Comunica experienta
MonitorulJuridic.ro
În conformitate cu prevederile <>Legii educaţiei naţionale nr. 1/2011 şi ale <>Ordinului ministrului educaţiei, cercetãrii, tineretului şi sportului nr. 3.759/2011 privind aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a Consiliului Naţional de Atestare a Titlurilor, Diplomelor şi Certificatelor Universitare şi a structurii acestuia, în temeiul <>Hotãrârii Guvernului nr. 81/2010 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Educaţiei, Cercetãrii, Tineretului şi Sportului, cu modificãrile şi completãrile ulterioare, ministrul educaţiei, cercetãrii, tineretului şi sportului emite prezentul ordin. ART. 1 Se aprobã componenţa nominalã a panelurilor pe domenii fundamentale ale Consiliului Naţional de Atestare a Titlurilor, Diplomelor şi Certificatelor Universitare, prevãzutã în anexa care face parte integrantã din prezentul ordin. ART. 2 Prezentul ordin se publicã în Monitorul Oficial al României, Partea I. Ministrul educaţiei, cercetãrii, tineretului şi sportului, Daniel Petru Funeriu Bucureşti, 9 februarie 2011. Nr. 3.761. ANEXĂ COMPONENŢA NOMINALĂ a panelurilor pe domenii fundamentale ale Consiliului Naţional de Atestare a Titlurilor, Diplomelor şi Certificatelor Universitare
P1. Matematicã şi ştiinţe ale naturii
┌────┬──────────────────────────────┬─────────────────────┬────────────────────────────────────────────┐
│Nr. │ Funcţia │ Numele şi prenumele │ Instituţia │
│crt.│ │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 1. │Preşedinte al panelului │Bogdan C. Simionescu │Academia Românã, Institutul "Petru Poni" de │
│ │ │ │Chimie Macromolecularã din Iaşi │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 2. │Vicepreşedinte al panelului; │Dan Timotin │Institutul de Matematicã "Simion Stoilow" al│
│ │preşedinte al comisiei de │ │Academiei Române, Bucureşti │
│ │matematicã │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 3. │Vicepreşedinte al comisiei de │Cãtãlin Lefter │Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi│
│ │matematicã │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 4. │Preşedinte al comisiei de │Victor Mitrana │Universitatea din Bucureşti │
│ │informaticã │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 5. │Vicepreşedinte al comisiei de │Dumitru Dumitrescu │Universitatea "Babeş-Bolyai" din Cluj-Napoca│
│ │informaticã │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 6. │Preşedinte al comisiei de │Nicolae Zamfir │Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare │
│ │fizicã │ │pentru Fizicã şi Inginerie Nuclearã "Horia │
│ │ │ │Hulubei" - IFIN-HH Bucureşti │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 7. │Vicepreşedinte al panelului; │Titus Beu │Universitatea "Babeş-Bolyai" din Cluj-Napoca│
│ │vicepreşedinte al comisiei de │ │ │
│ │fizicã │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 8. │Preşedinte al comisiei de │Cristian Sorin │Academia Românã;Universitatea "Babeş-Bolyai"│
│ │chimie şi inginerie chimicã │Silvestru │din Cluj-Napoca │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 9. │Vicepreşedinte al comisiei de │Grigore Bozga │Universitatea "Politehnica" din Bucureşti │
│ │chimie şi inginerie chimicã │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│10. │Preşedinte al comisiei de │Marian Ivan │Universitatea din Bucureşti │
│ │ştiinţele Pãmântului │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│11. │Vicepreşedinte al comisiei de │Maria Radoane │Universitatea "Ştefan cel Mare" din Suceava │
│ │ştiinţele Pãmântului │ │ │
└────┴──────────────────────────────┴─────────────────────┴────────────────────────────────────────────┘
P2. Ştiinţe inginereşti
┌────┬──────────────────────────────┬─────────────────────┬────────────────────────────────────────────┐
│Nr. │ Funcţia │ Numele şi prenumele │ Instituţia │
