────────── Aprobat prin ORDINUL nr. 285/412/2026, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 379 din 6 mai 2026.────────── CAP. I Principii generale SECŢIUNEA 1 Obiect şi domeniu de aplicare ART. 1 Prezentul normativ se referă la condiţiile de calitate privind reciclarea la cald, în instalaţii de preparare fixe, semimobile şi mobile, a mixturilor asfaltice recuperate din straturile rutiere bituminoase. ART. 2 Mixtura asfaltică reciclată reglementată de prezentul normativ este preparată cu asfalt recuperat provenit din frezarea şi/sau decaparea straturilor rutiere bituminoase. Asfaltul recuperat trebuie să respecte prevederile SR EN 13108-8. ART. 3 Reciclarea la cald în instalaţii de preparare fixe, semimobile şi mobile constă, în principiu, în prepararea de mixturi asfaltice din asfalt recuperat şi materiale de aport (agregate naturale, filer, bitum, agenţi regeneratori şi aditivi) în instalaţiile de fabricare a mixturilor asfaltice destinate acestui scop, conform art. 7. ART. 4 Mixtura asfaltică reciclată la cald în instalaţii de preparare fixe, semimobile şi mobile, conform prezentului normativ, se poate utiliza la: a) execuţia stratului de legătură, pe drumuri publice de clasă tehnică III-V şi străzi de categorie tehnică II-IV, în condiţiile art. 11; b) execuţia stratului de bază, pe drumuri publice de clasă tehnică III-V şi străzi de categorie tehnică II-IV, în condiţiile art. 11; c) execuţia lucrărilor de întreţinere şi reparaţii ale îmbrăcăminţilor rutiere bituminoase, conform Normativului AND 554. SECŢIUNEA a 2-a Prescripţii generale ART. 5 În tehnica rutieră din ţara noastră, reciclarea mixturilor asfaltice se poate efectua prin următoarele tehnologii: a) reciclarea la rece, in situ, conform Normativului AND 532; b) reciclarea la cald, în instalaţii de preparare fixe, semimobile şi mobile, conform prezentului normativ; c) alte procedee de reciclare agrementate tehnic. ART. 6 Principala sursă a mixturilor asfaltice reciclate la cald în instalaţii de preparare fixe, semimobile şi mobile este asfaltul recuperat prin frezare şi/sau decapare din îmbrăcăminţile asfaltice şi/sau straturile asfaltice ale structurilor rutiere existente, după cum urmează: a) straturi din mixturi asfaltice care prezintă degradări de tipul fisurilor şi crăpăturilor multiple pe direcţii diferite, faianţări, văluriri, refulări, tasări locale etc.; b) straturi din mixturi asfaltice de pe calea podurilor în cazul refacerii acestora sau a hidroizolaţiei; c) straturi din mixturi asfaltice de pe sectoarele de drum care necesită supraînălţarea pentru corectarea locală a profilului longitudinal sau scoaterea de sub efectul inundaţiei; d) straturi din mixturi asfaltice de pe sectoarele de drum ce prezintă capacitate portantă redusă, în scopul ranforsării structurii rutiere, pe bază de studii tehnico-economice; e) straturi din mixturi asfaltice de pe drumuri sau străzi pe care urmează să se execute lucrări de instalaţii edilitare subterane; f) straturi din mixturi asfaltice de pe reţelele stradale care necesită sporirea capacităţii portante prin adăugare de straturi noi, dar cota bordurii de trotuar nu permite; g) straturi din mixturi asfaltice de pe variantele de drum dezafectate sau de pe cele de serviciu de la lucrările de artă. NOTE: 1. Sursele de valorificare indicate la art. 6 nu sunt limitative, cu excepţia mixturilor reciclate la rece ce nu se pot utiliza şi nu fac obiectul prezentului normativ. 2. Se recomandă, din considerente economice şi ecologice, ca mixturile asfaltice rezultate din frezarea sau decaparea straturilor rutiere să fie refolosite conform prevederilor prezentului normativ în toate situaţiile în care nu sunt reciclate in situ sau nu îşi găsesc alte modalităţi de valorificare. ART. 7 Tehnologia de reciclare la cald în instalaţii de preparare fixe, semimobile şi mobile, prezentată la cap. III secţiunea a 2-a, include următoarele operaţii principale: a) organizarea bazelor de producţie prin amenajarea de spaţii de depozitare a mixturii recuperate şi dotarea cu echipamentele necesare sortării şi dozării acesteia, alimentării instalaţiei şi eventual concasării (în cazul mixturii decapate); b) recuperarea mixturii asfaltice din îmbrăcăminţile asfaltice şi/sau straturile asfaltice ale structurilor rutiere existente, prin frezare şi/sau decapare; c) transportul mixturii asfaltice recuperate în bazele de producţie organizate şi depozitarea acesteia; d) concasarea şi sortarea mixturii asfaltice recuperate; e) stabilirea compoziţiei medii a mixturii asfaltice recuperate; f) elaborarea dozajelor pentru mixtura asfaltică reciclată; g) prepararea mixturii asfaltice reciclate/reciclarea propriuzisă. SECŢIUNEA a 3-a Terminologie şi definiţii ART. 8 Notaţiile mixturilor asfaltice reciclate sunt prezentate în tabelul 1, în conformitate cu Normativul AND 605. ART. 9 Pentru aplicarea prezentului normativ se utilizează termenii şi definiţiile din cadrul standardelor şi reglementărilor tehnice în vigoare, specificate la art. 10, dintre care, în principal: - adezivitate - proprietate care caracterizează aptitudinea a două materiale de a se lipi între ele şi caracteristică a lianţilor bituminoşi exprimată prin rezistenţa pe care o opun la dezlipirea peliculei de bitum de pe granulele agregatelor naturale sub acţiunea tensiunilor interfaciale ale sistemului liant-agregat în prezenţa apei; – agregate naturale de aport - agregate de o anumită clasă de granulozitate/sort sau o combinaţie de mai multe clase de granulozitate/sorturi, necesar a fi adăugate atât pentru încadrarea în cerinţele de granulozitate (curba de granulozitate, respectiv dimensiune maximă a agregatelor) impuse de studiul de laborator, cât şi pentru asigurarea cerinţelor de calitate impuse amestecului de agregate (rezistenţă la îngheţ-dezgheţ, rezistenţă la uzură, adezivitate etc.); – frezare - operaţie mecanizată de rupere şi de mărunţire a unui strat sau grup de straturi situate la partea superioară a structurii rutiere, în cadrul unor lucrări de reabilitare/ranforsare/ întreţinere a drumurilor publice; – mixtură/asfalt recuperat - mixtură asfaltică supusă reciclării, provenită din frezarea şi/sau decaparea straturilor bituminoase rutiere; – mixtură asfaltică reciclată - amestec obţinut prin omogenizarea scheletului mineral (constituit din material frezat cu sau fără aport de agregate), filerului, bitumului, agenţilor regeneratori şi aditivilor, dacă este cazul; – agentul regenerator pentru bitum - este un material component care adăugat în cantităţi mici trebuie să aibă capacitatea, din punctul de vedere al caracteristicilor termomecanice, de a întineri/reactiva bitumul îmbătrânit RAP şi, în cele din urmă, de a oferi un produs final cu proprietăţi similare cu ale unui bitum proaspăt în mixtura asfaltică frezată, pentru a îmbunătăţi caracteristicile la deformaţii permanente ale mixturilor asfaltice finale; – marcajul CE - marcaj care atestă conformitatea unui produs de construcţie cu performanţa declarată în raport cu caracteristicile esenţiale, confirmate de un standard armonizat sau de evaluarea tehnică europeană. SECŢIUNEA a 4-a Referinţe normative ART. 10 (1) La utilizarea prezentului normativ se aplică prevederile următoarelor documente de referinţă, dar nu se limitează la acestea: SR 4032-1 - Lucrări de drumuri. Terminologie SR EN 933-1 - Încercări pentru determinarea caracteristicilor geometrice ale