate, castraveţi, ardei, vinete) PD-17 din PS 2023-2027, depuse de fermieri începând cu campania 2025, se stabileşte ţinând cont de următoarele 4 categorii de sancţiuni, care se aplică în următoarea ordine, la suma de plată rămasă după etapa anterioară de sancţionare:
    A. sancţiuni pentru supradeclararea suprafeţelor/sancţiuni administrative în ceea ce priveşte animalele declarate;
    B. sancţiuni pentru nerespectarea condiţiilor generale de eligibilitate şi specifice;
    C. sancţiuni pentru nedeclararea tuturor suprafeţelor;
    D. sancţiuni pentru nerespectarea condiţionalităţii şi condiţionalităţii sociale.

    CAP. II

    SECŢIUNEA 1

    A. Sancţiuni pentru supradeclararea suprafeţelor
        În ceea ce priveşte o grupă de culturi (grup de plată), pentru anul în cauză:
    a) dacă diferenţa dintre suprafaţa declarată pentru plată şi suprafaţa determinată la nivelul unui grup de plată este mai mică sau egală cu 0,1 ha, suprafaţa determinată se va considera egală cu suprafaţa declarată. Această prevedere nu se aplică în cazul în care diferenţa reprezintă mai mult de 20% din suprafaţa totală declarată pentru plată.
    b) dacă diferenţa dintre suprafaţa declarată pentru plată şi suprafaţa determinată la nivelul unui grup de plată este mai mică sau egală cu 2 ha şi procentul este mai mic de 3%, plata se calculează pe baza suprafeţei determinate;
    c) dacă în cazul unui grup de plată suprafaţa declarată pentru plată depăşeşte suprafaţa determinată cu un procent mai mare de 3% din suprafaţa determinată sau 2 ha, dar mai mică sau egală cu 20% din suprafaţa determinată, plata se calculează pe baza suprafeţei determinate, din care se scade de 1,5 ori diferenţa constatată. Sancţiunea administrativă nu depăşeşte 100% din cuantumurile bazate pe suprafaţa declarată;
    d) dacă suprafaţa declarată pentru plată depăşeşte suprafaţa determinată cu un procent mai mare de 20% din suprafaţa determinată, pentru anul în cauză nu se acordă nicio plată pentru grupul de plată în cauză.


    SECŢIUNEA 2

    B. Sancţiuni pentru nerespectarea condiţiilor generale de eligibilitate şi specifice

┌──────────────────────┬───────────────┐
│Condiţii de │Sancţiune │
│eligibilitate*) │ │
├──────────────────────┼───────────────┤
│Beneficiarul │ │
│sprijinului trebuie să│Nu se acordă │
│se încadreze în │plata. Este │
│categoria fermier │exclus de la │
│activ, conform art. 18│plată fermierul│
│- 25 din Ordinul │care nu │
│ministrului │îndeplineşte │
│agriculturii şi │această │
│dezvoltării rurale nr.│condiţie. │
│106/2024. │ │
├──────────────────────┼───────────────┤
│Fermierul este │ │
│beneficiar BISS şi │Intervenţia │
│utilizatorul unei │este respinsă │
│suprafeţe agricole, │de la plată, │
│identificabilă în │dacă nu │
│Sistemul Integrat de │respectă │
│Administraţie şi │această │
│Control (IACS) şi care│condiţie. │
│are categoria de │ │
│folosinţă teren arabil│ │
├──────────────────────┼───────────────┤
│ │Nu se acordă │
│ │plata. Este │
│ │exclusă de la │
│Suprafaţa parcelei │plată │
│agricole este de cel │exploataţia/ │
│puţin 0,3 ha. │parcela care nu│
│ │îndeplineşte │
│ │această │
│ │condiţie. │
├──────────────────────┼───────────────┤
│Fermierii care nu │Nu se acordă │
│desfăşoară activitate │plată. Se │
│agricolă aşa cum a │exclud de la │
│fost definită la pct. │plată │
│4.1.1 din PS │suprafeţele pe │
│2023-2027, nu sunt │care nu │
│eligibili la plată │desfăşoară │
│pentru suprafeţele │activitate │
│neconforme. │agricolă. │
├──────────────────────┼───────────────┤
│Fermierul trebuie să │ │
│facă dovada livrării │ │
│la o unitate de │ │
│industrializare │ │
│înregistrată a unei │ │
│producţii minime │ │
│stabilite conform art.│ │
│91 din Ordinul │Se respinge de │
│ministrului │la plată │
│agriculturii şi │intervenţia │
│dezvoltării rurale nr │dacă nu │
│106/2024, respectiv: │îndeplineşte │
│livrează cantitatea │condiţiile │
│minimă de 17.000 kg/ha│specifice │
│tomate sau 13.000 kg/ │privind │
│ha castraveţi sau │valorificarea │
│12.000 kg/ha ardei sau│producţiei │
│14.000 kg/ ha vinete │minime anuale. │
│către o unitate de │ │
│industrializare │ │
│înregistrată pentru │ │
│siguranţa alimentelor,│ │
│potrivit prevederilor │ │
│Ordinului ANSVSA nr. │ │
│111/2008 │ │
├──────────────────────┼───────────────┤
│ │Se exclude de │
│ │la plată │
│Fermierul trebuie să │suprafaţa │
│prezinte în termen │culturii pentru│
│documente care │care nu se │
│certifică / │depun în termen│
│valorificarea │documentele │
│producţiei minime, │care fac dovada│
│precum şi contractul │/valorificării │
│încheiat cu un │producţiei │
│procesator înregistrat│minime, │
│potrivit prevederilor │respectiv │
│Ordinului ANSVSA nr. │contractul, │
│111/2008 în │fără a │
│conformitate cu │determina │
│legislaţia naţională. │supradeclarare │
│ │în cadrul │
│ │intervenţiei. │
├──────────────────────┼───────────────┤
│ │Se exclude de │
│ │la plată │
│ │suprafaţa │
│ │culturii care │
│ │nu îndeplineşte│
│Fermierul trebuie să │condiţiile │
│utilizeze cantitatea │specifice │
│minimă de sămânţă │privind │
│certificată, în │utilizarea │
│conformitate cu │seminţei │
│legislaţia naţională │certificate, │
│ │fără a │
│ │determina │
│ │supradeclarare │
│ │în cadrul │
│ │intervenţiei. │
├──────────────────────┼───────────────┤
│ │Se exclude de │
│ │la plată │
│ │suprafaţa │
│ │culturii pentru│
│Fermierul trebuie să │care nu se │
│prezinte în termen │depun în termen│
│documente care │documentele │
│certifică utilizarea │care certifică │
│seminţei certificate, │utilizarea │
│în conformitate cu │seminţei │
│legislaţia naţională │certificate, │
│ │fără a │
│ │determina │
│ │supradeclarare │
│ │în cadrul │
│ │intervenţiei │
└──────────────────────┴───────────────┘