│crt.│ │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 1. │Preşedinte al panelului │Sergiu Nedevschi │Universitatea Tehnicã din Cluj-Napoca │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 2. │Vicepreşedinte al panelului │Cristian Oarã │Universitatea "Politehnica" din Bucureşti │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 3. │Vicepreşedinte al panelului │Carmen Socaciu │Universitatea de Ştiinţe Agricole şi │
│ │ │ │Medicinã Veterinarã din Cluj-Napoca │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 4. │Preşedinte al comisiei de │Dan Dubinã │Academia Românã; Universitatea "Politehnica"│
│ │inginerie civilã │ │din Timişoara │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 5. │Vicepreşedinte al comisiei de │Radu Vãcãreanu │Universitatea Tehnicã de Construcţii din │
│ │inginerie civilã │ │Bucureşti │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 6. │Preşedinte al comisiei de │Ioan Boldea │Academia Românã; Universitatea "Politehnica"│
│ │inginerie electricã şi │ │din Timişoara │
│ │energeticã │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 7. │Vicepreşedinte al comisiei de │Vasile Ţopa │Universitatea Tehnicã din Cluj-Napoca │
│ │inginerie electricã şi │ │ │
│ │energeticã │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 8. │Preşedinte al comisiei de │Liviu Goraş │Universitatea Tehnicã "Gheorghe Asachi" din │
│ │electronicã şi telecomunicaţii│ │Iaşi │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 9. │Vicepreşedinte al comisiei de │Corneliu Rusu │Universitatea Tehnicã din Cluj-Napoca │
│ │electronicã şi telecomunicaţii│ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│10. │Preşedinte al comisiei de │Florea Minescu │Universitatea "Petrol-Gaze" din Ploieşti │
│ │inginerie geologicã, mine, │ │ │
│ │petrol şi gaze │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│11. │Vicepreşedinte al comisiei de │Mircea Radulian │Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare │
│ │inginerie geologicã, mine, │ │pentru Fizica Pãmântului - INCDFP Bucureşti │
│ │petrol şi gaze │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│12. │Preşedinte al comisiei de │Ioan Stroe │Universitatea "Politehnica" din Bucureşti │
│ │inginerie aerospaţialã, │ │ │
│ │autovehicule şi transporturi │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│13. │Vicepreşedinte al comisiei de │Cãtãlin Nae │Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare │
│ │inginerie aerospaţialã, │ │Aerospaţialã "Elie Carafoli" - INCAS │
│ │autovehicule şi transporturi │ │Bucureşti │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│14. │Preşedinte al comisiei de │Gabriela Bahrim │Universitatea "Dunãrea de Jos" din Galaţi │
│ │inginerie a resurselor │ │ │
│ │vegetale şi animale │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│15. │Vicepreşedinte al comisiei de │Radu Sestraş │Universitatea de Ştiinţe Agricole şi │
│ │inginerie a resurselor │ │Medicinã Veterinarã din Cluj-Napoca │
│ │vegetale şi animale │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│16. │Preşedinte al comisiei de cal-│Nicolae Ţãpuş │Universitatea "Politehnica" din Bucureşti │
│ │culatoare, tehnologia informa-│ │ │
│ │ţiei şi ingineria sistemelor │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│17. │Vicepreşedinte al comisiei de │Radu Emil Precup │Universitatea "Politehnica" din Timişoara │
│ │calculatoare, tehnologia │ │ │
│ │informaţiei şi ingineria │ │ │
│ │sistemelor │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│18. │Preşedinte al comisiei de │Dan Cândea │Universitatea Tehnicã din Cluj-Napoca │
│ │inginerie industrialã şi │ │ │
│ │management │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│19. │Vicepreşedinte al comisiei de │Mihaela Banu │Universitatea "Dunãrea de Jos" din Galaţi │