agregatelor. Partea 1: Determinarea granulozităţii. Analiza granulometrică prin cernere SR EN 933-2 - Încercări pentru determinarea caracteristicilor geometrice ale agregatelor. Partea 2: Determinarea granulozităţii. Site de încercare, dimensiuni nominale ale ochiurilor SR EN 933-3 - Încercări pentru determinarea caracteristicilor geometrice ale agregatelor. Partea 3: Determinarea formei granulelor. Coeficient de aplatizare SR EN 933-4 - Încercări pentru determinarea caracteristicilor geometrice ale agregatelor. Partea 4: Determinarea formei particulelor. Coeficient de formă SR EN 933-5 - Încercări pentru determinarea caracteristicilor geometrice ale agregatelor. Partea 5: Determinarea procentului de granule sfărâmate din agregate grosiere şi amestecuri de agregate naturale SR EN 933-8 - Încercări pentru determinarea caracteristicilor geometrice ale agregatelor. Partea 8: Evaluarea părţilor fine. Determinarea echivalentului de nisip SR EN 933-9 - Încercări pentru determinarea caracteristicilor geometrice ale agregatelor. Partea 9: Evaluarea părţilor fine. Încercare cu albastru de metilen SR EN 933-10 - Încercări pentru determinarea caracteristicilor geometrice ale agregatelor. Partea 10: Evaluarea părţilor fine. Determinarea granulozităţii filerului (cernere în curent de aer) SR EN 1097-1 - Încercări pentru determinarea caracteristicilor mecanice şi fizice ale agregatelor. Partea 1: Determinarea rezistenţei la uzură (micro-Deval) SR EN 1097-2 - Încercări pentru determinarea caracteristicilor mecanice şi fizice ale agregatelor. Partea 2: Metode pentru determinarea rezistenţei la sfărâmare SR EN 1097-5 - Încercări pentru determinarea caracteristicilor mecanice şi fizice ale agregatelor. Partea 5: Determinarea conţinutului de apă prin uscare în etuvă ventilată SR EN 1097-6 - Încercări pentru determinarea caracteristicilor mecanice şi fizice ale agregatelor. Partea 6: Determinarea densităţii şi a absorbţiei de apă a granulelor SR EN 1367-1 - Încercări pentru determinarea caracteristicilor termice şi de alterabilitate ale agregatelor. Partea 1: Determinarea rezistenţei la îngheţ-dezgheţ SR EN 1367-2 - Încercări pentru determinarea caracteristicilor termice şi de alterabilitate ale agregatelor. Partea 2: Încercarea cu sulfat de magneziu SR EN 13043 - Agregate pentru amestecuri bituminoase şi pentru finisarea suprafeţelor, utilizate la construcţia şoselelor, a aeroporturilor şi a altor zone cu trafic SR EN 1744-1 - Încercări pentru determinarea proprietăţilor chimice ale agregatelor. Partea 1: Analiză chimică SR 61 - Bitum. Determinarea ductilităţii SR EN 1426 - Bitum şi lianţi bituminoşi. Determinarea penetraţiei cu ac SR EN 1427 - Bitum şi lianţi bituminoşi. Determinarea punctului de înmuiere. Metoda cu inel şi bilă SR EN 1428 - Bitum şi lianţi bituminoşi. Determinarea conţinutului de apă din emulsiile bituminoase. Metoda distilării azeotrope SR EN 1429 - Bitum şi lianţi bituminoşi. Determinarea reziduului pe sită al emulsiilor bituminoase şi determinarea stabilităţii la depozitare prin cernere SR 10969 - Lucrări de drumuri. Determinarea adezivităţii bitumurilor rutiere şi a emulsiilor cationice bituminoase faţă de agregatele naturale prin metoda spectrofotometrică SR EN 12591 - Bitum şi lianţi bituminoşi. Specificaţii pentru bitumuri rutiere SR EN 12607-1 - Bitum şi lianţi bituminoşi. Determinarea rezistenţei la întărire sub efectul căldurii şi aerului. Partea 1: Metoda RTFOT SR EN 13808 - Bitum şi lianţi bituminoşi. Cadrul specificaţiilor pentru emulsiile bituminoase cationice SR EN 14023 - Bitum şi lianţi bituminoşi. Cadru pentru specificaţiile bitumurilor modificate cu polimeri SR EN 12697-1 - Mixturi asfaltice. Metode de încercare. Partea 1: Conţinut de liant solubil SR EN 12697-2 - Mixturi asfaltice. Metode de încercare. Partea 2: Determinarea granulozităţii SR EN 12697-6 - Mixturi asfaltice. Metode de încercare. Partea 6: Determinarea densităţii aparente a epruvetelor bituminoase SR EN 12697-8 - Mixturi asfaltice. Metode de încercare. Partea 8: Determinarea caracteristicilor volumetrice ale epruvetelor bituminoase SR EN 12697-11 - Mixturi asfaltice. Metode de încercare Partea 11: Determinarea afinităţii dintre agregate şi bitum SR EN 12697-12 - Mixturi asfaltice. Metode de încercare. Partea 12: Determinarea sensibilităţii la apă a epruvetelor bituminoase SR EN 12697-13 - Mixturi asfaltice. Metode de încercare. Partea 13: Măsurarea temperaturii SR EN 12697-23 - Mixturi asfaltice. Metode de încercare. Partea 23: Determinarea rezistenţei la tracţiune indirectă a epruvetelor bituminoase SR EN 12697-24 - Mixturi asfaltice. Metode de încercare. Partea 24: Rezistenţă la oboseală SR EN 12697-25 - Mixturi asfaltice. Metode de încercare. Partea 25: Încercare la compresiune ciclică SR EN 12697-26 - Mixturi asfaltice. Metode de încercare. Partea 26: Rigiditate SR EN 12697-27 - Mixturi asfaltice. Metode de încercare. Partea 27: Prelevarea probelor SR EN 12697-28 - Mixturi asfaltice. Metode de încercare. Partea 28: Pregătirea probelor pentru determinarea conţinutului de bitum, a conţinutului de apă şi a compoziţiei granulometrice SR EN 12697-29 - Mixturi asfaltice. Metode de încercare. Partea 29: Determinarea dimensiunilor epruvetelor bituminoase SR EN 12697-30 - Mixturi asfaltice. Metode de încercare. Partea 30: Confecţionarea epruvetelor cu compactorul cu impact SR EN 12697-31 - Mixturi asfaltice. Metode de încercare. Partea 31: Confecţionarea epruvetelor cu presa cu compactare giratorie SR EN 12697-34 - Mixturi asfaltice. Metode de încercare. Partea 34: Încercare Marshall SR EN 12697-35 - Mixturi asfaltice. Metode de încercare. Partea 35: Malaxare în laborator SR EN 12697-36 - Mixturi asfaltice. Metode de încercare. Partea 36: Determinarea grosimii îmbrăcăminţii asfaltice SR EN 12697-42 - Mixturi asfaltice. Metode de încercare. Partea 42: Cantitatea de materiale străine în asfaltul recuperat SR EN 13108-1 - Mixturi asfaltice. Specificaţii pentru materiale. Partea 1: Betoane asfaltice SR EN 13108-8 - Mixturi asfaltice. Specificaţii pentru materiale. Partea 8: Asfalt recuperat SR EN 13108-20 - Mixturi asfaltice. Specificaţii pentru materiale. Partea 20: Procedura pentru încercarea de tip SR EN 13108-21 - Mixturi asfaltice. Specificaţii pentru materiale. Partea 21: Controlul producţiei în fabrică AND 605 - reglementarea tehnică „Normativ privind mixturile asfaltice executate la cald. Condiţii tehnice de proiectare, preparare şi punere în operă a mixturilor asfaltice“ - indicativ AND 605-2016, aprobată prin Ordinul viceprim-ministrului, ministrul dezvoltării regionale, administraţiei publice şi fondurilor europene, şi al ministrului transporturilor nr. 6.970/1.779/2017, cu modificările ulterioare AND 532 - reglementarea tehnică „Normativ privind reciclarea la rece a straturilor rutiere“ - indicativ AND 532-2022, aprobată prin Ordinul ministrului transporturilor şi infrastructurii şi al ministrului dezvoltării, lucrărilor publice şi administraţiei nr. 1.431/1.746/2023, cu modificările ulterioare AND 547 - reglementarea tehnică „Normativ pentru prevenirea şi remedierea defecţiunilor la îmbrăcăminţi rutiere moderne“ - indicativ AND 547-2013, aprobată prin Decizia directorului general al Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România nr. 1.277/11.09.2013, publicată în Buletinul Tehnic Rutier nr. 8-9/2013, cu completările ulterioare AND 554 - reglementarea tehnică „Normativ privind întreţinerea şi repararea drumurilor publice“ - indicativ AND 554-2002, aprobată prin Decizia directorului general al Administraţiei Naţionale a Drumurilor nr. 1.277/11.09.2013, publicată în Buletinul Tehnic Rutier nr. 13/2002 AND 514 - reglementarea tehnică „Regulament privind recepţia lucrărilor de întreţinere drumuri şi poduri“ - indicativ AND 514-2022, aprobată prin Ordinul viceprim-ministrului, ministrul transporturilor şi infrastructurii, nr. 1.415/2022 PCC 022 - reglementarea tehnică „Procedură pentru inspecţia tehnică a echipamentelor pentru punerea în operă a mixturilor asfaltice la lucrări de drumuri şi aeroporturi“, indicativ PCC 022-2015, aprobată prin Ordinul ministrului dezvoltării regionale şi administraţiei publice nr. 821/2015 PCC 019 - reglementarea tehnică „Procedură pentru inspecţia tehnică a staţiilor pentru prepararea mixturilor asfaltice pentru lucrări de drumuri şi aeroporturi“, indicativ PCC 019-2015, aprobată prin Ordinul ministrului dezvoltării regionale şi administraţiei publice nr. 91/02.06.2015 H.G. nr. 492/2018 - Hotărârea Guvernului nr. 492/2018 pentru aprobarea Regulamentului privind controlul de stat al calităţii în construcţii H.G. nr. 273/1994 - Hotărârea Guvernului nr. 273/1994 privind aprobarea Regulamentului privind recepţia construcţiilor, cu modificările şi completările ulterioare H.G. nr. 845/2018 - Hotărârea Guvernului nr. 845/2018 pentru aprobarea Regulamentului privind recepţia construcţiilor din domeniul infrastructurii rutiere şi feroviare de interes naţional, cu modificările ulterioare H.G. nr. 668/2017 - Hotărârea Guvernului nr. 668/2017 privind stabilirea condiţiilor pentru comercializarea produselor pentru construcţii Legea nr. 50/1991 - Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare Legea nr. 10/1995 - Legea nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare (2) Se utilizează cele mai recente ediţii ale standardelor române de referinţă, împreună cu, după caz, anexele naţionale, amendamentele şi eratele publicate de către organismul naţional de standardizare, dacă nu se prevede altfel în legislaţia în vigoare. CAP. II Condiţii tehnice SECŢIUNEA 1 Tipuri de mixturi asfaltice reciclate ART. 11 Tipurile de mixturi asfaltice reciclate în condiţiile prevederilor prezentului normativ sunt conform tabelului nr. 1. Tabelul nr. 1 - Tipuri de mixturi asfaltice reciclate
┌────┬─────────┬────────┬────────────────────────────┬─────────────────────┐
│ │ │ │Domenii de utilizare │Condiţii privind: │
│ │Tipul │ ├─────────┬────────┬─────────┼──────────┬──────────┤
│Nr │mixturii │Simbol*)│ │Clasa │Categoria│ │Agregatele│
│crt.│reciclate│ │Tipul │tehnică │tehnică a│Mixtura │naturale │
│ │ │ │stratului│a │străzii │recuperată│de aport │
│ │ │ │ │drumului│ │ │ │
├────┼─────────┴────────┴─────────┴────────┴─────────┴──────────┴──────────┤
│1. │Beton asfaltic deschis: │
├────┼─────────┬────────┬─────────┬────────┬─────────┬──────────┬──────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │- criblură│
│ │ │ │ │ │ │ │sort 4-8; │
│ │ │ │ │ │ │ │8-16; │
│ │ │ │ │ │ │ │16-22,4 │
│ │ │ │ │ │ │Mixtura │- nisip de│
│ │ │ │ │ │ │recuperată│concasaj │
│ │ │ │ │ │ │trebuie să│sau │
│ │ │BAD_ar │ │ │ │provină │amestec │
│ │- cu │22,4 │ │ │ │din │agregat │
│ │criblură │AC (EB) │Legătură │III-V │II-IV │straturi │0-4 de │
│ │ │22,4 │ │ │ │rutiere │concasaj │
│ │ │ │ │ │ │executate │- nisip │
│ │ │ │ │ │ │cu │natural │
│ │ │ │ │ │ │criblură. │sau │
│ │ │ │ │ │ │ │amestec │
│ │ │ │ │ │ │ │agregat │
│ │ │ │ │ │ │ │0-4 │
│ │ │ │ │ │ │ │natural │
│ │ │ │ │ │ │ │- filer │
├────┼─────────┼────────┼─────────┼────────┼─────────┼──────────┼──────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │- pietriş │
│ │ │ │ │ │ │ │concasat │
│ │ │ │ │ │ │ │sort 4-8; │
│ │ │ │ │ │ │Mixtura │8-16; │
│ │ │ │ │ │ │recuperată│16-22,4 │
│ │ │ │ │ │ │trebuie să│- nisip de│
│ │ │ │ │ │ │provină │concasaj │
│ │ │ │ │ │ │din │sau │
│ │- cu │BADPC_ar│ │ │ │straturi │amestec │
│ │pietriş │22,4 │Legătură │III-V │II-IV │rutiere │agregat │
│ │concasat │AC (EB) │ │ │ │executate │0-4 de │
│ │ │22,4 │ │ │ │cu │concasaj │
│ │ │ │ │ │ │criblură │- nisip │
│ │ │ │ │ │ │şi/sau │natural │
│ │ │ │ │ │ │pietriş │sau │
│ │ │ │ │ │ │concasat. │amestec │
│ │ │ │ │ │ │ │agregat │
│ │ │ │ │ │ │ │0-4 │
│ │ │ │ │ │ │ │natural │
│ │ │ │ │ │ │ │- filer │
├────┼─────────┼────────┼─────────┼────────┼─────────┼──────────┼──────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │- pietriş │
│ │ │ │ │ │ │ │sortat │
│ │ │ │ │ │ │Mixtura │4-8; 8-16;│
│ │ │ │ │ │ │recuperată│16-22,4 │
│ │ │ │ │ │ │trebuie să│- nisip de│
│ │ │ │ │ │ │provină │concasaj │
│ │ │ │ │ │ │din │sau │
│ │ │BADPS_ar│ │ │ │straturi │amestec │
│ │- cu │22,4 │ │ │ │rutiere │agregat │
│ │pietriş │AC (EB) │Legătură │V │IV │executate │0-4 de │
│ │sortat │22,4 │ │ │ │cu │concasaj │
│ │ │ │ │ │ │criblură, │- nisip │
│ │ │ │ │ │ │pietriş │natural │
│ │ │ │ │ │ │concasat │sau │
│ │ │ │ │ │ │şi/sau │amestec │
│ │ │ │ │ │ │pietriş │agregat │
│ │ │ │ │ │ │sortat. │0-4 │
│ │ │ │ │ │ │ │natural │
│ │ │ │ │ │ │ │- filer │
├────┼─────────┴────────┴─────────┴────────┴─────────┴──────────┴──────────┤
│2. │Anrobat bituminos: │
├────┼─────────┬────────┬─────────┬────────┬─────────┬──────────┬──────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │- criblură│
│ │ │ │ │ │ │ │sort 4-8; │
│ │ │ │ │ │ │ │8-16; │
│ │ │ │ │ │ │ │16-22,4 │
│ │ │ │ │ │ │Mixtura │- nisip de│
│ │ │ │ │ │ │recuperată│concasaj │
│ │ │ │ │ │ │trebuie să│sau │
│ │ │AB_ar │ │ │ │provină │amestec │
│ │- cu │22,4**) │ │ │ │din │agregat │
│ │criblură │AC (EB) │Bază │III-V │II-IV │straturi │0-4 de │
│ │ │22,4 │ │ │ │rutiere │concasaj │
│ │ │ │ │ │ │executate │- nisip │
│ │ │ │ │ │ │cu │natural │
│ │ │ │ │ │ │criblură. │sau │
│ │ │ │ │ │ │ │amestec │
│ │ │ │ │ │ │ │agregat │
│ │ │ │ │ │ │ │0-4 │
│ │ │ │ │ │ │ │natural │
│ │ │ │ │ │ │ │- filer │
├────┼─────────┼────────┼─────────┼────────┼─────────┼──────────┼──────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │- criblură│
│ │ │ │ │ │ │ │sort 4-8; │
│ │ │ │ │ │ │ │8-16; │
│ │ │ │ │ │ │ │16-22,4; │
│ │ │ │ │ │ │ │16-31,5 │
│ │ │ │ │ │ │Mixtura │- nisip de│
│ │ │ │ │ │ │recuperată│concasaj │
│ │ │ │ │ │ │trebuie să│sau │
│ │ │AB_ar │ │ │ │provină │amestec │
│ │- cu │31,5**) │Bază │III-V │II-IV │din │agregat │
│ │criblură │AC (EB) │ │ │ │straturi │0-4 de │
│ │ │31,5 │ │ │ │rutiere │concasaj │
│ │ │ │ │ │ │executate │- nisip │
│ │ │ │ │ │ │cu │natural │
│ │ │ │ │ │ │criblură. │sau │
│ │ │ │ │ │ │ │amestec │
│ │ │ │ │ │ │ │agregat │
│ │ │ │ │ │ │ │0-4 │
│ │ │ │ │ │ │ │natural │
│ │ │ │ │ │ │ │- filer │
├────┼─────────┼────────┼─────────┼────────┼─────────┼──────────┼──────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │- pietriş │
│ │ │ │ │ │ │ │concasat │
│ │ │ │ │ │ │ │sort 4-8; │
│ │ │ │ │ │ │Mixtura │8-16; │
│ │ │ │ │ │ │recuperată│16-22,4 │
│ │ │ │ │ │ │trebuie să│- nisip de│
│ │ │ │ │ │ │provină │concasaj │
│ │ │ │ │ │ │din │sau │
│ │- cu │ABPC_ar │ │ │ │straturi │amestec │
│ │pietriş │22,4 │Bază │III-V │II-IV │rutiere │agregat │
│ │concasat │AC (EB) │ │ │ │executate │0-4 de │
│ │ │22,4 │ │ │ │cu │concasaj │
│ │ │ │ │ │ │criblură │- nisip │
│ │ │ │ │ │ │şi/sau │natural │
│ │ │ │ │ │ │pietriş │sau │
│ │ │ │ │ │ │concasat. │amestec │
│ │ │ │ │ │ │ │agregat │
│ │ │ │ │ │ │ │0-4 │
│ │ │ │ │ │ │ │natural │
│ │ │ │ │ │ │ │- filer │