        *) Modalitatea de control este detaliată în procedurile de lucru ale Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA).

    SECŢIUNEA 3

    C. Sancţiuni pentru nedeclararea tuturor suprafeţelor
        În cazul în care, pentru un anumit an, un beneficiar nu declară toate suprafeţele, iar diferenţa dintre suprafaţa total determinată şi suprafaţa total declarată în cererea de plată, este mai mare de 3% din suprafaţa totală declarată, valoarea totală a plăţilor directe pe suprafaţă şi/sau a sprijinului în cadrul intervenţiilor privind plăţile pe suprafaţă cuvenite beneficiarului pentru anul în care s-a constatat nedeclararea, se reduce cu până la 3% în funcţie de gravitatea omisiunii, astfel:
    a) dacă suma suprafeţelor parcelelor nedeclarate reprezintă un procent mai mare de 3%, dar mai mic sau egal cu 30% din suprafaţa totală declarată, beneficiarul va fi sancţionat cu un procent de 1%;
    b) dacă suma suprafeţelor parcelelor nedeclarate reprezintă un procent mai mare de 30%, dar mai mic sau egal cu 50% din suprafaţa totală declarată, beneficiarul va fi sancţionat cu un procent de 2%;
    c) dacă suma suprafeţelor parcelelor nedeclarate reprezintă un procent mai mare de 50% din suprafaţa totală declarată, beneficiarul va fi sancţionat cu un procent de 3%.

        În cazul în care diferenţa dintre suprafaţa totală declarată în cererea de plată, pe de o parte, şi suma dintre suprafaţa declarată şi suprafaţa totală a parcelelor nedeclarate, pe de altă parte, este mai mică sau egală cu 3% din suprafaţa totală declarată, beneficiarul nu va fi sancţionat.

    SECŢIUNEA 4

    D. Sancţiuni pentru nerespectarea condiţionalităţii şi condiţionalităţii sociale
     Fermierii care solicită plăţi pentru Sprijinul cuplat pentru venit - LEGUME CULTIVATE ÎN CÂMP destinate industrializării (tomate, castraveţi, ardei, vinete), intervenţia PD-17, din PS 2023-2027, au obligaţia de a respecta pe suprafaţa întregii exploataţii şi pe parcursul întregului an calendaristic, normele privind condiţionalitatea aprobate prin Ordinul comun nr. 54/570/32/2023, cu modificările şi completările ulterioare.
     În cazul în care se constată nerespectarea de către fermieri a normelor privind condiţionalitatea, se vor aplica sancţiuni administrative în conformitate cu Sistemul de sancţiuni administrative pentru condiţionalitate aprobat prin Ordinul Ministrului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale nr. 393/2023, cu modificările şi completările ulterioare.
     Fermierii care solicită plăţi pentru Sprijinul cuplat pentru venit - LEGUME CULTIVATE ÎN CÂMP destinate industrializării (tomate, castraveţi, ardei, vinete), intervenţia PD-17, din PS 2023-2027, au obligaţia de a respecta normele privind condiţionalitatea socială stabilită în baza Regulamentului (UE) nr. 2115/2021.
     În cazul în care se constată de către organele competente (Inspecţia Muncii) nerespectarea de către beneficiari a normelor de condiţionalitate socială, APIA aplică sistemul de sancţiuni administrative aferente condiţionalităţii sociale, care se aprobă prin ordin al ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale, conform prevederilor art. 39 alin. (6^1) din Hotărârea Guvernului nr. 1571/2022 privind stabilirea cadrului general de implementare a intervenţiilor aferente sectoarelor vegetal şi zootehnic din cadrul Planului strategic PAC 2023-2027, finanţate din Fondul european de garantare agricolă şi de la bugetul de stat, cu modificările şi completările ulterioare


                                    -----

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Comentarii


Maximum 3000 caractere.
Da, doresc sa primesc informatii despre produsele, serviciile etc. oferite de Rentrop & Straton.

Cod de securitate


Fii primul care comenteaza.
MonitorulJuridic.ro este un proiect:
Rentrop & Straton
Banner5

Atentie, Juristi!

5 Modele de Contracte Civile si Acte Comerciale conforme cu Noul Cod civil si GDPR

Legea GDPR a modificat Contractele, Cererile sau Notificarile obligatorii

Va oferim Modele de Documente conform GDPR + Clauze speciale

Descarcati GRATUIT Raportul Special "5 Modele de Contracte Civile si Acte Comerciale conforme cu Noul Cod civil si GDPR"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016