│ │inginerie industrialã şi │ │ │
│ │management │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│20. │Preşedinte al comisiei de │Ştefan Staicu │Universitatea "Politehnica" din Bucureşti │
│ │inginerie mecanicã,mecatronicã│ │ │
│ │şi roboticã │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│21. │Vicepreşedinte al comisiei de │Ioan Doroftei │Universitatea Tehnicã "Gheorghe Asachi" din │
│ │inginerie mecanicã,mecatronicã│ │Iaşi │
│ │şi roboticã │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│22. │Preşedinte al comisiei de │Ionel Chicinaş │Universitatea Tehnicã din Cluj-Napoca │
│ │ingineria materialelor şi │ │ │
│ │nanotehnologie │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│23. │Vicepreşedinte al comisiei de │Iulian Ripoşan │Universitatea "Politehnica" din Bucureşti │
│ │ingineria materialelor şi │ │ │
│ │nanotehnologie │ │ │
└────┴──────────────────────────────┴─────────────────────┴────────────────────────────────────────────┘
P3. Ştiinţe biomedicale
┌────┬──────────────────────────────┬─────────────────────┬────────────────────────────────────────────┐
│Nr. │ Funcţia │ Numele şi prenumele │ Instituţia │
│crt.│ │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 1. │Preşedinte al panelului │Octavian Popescu │Academia Românã, Institutul de Biologie │
│ │ │ │Bucureşti; Universitatea "Babeş-Bolyai" din │
│ │ │ │Cluj-Napoca │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 2. │Vicepreşedinte al panelului │Florin Stamatian │Universitatea de Medicinã şi Farmacie "Iuliu│
│ │ │ │Haţieganu" din Cluj-Napoca │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 3. │Preşedinte al comisiei de │Ştefan Szedlacsek │Academia Românã, Institutul de Biochimie │
│ │biologie şi biochimie │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 4. │Vicepreşedinte al comisiei de │Maria-Luisa Flonta │Universitatea din Bucureşti │
│ │biologie şi biochimie │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 5. │Preşedinte al comisiei de │Cristian Vlãdescu │Universitatea de Medicinã şi Farmacie │
│ │medicinã │ │"Victor Babeş" din Timişoara │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 6. │Vicepreşedinte al panelului; │Adrian Covic │Universitatea de Medicinã şi Farmacie │
│ │vicepreşedinte al comisiei de │ │"Grigore T. Popa" din Iaşi │
│ │medicinã │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 7. │Preşedinte al comisiei de │Cornel Cãtoi │Universitatea de Ştiinţe Agricole şi │
│ │medicinã veterinarã │ │Medicinã Veterinarã din Cluj-Napoca │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 8. │Vicepreşedinte al comisiei de │Cornel Igna │Universitatea de Ştiinţe Agricole şi │
│ │medicinã veterinarã │ │Medicinã Veterinarã a Banatului din │
│ │ │ │Timişoara │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 9. │Preşedinte al comisiei de │Teofil Lung │Universitatea de Medicinã şi Farmacie "Iuliu│
│ │medicinã dentarã │ │Haţieganu" din Cluj-Napoca │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│10. │Vicepreşedinte al comisiei de │Alexandru Bucur │Universitatea de Medicinã şi Farmacie "Carol│
│ │medicinã dentarã │ │Davila" din Bucureşti │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│11. │Preşedinte al comisiei de │Radu Oprean │Universitatea de Medicinã şi Farmacie "Iuliu│
│ │farmacie │ │Haţieganu" din Cluj-Napoca │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│12. │Vicepreşedinte al comisiei de │Constantin Mircioiu │Universitatea de Medicinã şi Farmacie "Carol│
│ │farmacie │ │Davila" din Bucureşti │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│13. │Membru al panelului │Ioan Lascãr │Universitatea de Medicinã şi Farmacie "Carol│
│ │ │ │Davila" din Bucureşti │
└────┴──────────────────────────────┴─────────────────────┴────────────────────────────────────────────┘
P4. Ştiinţe sociale
┌────┬──────────────────────────────┬─────────────────────┬────────────────────────────────────────────┐
│Nr. │ Funcţia │ Numele şi prenumele │ Instituţia │
│crt.│ │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 1. │Preşedinte al panelului │Marian Preda │Universitatea din Bucureşti │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 2. │Vicepreşedinte al panelului; │Viorel-Mihaiu Ciobanu│Universitatea din Bucureşti │
│ │preşedinte al comisiei de │ │ │
│ │ştiinţe juridice │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 3. │Vicepreşedinte al comisiei de │Smaranda Angheni │Universitatea "Titu Maiorescu" din Bucureşti│
│ │ştiinţe juridice │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 4. │Vicepreşedinte al panelului; │Mihaela Miroiu │Şcoala Naţionalã de Studii Politice şi │
│ │preşedinte al comisiei de │ │Administrative din Bucureşti │
│ │sociologie, ştiinţe politice │ │ │
│ │şi administrative │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 5. │Vicepreşedinte al comisiei de │Constantin Marius │Academia de Studii Economice din Bucureşti │
│ │sociologie, ştiinţe politice │Profiroiu │ │
│ │şi administrative │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 6. │Preşedinte al comisiei de │Mihail Vasile-Ozunu │Universitatea Naţionalã de Apãrare "Carol I"│
│ │ştiinţe militare, informaţii │ │din Bucureşti │
│ │şi ordine publicã │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 7. │Vicepreşedinte al comisiei de │Toma Gheorghe │Academia Naţionalã de Informaţii "Mihai │
│ │ştiinţe militare, informaţii │ │Viteazul" │
│ │şi ordine publicã │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 8. │Preşedinte al comisiei de │Bogdan Negrea │Academia de Studii Economice din Bucureşti │
│ │ştiinţe economice şi │ │ │
│ │administrarea afacerilor │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 9. │Vicepreşedinte al comisiei de │Adriana Zaiţ │Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi│
│ │ştiinţe economice şi │ │ │
│ │administrarea afacerilor │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│10. │Preşedinte al comisiei de │Nicolae Mitrofan │Universitatea din Bucureşti │
│ │psihologie şi ştiinţe │ │ │
│ │comportamentale │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│11. │Vicepreşedinte al comisiei de │Daniel Ovidiu David │Universitatea "Babeş-Bolyai" din Cluj-Napoca│
│ │psihologie şi ştiinţe │ │ │
│ │comportamentale │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│12. │Membru al panelului │Ştefan Eugen Prunã │Academia de Poliţie "Alexandru Ioan Cuza" │
│ │ │ │din Bucureşti │
└────┴──────────────────────────────┴─────────────────────┴────────────────────────────────────────────┘
P5. Arte şi ştiinţe umaniste
┌────┬──────────────────────────────┬─────────────────────┬────────────────────────────────────────────┐
│Nr. │ Funcţia │ Numele şi prenumele │ Instituţia │
│crt.│ │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 1. │Preşedinte al panelului │Mircea Dumitru │Universitatea din Bucureşti │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 2. │Vicepreşedinte al panelului │Gheorghe Iacob │Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi│
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 3. │Vicepreşedinte al panelului │Adrian-Paul Iliescu │Universitatea din Bucureşti │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 4. │Preşedinte al comisiei de │Otilia Hedeşan │Universitatea de Vest din Timişoara │
│ │filologie │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 5. │Vicepreşedinte al comisiei de │Ştefan Oltean │Universitatea "Babeş-Bolyai" din Cluj-Napoca│
│ │filologie │ │ │
├────┼──────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────────────┤
│ 6. │Preşedinte al comisiei de │Ilie Pârvu │Universitatea din Bucureşti │