├────┼─────────┼────────┼─────────┼────────┼─────────┼──────────┼──────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │- pietriş │
│ │ │ │ │ │ │ │concasat │
│ │ │ │ │ │ │ │sort 4-8; │
│ │ │ │ │ │ │ │8-16; │
│ │ │ │ │ │ │Mixtura │16-22,4; │
│ │ │ │ │ │ │recuperată│16-31,5 │
│ │ │ │ │ │ │trebuie să│- nisip de│
│ │ │ │ │ │ │provină │concasaj │
│ │ │ABPC_ar │ │ │ │din │sau │
│ │- cu │31,5 │ │ │ │straturi │amestec │
│ │pietriş │AC (EB) │Bază │III-V │II-IV │rutiere │agregat │
│ │concasat │31,5 │ │ │ │executate │0-4 de │
│ │ │ │ │ │ │cu │concasaj │
│ │ │ │ │ │ │criblură │- nisip │
│ │ │ │ │ │ │şi/sau │natural │
│ │ │ │ │ │ │pietriş │sau │
│ │ │ │ │ │ │concasat. │amestec │
│ │ │ │ │ │ │ │agregat │
│ │ │ │ │ │ │ │0-4 │
│ │ │ │ │ │ │ │natural │
│ │ │ │ │ │ │ │- filer │
├────┼─────────┼────────┼─────────┼────────┼─────────┼──────────┼──────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │- pietriş │
│ │ │ │ │ │ │ │sort 4-8; │
│ │ │ │ │ │ │Mixtura │8-16; │
│ │ │ │ │ │ │recuperată│16-22,4; │
│ │ │ │ │ │ │trebuie să│16-31,5 │
│ │ │ │ │ │ │provină │- nisip de│
│ │ │ │ │ │ │din │concasaj │
│ │ │ │ │ │ │straturi │sau │
│ │- cu │ABPS_ar │ │ │ │rutiere │amestec │
│ │pietriş │31,5 │Bază │V │IV │executate │agregat │
│ │sortat │AC (EB) │ │ │ │cu │0-4 de │
│ │ │31,5 │ │ │ │criblură, │concasaj │
│ │ │ │ │ │ │pietriş │- nisip │
│ │ │ │ │ │ │concasat │natural │
│ │ │ │ │ │ │şi/sau │sau │
│ │ │ │ │ │ │pietriş │amestec │
│ │ │ │ │ │ │sortat. │agregat │
│ │ │ │ │ │ │ │0-4 │
│ │ │ │ │ │ │ │natural │
│ │ │ │ │ │ │ │- filer │
└────┴─────────┴────────┴─────────┴────────┴─────────┴──────────┴──────────┘
*) Notarea „simbol“ va fi urmată de date referitoare la eventuali aditivi. **) Pentru AB_ar cu criblură se acceptă asfalt recuperat maximum 10% din masa totală a mixturii, conform Normativului AND 605. Exemplu de notare a mixturilor asfaltice: Simbol: AB_ar 22,4 Notare: AB_ar 22,4 bază 50/70 cu aditiv de adezivitate - anrobat bituminos cu criblură şi asfalt recuperat cu granula maximă de 22,4 mm, pentru strat de bază, cu bitum 50/70 şi cu aditiv pentru adezivitate SECŢIUNEA a 2-a Materiale ART. 12 (1) Agregatele naturale de aport utilizate la reciclarea mixturilor asfaltice la cald în instalaţii de preparare fixe, semimobile şi mobile sunt următoarele: a) criblură sorturile 4-8; 8-16; 16-22,4 şi/sau 16-31,5; b) pietriş concasat, sorturile 4-8; 8-16; 16-22,4 şi/sau 1631,5; c) pietriş sortat, sorturile 4-8; 8-16; 16-22,4 şi/sau 16-31,5; d) nisip de concasaj sau amestec agregat 0-4 de concasaj; e) nisip natural sau amestec agregat 0-4 natural. (2) Agregatele naturale de aport trebuie să îndeplinească condiţiile de calitate conform Normativului AND 605, respectiv trebuie să provină din roci omogene, fără urme de degradare, rezistente la îngheţ-dezgheţ şi să nu conţină corpuri străine. ART. 13 (1) Fiecare tip şi sort de agregat trebuie depozitat separat în silozuri/padocuri prevăzute cu platforme betonate, având pante de scurgere a apei şi pereţi despărţitori, pentru evitarea amestecării agregatelor. Fiecare siloz/padoc va fi inscripţionat cu tipul şi sursa de material pe care îl conţine. (2) Fiecare lot de material aprovizionat va fi însoţit de declaraţia de performanţă, marcaj de conformitate CE şi certificat de conformitate a controlului producţiei în fabrică. ART. 14 (1) Filerul utilizat la reciclarea mixturilor asfaltice trebuie să corespundă prevederilor Normativului AND 605. (2) Filerul utilizat pentru prepararea mixturilor asfaltice este filerul de calcar, filerul de cretă sau filerul de var stins, conform cerinţelor standardului SR EN 13043. Este interzisă utilizarea, ca înlocuitor al filerului, a altor pulberi. ART. 15 (1) Filerul se depozitează în silozuri cu încărcare pneumatică. Nu se admite folosirea filerului aglomerat. (2) Fiecare lot de material aprovizionat va fi însoţit de declaraţia de performanţă, marcaj de conformitate CE şi certificat de conformitate a controlului producţiei în fabrică. ART. 16 (1) Bitumul utilizat la prepararea mixturilor asfaltice reciclate poate fi de tip: a) bitum clasa de penetraţie 35/50 sau 50/70, conform SR EN 12591, anexa naţională NB, pentru zona climatică caldă; b) bitum clasa de penetraţie 70/100 sau 50/70, conform SR EN 12591, anexa naţională NB, pentru zona climatică rece. (2) În cazul în care se vor utiliza bitumuri modificate, acestea se vor selecta astfel: - pentru zonele calde: bitum modificat clasa 3 (PmB 25-55) sau bitum modificat clasa 4 (PmB 45-80); – pentru zonele reci: bitum modificat clasa 4 (PmB 45-80) sau bitum modificat clasa 5 (PmB 40-100), dar cu penetraţie mai mare de 70 (1/10 mm). (3) Zonele climatice sunt delimitate conform anexei A la Normativul AND 605. (4) Adezivitatea bitumului faţă de agregatele naturale de aport, determinată conform SR 10969, trebuie să fie de minimum 80%. În caz contrar se utilizează bitum aditivat. NOTĂ: Adezivitatea se determină prin metoda cantitativă descrisă în SR 10969 (cu spectrofotometrul) şi/sau prin una dintre metodele calitative, conform SR EN 12697-11. În etapa iniţială de stabilire a amestecului se va utiliza obligatoriu metoda cantitativă descrisă în SR 10969 (cu spectrofotometrul) şi se va adopta soluţia de ameliorare a adezivităţii atunci când este cazul (tipul şi dozajul de aditiv). În cazul utilizării mixturilor reciclate cu pietriş concasat, pentru evaluarea efectului umidităţii asupra combinaţiei dintre agregat şi liant (susceptibilităţii la dezanrobare) este necesară efectuarea afinităţii prin metoda baloanelor rotative conform SR EN 12697-11. (5) Faţă de cerinţele specificate în SR EN 12591 şi SR EN 14023, bitumul trebuie să prezinte condiţia suplimentară de ductilitate la 25 ºC (determinată conform SR 61): - mai mare de 100 cm pentru bitumul clasa de penetraţie 50/70 şi 70/100; – mai mare de 50 cm pentru bitumul clasa de penetraţie 35/50; – mai mare de 50 cm pentru bitumul clasa de penetraţie 50/70 îmbătrânit prin metoda RTFOT; – mai mare de 75 cm pentru bitumul clasa de penetraţie 70/100 îmbătrânit prin metoda RTFOT; – mai mare de 25 cm pentru bitumul clasa de penetraţie 35/50 îmbătrânit prin metoda RTFOT. ART. 17 (1) Bitumul, bitumul modificat cu polimeri şi bitumul aditivat se vor depozita separat, pe tipuri de bitum, în conformitate cu specificaţiile producătorului de bitum, respectiv specificaţiile tehnice de depozitare ale staţiilor de mixturi asfaltice. Perioada şi temperatura de stocare vor fi alese în funcţie de specificaţiile producătorului, astfel încât caracteristicile iniţiale ale bitumului să nu sufere modificări până la momentul preparării mixturii. (2) Pentru amorsare se vor utiliza emulsiile bituminoase cationice cu rupere rapidă realizate cu bitum sau bitum modificat. (3) Fiecare lot de material aprovizionat va fi însoţit de: - declaraţia de performanţă, marcaj de conformitate CE şi certificat de conformitate a controlului producţiei în fabrică. ART. 18 Mixtura recuperată utilizată la prepararea mixturilor asfaltice reciclate trebuie să îndeplinească următoarele condiţii: a) să aibă granula maximă de 22,4 mm/31,5 mm (în funcţie de tipul de mixtură proiectat) şi un rest pe sita superioară de maximum 5% din masă; b) bitumul conţinut trebuie să aibă un punct de înmuiere IB de maximum 80 °C. În caz contrar, mixtura recuperată se va refolosi prin acelaşi procedeu, fără să se ţină cont de cantitatea/ calitatea liantului conţinut. NOTĂ: Descrierea, clasificarea, precum şi informaţiile referitoare la identificarea asfalturilor recuperate utilizate ca elemente componente ale mixturilor asfaltice trebuie să se realizeze în conformitate cu prevederile SR EN 13108-8. ART. 19 (1) Alte materiale utilizate: a) regeneratori pentru bitum - în cazul în care bitumul din mixtura recuperată prezintă un grad avansat de îmbătrânire (IB = 65... 80 °C), iar dozajul de mixtură recuperată este de peste 10%. Regeneratorul trebuie să fie agrementat tehnic şi compatibil cu bitumul, care să asigure o refacere a compoziţiei bitumului din mixtura recuperată astfel încât amestecul ternar: bitum de aport, bitum existent şi regenerator să prezinte un punct de înmuiere IB care să corespundă condiţiilor impuse bitumului aferent tipului de mixtură proiectată, conform art. 16 alin. (1); b) aditivi pentru bitum - în cazul în care adezivitatea bitumului de aport (cu regenerator, dacă este cazul) faţă de agregatele naturale utilizate este sub 80%, aditivii trebuie să fie compatibili cu bitumul, să fie stabili termic la minimum 200 °C şi să asigure o adezivitate de minimum 80% faţă de agregatele naturale utilizate, fără a afecta celelalte caracteristici ale bitumului; c) emulsie bituminoasă cationică cu rupere rapidă, conform SR EN 13808 pentru amorsarea stratului-suport înainte de aşternerea mixturii reciclate. (2) Pentru atingerea performanţelor mixturilor asfaltice la nivelul cerinţelor din prezentul normativ se pot utiliza aditivi cu caracteristici declarate, evaluaţi în conformitate cu legislaţia în vigoare. Aceşti aditivi pot fi adăugaţi fie direct în bitum, fie în mixtura asfaltică. (3) Fiecare lot de aditiv aprovizionat va fi însoţit de documente de conformitate, potrivit legislaţiei de punere pe piaţă în vigoare. SECŢIUNEA a 3-a Compoziţia şi caracteristicile mixturilor asfaltice reciclate ART. 20 Zona de granulozitate prescrisă pentru amestecul total de agregate naturale (de aport şi din mixtura recuperată) pentru fiecare tip de mixtură asfaltică reciclată este conform tabelului nr. 2. Tabelul nr. 2 - Zona granulometrică a mixturii asfaltice reciclate
┌─────────────┬────────────────────────┐
│ │Tipul mixturii asfaltice│
│ │reciclate │
│ ├────────┬───────┬───────┤
│Mărimea │BAD_ar │ │AB_ar │
│ochiului │22,4 │AB_ar │31,5 │
│sitei (mm) │BADPC_ar│22,4 │ABPC_ar│
│ │22,4 │ABPC_ar│31,5 │
│ │BADPS_ar│22,4 │ABPS_ar│
│ │22,4 │ │31,5 │
├─────────────┼────────┴───────┴───────┤
│ │Limite granulometrice │
│ │prescrise/Treceri (%) │
├─────────────┼────────┬───────┬───────┤
│45 │- │- │100 │
├─────────────┼────────┼───────┼───────┤
│31,5 │100 │100 │90-100 │
├─────────────┼────────┼───────┼───────┤
│22,4 │90-100 │90-100 │82-94 │
├─────────────┼────────┼───────┼───────┤
│16 │73-90 │70-86 │72-88 │
├─────────────┼────────┼───────┼───────┤
│8 │42-61 │38-58 │54-74 │
├─────────────┼────────┼───────┼───────┤
│4 │28-45 │27-43 │37-60 │
├─────────────┼────────┼───────┼───────┤
│2 │20-35 │19-34 │22-47 │
├─────────────┼────────┼───────┼───────┤
│0,125 │5-10 │3-8 │3-12 │
├─────────────┼────────┼───────┼───────┤
│0,063 │3-7 │2-5 │2-7 │
└─────────────┴────────┴───────┴───────┘
ART. 21 (1) Conţinutul optim de liant din mixtura asfaltică reciclată, provenit din bitumul existent şi din cel de aport, se stabileşte prin încercări preliminare de laborator. (2) Limitele recomandate pentru efectuarea studiilor preliminare de laborator, în vederea stabilirii conţinutului optim de liant, sunt prezentate în tabelul nr. 3. (3) La efectuarea încercărilor preliminare de laborator se vor avea în vedere prevederile art. 19. Tabelul nr. 3 - Stabilirea conţinutului optim de liant
┌────┬───────────────────────┬─────────┐
│Nr. │Tip mixtură asfaltică │Conţinut │
│crt.│reciclată │de liant │
│ │ │min. % │
├────┼───────────────────────┼─────────┤
│1. │BAD_ar 22,4; BADPC_ar │4,2 │
│ │22,4; BADPS_ar 22,4 │ │
├────┼───────────────────────┼─────────┤
│ │AB_ar 22,4; ABPC_ar │ │
│2. │22,4; AB_ar 31,5; │4,0 │
│ │ABPC_ar 31,5; ABPS_ar │ │
│ │31,5 │ │
└────┴───────────────────────┴─────────┘
NOTĂ: În cazul în care din studiul de dozaj rezultă un procent optim de liant în afara limitei din tabelul nr. 3, acesta va putea fi acceptat cu aprobarea proiectantului şi a beneficiarului. ART. 22 (1) Se prepară în laborator mixtură asfaltică reciclată conform SR EN 12697-35, cu 5 dozaje diferite de liant. Se va alege ca dozaj optim varianta cu procentul de liant pentru care mixtura asfaltică reciclată prezintă caracteristici de performanţă care se încadrează în limitele prescrise. (2) Mixtura asfaltică reciclată va fi însoţită, după caz, de: - declaraţia de performanţă, marcaj de conformitate CE şi certificat de conformitate a controlului producţiei în fabrică; sau – declaraţia de performanţă, marcaj de conformitate CE şi rapoarte de încercare (emise de laboratoare autorizate/ acreditate) prin care să se certifice calitatea materialului, inclusiv documentele privind dozajele şi conformitatea pentru materialele componente care vor respecta cerinţele din prezentul normativ. ART. 23 Caracteristicile mixturilor asfaltice reciclate, în funcţie de strat (stratul de legătură sau de bază), trebuie să se încadreze în valorile-limită din tabelele nr. 4A, 4B şi 4C. Tabelul nr. 4A - Caracteristici fizico-mecanice determinate prin încercări pe epruvete cilindrice
┌────┬─────────┬────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │ │Condiţii de calitate │
│ │Tipul ├───────────┬─────────┬──────────┬─────────┬─────────────┤
│Nr. │mixturii │Stabilitate│ │Coeficient│Absorbţie│ │
│crt.│asfaltice│(S) la 60 │Fluaj │Marshall, │de apă, %│Sensibilitate│
│ │reciclate│°C, KN* │(F), mm**│S/F, min. │vol. │la apă, % │
│ │ │ │ │KN/mm │ │ │
├────┼─────────┼───────────┼─────────┼──────────┼─────────┼─────────────┤
│ │Beton │ │ │ │ │ │
│1. │asfaltic │5,0...13 │1,5...4,0│1,2 │1,5...6,0│min. 80 │
│ │deschis │ │ │ │ │ │
├────┼─────────┼───────────┼─────────┼──────────┼─────────┼─────────────┤
│2. │Anrobat │6,5...13 │1,5...4,0│1,6 │1,5...6,0│min. 80 │
│ │bituminos│ │ │ │ │ │
└────┴─────────┴───────────┴─────────┴──────────┴─────────┴─────────────┘
* Valorile maxime nu se aplică pentru mixturile cu bitum modificat. ** Valorile minime nu se aplică pentru mixturile cu bitum modificat. Tabelul nr. 4B - Caracteristicile mixturilor pentru stratul de legătură determinate prin încercări dinamice
┌────┬──────────────────────┬──────────┐
│ │ │Mixtură │
│ │ │asfaltică │
│ │Caracteristică │reciclată │
│ │ │pentru │
│Nr. │ │stratul de│
│crt.│ │legătură │
│ ├──────────────────────┼──────────┤
│ │Clasă tehnică drum │III-IV │
│ ├──────────────────────┼──────────┤
│ │Categorie tehnică │II-III │
│ │stradă │ │
├────┼──────────────────────┴──────────┤
│1. │Caracteristici pe cilindrii │
│ │confecţionaţi la presa giratorie │
├────┼──────────────────────┬──────────┤
│1.1.│Volum de goluri, la │10,5 │
│ │120 giraţii, % maxim │ │
├────┼──────────────────────┼──────────┤
│ │Rezistenţa la │ │
│ │deformaţii permanente │ │
│ │(fluaj dinamic): │ │
│ │- deformaţia la 40 °C,│ │
│1.2.│200 KPa şi 10.000 │30.000 │
│ │impulsuri, µm/m, max. │3,0 │
│ │- viteza de deformaţie│ │
│ │la 40 °C, 200 KPa şi │ │
│ │10.000 impulsuri, μm/m│ │
│ │/ciclu, max. │ │
├────┼──────────────────────┼──────────┤
│ │Modulul de rigiditate │ │
│1.3.│la 20 °C, 124 ms, MPa,│4.500 │
│ │min. │ │
├────┼──────────────────────┼──────────┤
│ │Rezistenţa la │ │
│ │oboseală, proba │ │
│ │cilindrică solicitată │ │
│1.4.│la întindere │300.000 │
│ │indirectă: număr minim│ │
│ │de cicluri până la │ │
│ │fisurare la 15 °C │ │
├────┼──────────────────────┼──────────┤
│ │Rezistenţa la │ │
│ │oboseală, epruvete │ │
│2. │trapezoidale sau │100 │
│ │prismatice, ε^6 10^–6,│ │
│ │minim │ │
└────┴──────────────────────┴──────────┘
NOTĂ: Rezistenţa la oboseală se determină fie pe proba cilindrică solicitată la întindere indirectă, fie pe epruvete trapezoidale sau prismatice. Tabelul nr. 4C - Caracteristicile mixturilor pentru stratul de bază determinate prin încercări dinamice
┌────┬──────────────────────┬──────────┐
│ │ │Mixtură │
│ │ │asfaltică │
│ │Caracteristică │reciclată │
│ │ │pentru │
│Nr. │ │stratul de│
│crt.│ │bază │
│ ├──────────────────────┼──────────┤
│ │Clasă tehnică drum │III-IV │
│ ├──────────────────────┼──────────┤
│ │Categorie tehnică │II-III │
│ │stradă │ │
├────┼──────────────────────┴──────────┤
│1. │Caracteristici pe cilindrii │
│ │confecţionaţi la presa giratorie │
├────┼──────────────────────┬──────────┤
│1.1.│Volum de goluri, la │10 │
│ │120 giraţii, % maxim │ │
├────┼──────────────────────┼──────────┤
│ │Rezistenţa la │ │
│ │deformaţii permanente │ │
│ │(fluaj dinamic): │ │
│ │- deformaţia la 40 °C,│ │
│1.2.│200 KPa şi 10.000 │30.000 │
│ │impulsuri, µm/m, max. │3,0 │
│ │- viteza de deformaţie│ │
│ │la 40 °C, 200 KPa şi │ │
│ │10.000 impulsuri, μm/m│ │
│ │/ciclu, maxim │ │
├────┼──────────────────────┼──────────┤
│ │Modulul de rigiditate │ │
│1.3.│la 20 °C, 124 ms, MPa,│5.600 │
│ │minim │ │
├────┼──────────────────────┼──────────┤
│ │Rezistenţa la │ │
│ │oboseală, proba │ │
│ │cilindrică solicitată │ │
│1.4.│la întindere │400.000 │
│ │indirectă: număr minim│ │
│ │de cicluri până la │ │
│ │fisurare la 15 °C │ │
├────┼──────────────────────┼──────────┤
│ │Rezistenţa la │ │
│ │oboseală, epruvete │ │
│2. │trapezoidale sau │100 │
│ │prismatice ε^6 10^–6, │ │
│ │minim │ │
└────┴──────────────────────┴──────────┘
NOTĂ: Rezistenţa la oboseală se determină fie pe proba cilindrică solicitată la întindere indirectă, fie pe epruvete trapezoidale sau prismatice. ART. 24 Verificarea caracteristicilor mixturii reciclate se efectuează la elaborarea dozajelor, la transpunerea pe staţie, pe parcursul execuţiei lucrărilor şi pe carote extrase din stratul gata executat, conform Normativului AND 605. CAP. III Prescripţii generale de execuţie SECŢIUNEA 1 Utilaje, instalaţii şi echipamente ART. 25 Utilajele, instalaţiile şi echipamentele trebuie să asigure: a) recuperarea mixturii din stratul bituminos existent, după o prealabilă curăţare a acestuia; b) transportul mixturii recuperate la staţia de preparare mixturi asfaltice; c) pregătirea mixturii recuperate (concasare, sortare, depozitare); d) reciclarea la cald; e) transportul şi punerea în operă a mixturii asfaltice reciclate. ART. 26 (1) Pentru recuperarea mixturii asfaltice din straturile rutiere bituminoase se utilizează de regulă utilaje de frezare, de mică sau mare capacitate, în funcţie de tipul lucrărilor, astfel încât să se asigure adâncimea de frezare proiectată. (2) Utilajele de frezare trebuie să aibă posibilitatea de reglare a adâncimii de frezare, iar mixtura frezată trebuie să aibă dimensiunea maximă a granulei de maximum 22,4 mm/31,5 mm (în funcţie de tipul de mixtură proiectat), conform art. 18 lit. a). (3) În cazurile în care recuperarea mixturii existente nu se poate realiza cu freza, aceasta se va decapa cu mijloace mecanice adecvate. (4) Înainte de recuperarea mixturii se va proceda la curăţarea temeinică a stratului existent cu perii mecanice şi în caz de necesitate cu echipamente prevăzute cu jet de apă sub presiune sau cu aer comprimat. (5) Mixtura frezată se încarcă direct în mijloace de transport/autobasculante cu sisteme de acoperire. ART. 27 Pentru transportul mixturii asfaltice recuperate se vor utiliza autobasculante cu bena curată. ART. 28 (1) Mixtura asfaltică recuperată prin decapare, spre deosebire de cea obţinută prin frezare, trebuie concasată pentru a fi adusă la o granulaţie de 0...22,4 mm/0...31,5 mm (în funcţie de tipul de mixtură proiectat), conform art. 18 lit. a). (2) Concasarea mixturii decapate se poate realiza cu ajutorul unei instalaţii de concasare alcătuite dintr-un buncăr metalic de primire a mixturii recuperate, bandă transportoare şi concasor cu fălci sau instalaţie de concasare-granulare. (3) În cazul în care mixtura concasată prezintă granule cu dimensiunea mai mare de 22,4 mm/31,5 mm (în funcţie de tipul de mixtură proiectat) se va proceda la sortarea acesteia şi reintroducerea în concasor a materialului rămas pe sita de 22,4 mm/31,5 mm. ART. 29 Reciclarea mixturii recuperate se poate realiza în instalaţii de preparare mixturi asfaltice, conform Normativului AND 605, prevăzute cu echipamente adaptate utilizării mixturilor asfaltice recuperate şi dispozitive de predozare, respectiv dozare gravimetrică. ART. 30 Transportul şi punerea în operă a mixturii asfaltice reciclate se realizează cu aceleaşi utilaje şi echipamente ca în cazul mixturilor asfaltice la cald, conform Normativului AND 605, cu menţiunea că pentru pregătirea şi curăţarea stratului-suport se vor folosi: a) perii mecanice; b) instalaţie cu aer comprimat; c) instalaţii mecanice de amorsare. SECŢIUNEA a 2-a Procesul tehnologic de reciclare ART. 31 Procesul tehnologic de reciclare include ca operaţii principale fazele prezentate la art. 7, respectiv recuperarea mixturii, transportul, depozitarea, concasarea, sortarea, stabilirea compoziţiei medii a mixturii recuperate, elaborarea dozajelor şi prepararea/reciclarea propriu-zisă, conform art. 32-38. ART. 32 (1) Recuperarea mixturii asfaltice din straturile rutiere bituminoase se realizează prin frezare sau decapare, după prealabila curăţare a suprafeţei acestora. (2) Se recomandă recuperarea materialului frezat cu instalaţii prevăzute cu sistem de încărcare a mixturii frezate direct în mijlocul de transport. (3) Adâncimea de frezare se stabileşte pe bază de sondaje, astfel încât să se frezeze numai straturile rutiere bituminoase. Adâncimea până la care se frezează straturile rutiere se stabileşte astfel încât să se asigure cotele impuse prin documentaţie/proiect. ART. 33 Transportul mixturii recuperate la punctul de lucru se realizează cu autobasculante cu bena curată. Nu se admite transportul mixturii cu autobasculante a căror benă este contaminată cu resturi de alte materiale. ART. 34 Se recomandă ca mixtura frezată şi cea concasată să se depoziteze în spaţii prevăzute cu platforme betonate şi pereţi despărţitori. Durata de depozitare a acestora trebuie să nu depăşească 20-25 de zile cu temperaturi mai mari de 25 °C. NOTĂ: În cazul în care depozitarea mixturii frezate/concasate se face pe o perioadă mai lungă de 20-25 de zile la temperaturi mai mari de 25 °C, se impune mutarea depozitelor în grămadă cu ajutorul unor utilaje tip încărcător frontal, pentru a se asigura aerarea şi evitarea aglomerării (încleştării) mixturii frezate/ concasate. În situaţia în care totuşi se produce aglomerarea (încleştarea) în grămadă a mixturii frezate, aceasta va fi concasată şi se va determina granulozitatea produsului rezultat. ART. 35 Mixtura asfaltică recuperată prin decapare se va concasa până la o dimensiune a granulei de maximum 22,4 mm/31,5 mm (în funcţie de tipul de mixtură proiectat), conform art. 18 lit. a), de preferat cu ajutorul unei instalaţii de concasare-sortare, conform art. 28. ART. 36 (1) Pentru