Comunica experienta
MonitorulJuridic.ro
Ministru de stat, ministrul finanţelor,
în baza prevederilor anexei nr. 1 la <>Legea nr. 42/1993 privind accizele la produsele din import şi din ţara, precum şi impozitul la titeiul din producţia interna şi gazele naturale, republicatã, cu modificãrile ulterioare,
în temeiul <>Hotãrârii Guvernului nr. 449/1994 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Finanţelor, republicatã,
emite urmãtorul ordin:
ART. 1
Criteriile de calitate pentru produsele prevãzute la poziţiile 9-11 din anexa nr. 1 la <>Legea nr. 42/1993 , republicatã, cu modificãrile ulterioare, sunt prevãzute în tabelul alãturat:
-------------------------------------------------------------------------------
Valoarea accizei Criteriile de calitate:
Denumirea produsului - ECU/1.000 tigarete - provenienta şi lungimea
tigaretei
-------------------------------------------------------------------------------
Tigarete de calitate Toate mãrcile care se importa,
superioarã 12 indiferent de lungime
Tigarete de calitate medie 4 Toate mãrcile care se fabrica
în ţara, cu lungimea >(=) 81 mm
Tigarete de calitate Toate mãrcile care se fabrica
inferioarã 1 în ţara, cu lungimea < 81 mm
-------------------------------------------------------------------------------
ART. 2
Prezentul ordin intra în vigoare la data publicãrii lui în Monitorul Oficial al României.
ART. 3
La data intrãrii în vigoare a prezentului ordin, <>Ordinul ministrului de stat, ministrul finanţelor, nr. 919/1997 , publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 88 din 13 mai 1997, îşi înceteazã aplicabilitatea.
ART. 4
Direcţia generalã a impozitelor indirecte şi Direcţia generalã a vamilor vor lua mãsuri pentru aducerea la îndeplinire a prevederilor prezentului ordin.
Ministru de stat,
ministrul finanţelor,
Mircea Ciumara
----------------
Newsletter GRATUIT
Aboneaza-te si primesti zilnic Monitorul Oficial pe email
Comentarii
Fii primul care comenteaza.
MonitorulJuridic.ro este un proiect: