───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Judeţul Comuna înfiinţatã Comuna reorganizatã
───────────────────────────────────────────────────────────────────
Denumirea Satele componente Denumirea Satele componente
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
BACĂU Buciumi 1. Buciumi Ştefan cel Mare 1. Ştefan cel Mare
2. Rãcãuţi 2. Bogdana
3. Gutinaş
4. Negoieşti
5. Rãdeana
6. Viişoara
───────────────────────────────────────────────────────────────────
Gioseni 1. Gioseni Tamaşi 1. Tamaşi
2. Chetriş
3. Furnicari
───────────────────────────────────────────────────────────────────
Odobeşti 1. Odobeşti Secuieni 1. Secuieni
2. Bãluşa 2. Berbinceni
3. Ciutureşti 3. Chiticeni
4. Tisa-Silvestri 4. Fundeni
5. Glodişoarele
6. Valea Fânaţului
7. Vãleni
───────────────────────────────────────────────────────────────────
Prãjeşti 1. Prãjeşti Traian 1. Traian
2. Bogdãneşti
3. Hertioana de Jos
4. Hertioana-Rãzeşi
5. Zãpodia
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
BISTRIŢA-
NĂSĂUD Runcu Salvei 1. Runcu Salvei Salva 1. Salva
─────────────────────────────────────────────────────────────────────
Ciceu-Mihãieşti 1. Ciceu-Mihãieşti Petru Rareş 1. Reteag
2. Ciceu-Corabia 2. Baţa
3. Leleşti
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
BRAŞOV Augustin 1. Augustin Ormeniş 1. Ormeniş
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
CĂLĂRAŞI Gãlbinaşi 1. Gãlbinaşi Vasilaţi 1. Vasilaţi
2. Nuci
3. Popeşti
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
CONSTANŢA Fântânele 1. Fântânele Cogealac 1. Cogealac
2. Gura Dobrogei
3. Râmnicu de Jos
4. Râmnicu de Sus
5. Tariverde
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
GALAŢI Cuza Vodã 1. Cuza Vodã Slobozia 1. Slobozia Conachi
Conachi
2. Izvoarele
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
IALOMIŢA Colelia 1. Colelia Cocora 1. Cocora
─────────────────────────────────────────────────────────────────────
Mãrculeşti 1. Mãrculeşti Cosâmbeşti 1. Cosâmbeşti
2. Gimbãşani
─────────────────────────────────────────────────────────────────────
Moldoveni 1. Moldoveni Dridu 1. Dridu
2. Dridu-Snagov
─────────────────────────────────────────────────────────────────────
Platoneşti 1. Platoneşti Sãveni 1. Sãveni
2. Lãcusteni 2. Frãţileşti
─────────────────────────────────────────────────────────────────────
Sãrãţeni 1. Sãrãţeni Balaciu 1. Balaciu
2. Copuzu
3. Crãsanii de Jos
4. Crãsanii de Sus
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
ILFOV Copãceni 1. Copãceni 1 Decembrie 1. 1 Decembrie
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
NEAMŢ Negreşti 1. Negreşti Dobreni 1. Dobreni
2. Poiana 2. Cãşãria
3. Sãrata
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
SATU MARE Porumbeşti 1. Porumbeşti Halmeu 1. Halmeu
2. Cidreag 2. Bãbeşti
3. Dobolţ
4. Halmeu-Vii
5. Mesteacãn
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
SUCEAVA Berchişeşti 1. Berchişeşti Drãgoieşti 1. Mãzãnãeşti
2. Corlata 2. Drãgoieşti
3. Lucãceşti
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
TIMIŞ Vãlcani 1. Vãlcani Dudeştii 1. Dudeştii Vechi
Vechi
2. Cheglevici
3. Colonia Bulgarã
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────