elaborarea dozajelor mixturii reciclate se analizează mixtura existentă în depozit (frezată/concasată), precum şi materialele de aport. (2) Pentru analizarea mixturii asfaltice existente se procedează la: a) prelevarea de probe de mixtură (minimum 5 probe elementare de câte 3 kg pentru fiecare 200 tone mixtură), conform SR EN 12697-27; probele de încercare se constituie ca probe medii din probele elementare conform SR EN 12697-28; b) determinarea granulozităţii mixturii frezate sau concasate, conform SR EN 933-1, pentru verificarea dimensiunii maxime a granulei; c) determinarea compoziţiei mixturii frezate sau concasate (conţinut de bitum şi granulozitate agregat natural), conform SR EN 12697-1 şi SR EN 12697-2; d) determinarea punctului de înmuiere IB pe bitumul extras. (3) În cazul utilizării de regeneratori, adezivitatea se va determina pe bitumul de aport cu adaos de regenerator, întrucât unii regeneratori pot diminua adezivitatea. (4) În cazul utilizării bitumului aditivat sau cu adaos de regenerator se va proceda la stabilirea dozajului optim de aditiv şi, respectiv, la verificarea punctului de înmuiere IB pe bitumul rezidual. (5) Pe baza analizei materialelor componente se elaborează dozajele pentru mixtura asfaltică reciclată, ţinând cont de tipul de agregate naturale şi limitele prescrise pentru compoziţia tipului respectiv de mixtură. (6) Dozajul de mixtură recuperată din compoziţia mixturii reciclate se va stabili pe baza studiilor de laborator şi a cerinţelor beneficiarului/recomandării proiectantului. ART. 37 (1) În funcţie de tehnologia utilizată, fabricarea mixturii asfaltice reciclate presupune: a) alimentarea buncărului predozator cu mixtură frezată/concasată în paralel cu alimentarea predozatoarelor cu agregate naturale de aport; b) introducerea în uscător a agregatelor naturale de aport, unde au loc uscarea şi încălzirea lor, urmate de resortarea şi dozarea acestora; c) dozarea şi introducerea mixturii frezate sau concasate în fluxul agregatelor naturale calde; d) introducerea în malaxor a agregatelor naturale şi a mixturii recuperate, urmată de malaxarea acestora, după care se introduc în malaxor filerul şi bitumul cald de aport dozate volumetric sau gravimetric, continuându-se malaxarea până la obţinerea unui amestec omogen; durata de malaxare, în funcţie de tipul instalaţiei, trebuie să fie suficientă pentru realizarea unei anrobări complete şi uniforme a agregatului natural; e) descărcarea şarjei de mixtură în buncărul de stocare; f) descărcarea mixturii în mijlocul de transport. (2) În cazul utilizării bitumului aditivat/modificat şi/sau cu adaos de regenerator, fluxul tehnologic va mai include operaţiile de aditivare a bitumului, conform tehnologiei descrise mai jos, şi de introducere a regeneratorului în bitum, conform agrementului tehnic, astfel: Prepararea bitumului aditivat A. Prepararea bitumului aditivat la şantier se poate realiza prin una dintre următoarele modalităţi: - cu ajutorul unei instalaţii speciale care asigură dozarea şi injectarea aditivului în bitumul ce intră în malaxor; – cu ajutorul unei instalaţii adaptate de alimentare şi dozare a aditivului în rezervorul de bitum; – cu dotarea existentă la şantier. B. Aditivarea bitumului conform primei variante se execută conform instrucţiunilor din documentaţia tehnică a echipamentului/aditivului/modificatorului. C. Aditivarea bitumului conform celorlalte două procedee implică: - existenţa la şantier a unui rezervor metalic separat pentru bitum (prevăzut cu sistem de încălzire, sistem de înregistrare a temperaturii, gură de vizitare şi pompă de recirculare) şi a unei posibilităţi de dozare a aditivului (volumetric sau gravimetric); – cunoaşterea cantităţii de bitum din rezervor şi a dozajului de aditiv. Fluxul tehnologic de aditivare a bitumului în acest caz include următoarele operaţii: - încălzirea bitumului la 150...160 °C; – calcularea cantităţii necesare de aditiv, dozarea lui şi introducerea în rezervorul de bitum; – omogenizarea amestecului prin simpla recirculare cu pompa timp de 30...40 de minute (până la trecerea prin pompă cel puţin o dată a bitumului din rezervor). D. Bitumul aditivat se poate utiliza imediat sau se poate stoca conform art. 17 fără riscul separării aditivului sau al degradării acestuia. Se impune doar ca bitumul aditivat să nu fie supraîncălzit, reîncălzit de mai multe ori sau menţinut la temperatura de lucru o perioadă prea îndelungată. ART. 38 Temperaturile agregatelor naturale, ale bitumului şi ale mixturii asfaltice la ieşirea din malaxor se stabilesc în funcţie de tipul liantului (sau conform specificaţiilor producătorului), cu observaţia că temperaturile maxime se aplică în toate punctele instalaţiei de preparare a mixturilor asfaltice şi temperaturile minime se aplică la livrare. Regimul termic aplicat la fabricarea mixturilor asfaltice reciclate este conform tabelului nr. 5. Tabelul nr. 5 - Regimul termic aplicat la fabricarea mixturilor asfaltice reciclate
┌────┬────────────┬────────────────────┐
│Nr. │Materialul │ │
│crt.│sau faza de │Temperatura, °C │
│ │execuţie │ │
├────┼────────────┼────────────────────┤
│ │Agregate │170-200, în funcţie │
│1. │naturale de │de dozajul de │
│ │aport │mixtură recuperată │
├────┼────────────┼────────────────────┤
│2. │Bitum de │150 ... 170 │
│ │aport │ │
├────┼────────────┴────────────────────┤
│ │Mixtura asfaltică reciclată: │
│ ├────────────┬────────────────────┤
│ │- la ieşire │155 ... 180 │
│ │din malaxor │ │
│ ├────────────┼────────────────────┤
│ │- la │min. 150 │
│ │aşternere │ │
│3. ├────────────┼────────────────────┤
│ │- la │ │
│ │începutul │min. 145 │
│ │compactării │ │
│ ├────────────┼────────────────────┤
│ │- la │ │
│ │sfârşitul │min. 110 │
│ │compactării │ │
└────┴────────────┴────────────────────┘
NOTĂ: În cazul utilizării unui bitum modificat, a unui bitum dur sau a aditivilor pot fi aplicate temperaturi diferite. În acest caz, temperatura trebuie să fie documentată şi declarată pe marcajul reglementat. SECŢIUNEA a 3-a Transportul şi punerea în operă ART. 39 Transportul mixturilor asfaltice reciclate se efectuează, conform Normativului AND 605, cu mijloace de transport speciale cu bene cu pereţi dubli, etanşi şi prelate speciale de acoperire, pentru ca pierderile de temperatură să fie de maximum 5 °C. Benele mijloacelor de transport vor fi curate şi uscate. ART. 40 (1) Punerea în operă a mixturilor asfaltice reciclate se efectuează la temperaturi ale stratului-suport şi temperatura exterioară de minimum 10 °C, pe o suprafaţă curată şi uscată. NOTĂ: În cazul mixturilor asfaltice reciclate cu bitum modificat cu polimeri, aşternerea mixturilor asfaltice se va executa la temperaturi ale stratului-suport şi temperatura exterioară de minimum 15 °C, pe o suprafaţă curată şi uscată. (2) Stratul de bază va fi acoperit cu straturile îmbrăcăminţii bituminoase, nefiind lăsat neprotejat sub trafic. (3) Având în vedere porozitatea mare a stratului de legătură (binder), realizat din beton asfaltic deschis, acesta nu se va lăsa neacoperit. Stratul de binder va fi acoperit înainte de sezonul rece, pentru evitarea apariţiei unor degradări structurale. (4) În cazul remedierii degradărilor cu mixtură asfaltică reciclată, acestea se vor executa conform Normativului AND 547. CAP. IV Controlul calităţii lucrărilor SECŢIUNEA 1 Dispoziţii generale ART. 41 (1) Controlul calităţii lucrărilor de reciclare a mixturilor asfaltice în instalaţii de preparare fixe, semimobile şi mobile se execută pe faze, astfel: a) controlul calităţii materialelor; b) controlul procesului tehnologic de reciclare; c) controlul calităţii mixturii asfaltice reciclate. (2) Controlul calităţii stratului gata executat se efectuează conform specificaţiilor/cerinţelor tehnice care reglementează lucrarea, în funcţie de tipul mixturii reciclate, conform Normativului AND 605. SECŢIUNEA a 2-a Controlul calităţii materialelor ART. 42 (1) La elaborarea dozajelor, materialele folosite la reciclarea mixturilor asfaltice în instalaţii de preparare fixe, semimobile şi mobile se verifică în conformitate cu prescripţiile din standardele şi reglementările de produs şi cu condiţiile prevăzute la art. 12-19 şi 36. (2) Studiul de laborator pentru elaborarea dozajelor şi verificarea calităţii materialelor se realizează de către laboratorul antreprenorului sau de către un alt laborator autorizat/acreditat. ART. 43 Pe parcursul execuţiei lucrărilor, verificările şi determinările minime care se execută pe şantier de către laboratorul antreprenorului, pe fiecare lot de materiale de aport aprovizionat şi pe fiecare lot de mixtură frezată/concasată, precum şi săptămânal din depozitele de agregate naturale şi mixtură recuperată, respectiv din tancul de depozitare a bitumului, constau în următoarele: a) Bitum - penetraţia la 25 °C, SR EN 1426; – punct de înmuiere IB, SR EN 1427. b) Cribluri - granulozitate, SR EN 933-1; – coeficient de formă, SR EN 933-4; – conţinut de părţi fine, SR EN 933-1; – calitatea particulelor fine (încercarea cu albastru de metilen), SR EN 933-9. c) Pietriş sortat/concasat - granulozitate, SR EN 933-1; – coeficient de formă, SR EN 933-4; – conţinut de părţi fine, SR EN 933-1. d) Nisip de concasare - granulozitate, SR EN 933-1; – conţinut de părţi fine, SR EN 933-1; – calitatea particulelor fine (încercarea cu albastru de metilen), SR EN 933-9. e) Nisip natural - granulozitate, SR EN 933-1; – conţinut de părţi fine, SR EN 933-1; – calitatea particulelor fine (încercarea cu albastru de metilen), SR EN 933-9; – echivalent de nisip, SR EN 933-8. f) Filer - granulozitate în curent de aer, SR EN 933-10; – conţinut de apă, SR EN 1097-5. g) Mixtură recuperată (frezată sau concasată) - granulozitate, SR EN 933-1; – compoziţie, SR EN 12697-1 şi SR EN 12697-2. SECŢIUNEA a 3-a Controlul procesului tehnologic ART. 44 Controlul procesului tehnologic de reciclare constă în următoarele operaţii: a) controlul reglajului instalaţiei de preparare a mixturii asfaltice: (i) funcţionarea corectă a predozatoarelor de agregate naturale şi mixtură recuperată: zilnic; (ii) funcţionarea corectă a dispozitivelor de dozare gravimetrică sau volumetrică: la începutul fiecărei zile de lucru; b) controlul regimului termic de preparare a mixturii asfaltice conform SR EN 12697-13: (i) temperatura liantului la introducerea în malaxor: permanent; (ii) temperatura agregatelor naturale uscate şi încălzite la ieşirea din uscător: permanent; (iii) temperatura mixturii asfaltice la ieşirea din malaxor: permanent c) verificarea compoziţiei mixturii asfaltice reciclate (compoziţia granulometrică şi conţinutul de bitum) prin extracţii, pe probe de mixtură prelevate de la malaxor sau de la aşternere: zilnic. SECŢIUNEA a 4-a Controlul calităţii mixturii asfaltice reciclate ART. 45 (1) Verificarea calităţii mixturii asfaltice reciclate se face prin analize de laborator efectuate de un laborator autorizat/acreditat pe probe de mixtură asfaltică (1 probă/ 200...400 tone mixtură reciclată, în cazul instalaţiilor cu o productivitate de până la 40 t/h, şi 1 probă/400...800 tone mixtură reciclată, în cazul instalaţiilor cu o productivitate mai mare sau egală cu 40 t/h), dar cel puţin o probă pe zi, după cum urmează: a) compoziţia mixturii asfaltice, care trebuie să se încadreze în limitele din tabelele nr. 2 şi 3 şi să corespundă dozajelor stabilite prin studiul preliminar de laborator, abaterile admise fiind cele din tabelul nr. 6; b) caracteristicile mixturilor asfaltice reciclate trebuie să se încadreze între limitele prevăzute de art. 23. Tabelul nr. 6 - Abaterile admise ale componentelor mixturii asfaltice reciclate
┌────┬──────────────┬──────────────────┐
│Nr. │Elementele │Abateri admise │
│crt.│componente ale│faţă de dozajul │
│ │mixturii │prescris, % │
├────┼──────────────┼──────────────────┤
│1. │Conţinut de │± 0,2 │
│ │bitum │ │
├────┼──────────────┼──────────────────┤
│ │Agregate │ │
│2. │Treceri pe │ │
│ │sita de (mm) │ │
├────┼──────────────┼──────────────────┤
│ │31,5 │± 5 │
├────┼──────────────┼──────────────────┤
│ │22,4 │± 5 │
├────┼──────────────┼──────────────────┤
│ │16 │± 5 │
├────┼──────────────┼──────────────────┤
│ │8 │± 5 │
├────┼──────────────┼──────────────────┤
│ │4 │± 4 │
├────┼──────────────┼──────────────────┤
│ │2 │± 3 │
├────┼──────────────┼──────────────────┤
│ │0,125 │± 1,5 │
├────┼──────────────┼──────────────────┤
│ │0,063 │± 1,0 │
└────┴──────────────┴──────────────────┘
(2) Tipurile de încercări şi frecvenţa acestora, în funcţie de tipul de mixtură şi clasa tehnică a drumului, sunt prezentate în Normativul AND 605. (3) Controlul calităţii lucrărilor de execuţie a straturilor de legătură şi de bază din mixturi asfaltice recuperate se efectuează conform prevederilor Normativului AND 605. (4) Controlul pe faze determinante, stabilite în proiectul tehnic, privind straturile de mixturi asfaltice realizate se vor efectua conform Regulamentului privind controlul de stat al calităţii în construcţii, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 492/2018. CAP. V Recepţia lucrărilor SECŢIUNEA 1 Recepţia la terminarea lucrărilor ART. 46 Recepţia la terminarea lucrărilor se efectuează de către beneficiar, conform Regulamentului privind recepţia construcţiilor, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 273/1994, cu modificările şi completările ulterioare, Regulamentului privind recepţia construcţiilor din domeniul infrastructurii rutiere şi feroviare de interes naţional, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 845/2018, cu modificările ulterioare, sau Regulamentului privind recepţia lucrărilor de întreţinere drumuri şi poduri - indicativ AND 514-2022, aprobat prin Ordinul viceprim-ministrului, ministrul transporturilor şi infrastructurii, nr. 1.415/2022, după caz. Comisia de recepţie examinează lucrările executate în conformitate cu documentaţia tehnică aprobată, proiectul de execuţie, caietele de sarcini, precum şi determinări necesare în vederea realizării recepţiei la terminarea lucrării, conform Normativului AND 605. SECŢIUNEA a 2-a Recepţia finală ART. 47 Recepţia finală se va efectua conform Regulamentului privind recepţia construcţiilor, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 273/1994, cu modificările şi completările ulterioare, Regulamentului privind recepţia construcţiilor din domeniul infrastructurii rutiere şi feroviare de interes naţional, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 845/2018, cu modificările ulterioare, sau Regulamentului privind recepţia lucrărilor de întreţinere drumuri şi poduri, indicativ AND 5142022, aprobat prin Ordinul viceprim-ministrului, ministrul transporturilor şi infrastructurii, nr. 1.415/2022, după caz, conform prevederilor contractuale, după expirarea perioadei de garanţie, conform Normativului AND 605. -----