Comunica experienta
MonitorulJuridic.ro
Email RSS Trimite prin Yahoo Messenger pagina:   LEGE nr. 2 din 18 aprilie 1989  privind imbunatatirea organizarii administrative a teritoriului Republicii Socialiste Romania    Twitter Facebook

LEGE nr. 2 din 18 aprilie 1989 privind imbunatatirea organizarii administrative a teritoriului Republicii Socialiste Romania

EMITENT: MAREA ADUNARE NATIONALA
PUBLICAT: BULETINUL OFICIAL nr. 15 din 25 aprilie 1989

În temeiul articolului 57 din Constituţia Republicii Socialiste România, semnam şi dispunem, sa fie publicatã în Buletinul Oficial al Republicii Socialiste România nr. 2 din 18 aprilie 1989, legea privind îmbunãtãţirea organizãrii administrative a teritoriului Republicii Socialiste România.

NICOLAE CEAUŞESCU
PREŞEDINTELE
REPUBLICII SOCIALISTE ROMÂNIA


Înfãptuirea politicii partidului şi statului de amplasare raţionalã a forţelor de producţie pe întreg cuprinsul patriei, elaborata şi fundamentatã dupã Congresul al IX-lea al Partidului Comunist Roman, asigura dezvoltarea armonioasã, echilibrata, a tuturor zonelor şi localitãţilor urbane şi rurale, pe baza principiilor moderne şi de larga perspectiva ale sistematizãrii teritoriului tarii, ale autoconducerii şi autoaprovizionarii, autogestiunii economico-financiare şi autofinantarii, în scopul creşterii bunastarii generale a întregului popor.
Profundele transformãri care au avut loc în viata tuturor localitãţilor patriei în perioada care a trecut de la adoptarea <>Legii nr. 2/1968 privind organizarea administrativã a teritoriului Republicii Socialiste România, cerinţele dezvoltãrii în continuare a judeţelor, oraşelor şi comunelor, hotãrârile adoptate de organele locale ale puterii de stat în luna ianuarie 1989, impun îmbunãtãţirea organizãrii administrative-teritoriale a tarii, corespunzãtor stadiului actual de dezvoltare economico-socialã a României socialiste.
Îmbunãtãţirea organizãrii administrativ-teritoriale va asigura dezvoltarea în continuare a industriei, agriculturii, a prestãrilor de servicii, a activitãţilor social-culturale şi edilitar-gospodãreşti, în conformitate cu prevederile planului, ale programelor de dezvoltare economico-socialã a tuturor comunelor, oraşelor şi judeţelor - ca parte integrantã a programului general de dezvoltare a tarii -, va adânci procesul de apropiere a condiţiilor de munca, de viata şi cultura de la sate de cele de la oraşe, ridicarea nivelului de trai material şi spiritual al întregului popor.
În vederea îmbunãtãţirii cadrului juridic de organizare a tuturor localitãţilor patriei,

Marea Adunare Nationala a Republicii Socialiste România adopta prezenta lege:

CAP. 1
Dispoziţii generale

ART. 1
Îmbunãtãţirea organizãrii administrative a teritoriului Republicii Socialiste România, amplasarea raţionalã a forţelor de producţie pe întreg cuprinsul tarii, dezvoltarea armonioasã şi echilibrata, economicã, socialã, culturalã şi edilitar-gospodareasca a tuturor zonelor şi localitãţilor urbane şi rurale asigura ridicarea permanenta a nivelului de civilizatie, a calitãţii vieţii şi a muncii tuturor cetãţenilor patriei.
ART. 2
Fiecare unitate administrativ-teritorialã îşi desfãşoarã activitatea pe baza planului şi programelor de dezvoltare economico-socialã în profil teritorial, a bugetului local de venituri şi cheltuieli, în stricta concordanta cu planul naţional unic de dezvoltare economico-socialã şi programul general de dezvoltare a tarii.
ART. 3
În unitãţile administrativ-teritoriale intreaga activitate economicã, social-culturalã şi edilitar-gospodareasca se desfãşoarã potrivit principiilor autoconducerii, autoaprovizionarii, autogestiunii economico-financiare şi autofinantarii, cu participarea larga a tuturor cetãţenilor la conducerea şi rezolvarea nemijlocitã a problemelor economice, sociale şi edilitare ale localitãţilor în care trãiesc şi muncesc.

CAP. 2
Unitãţile administrativ-teritoriale

ART. 4
Teritoriul Republicii Socialiste România este organizat în unitãţi administrativ-teritoriale: judeţul, municipiul, oraşul şi comuna.
ART. 5
Capitala Republicii Socialiste România este municipiul Bucureşti, care este organizat pe sectoare.
Sectorul agricol Ilfov este subordonat municipiul Bucureşti.
Delimitarea sectoarelor municipiului Bucureşti, inclusiv Sectorului agricol Ilfov, se va face prin decret al Consiliului de Stat.
ART. 6
Judeţul este unitatea administrativ-teritorialã alcãtuitã din municipii, oraşe şi comune - unitãţi de baza ale organizãrii administrativ-teritoriale a tarii.
Organizarea judeţelor sa face în funcţie de condiţiile geografice, economice şi social-politice.
Judeţul asigura dezvoltarea armonioasã din punct de vedere economic, social-cultural şi edilitar-gospodãresc a municipiilor, oraşelor şi comunelor.
ART. 7
Municipiul este localitatea urbana care are un numãr de cel puţin 40.000 locuitori, o industrie puternic dezvoltata, o însemnãtate deosebita în viata economicã, social-politica şi cultural-ştiinţificã a tarii, un important fond de locuinţe şi dotãri edilitar-gospodãreşti, reţea complexa de unitãţi de învãţãmânt, sãnãtate şi cultura.
În funcţie de numãrul locuitorilor, municipiile se împart în urmãtoarele categorii:
I - pana la 60.000 locuitori;
II - între 60.001-100.000 locuitori;
III - între 100.001-150.000 locuitori;
IV - între 150.000-250.000 locuitori;
V - peste 250.000 locuitori.
Municipiile în care îşi au sediul organele de conducere ale judeţului sunt municipii-resedinta.
ART. 8
Oraşul este centrul de populaţie mai dezvoltat din punct de vedere economic, social-cultural şi edilitar-gospodãresc.
În funcţie de numãrul locuitorilor, oraşele se împart în urmãtoarele categorii:
I - pana la 10.000 locuitori;
II - între 10.001 - 20.000 locuitori;
III - peste 20.000 locuitori;
Localitãţile cu activitãţi agricole şi industriale complexe, cu dotãri edilitar-gospodãreşti corespunzãtoare se pot organiza ca oraşe agroindustriale.
ART. 9
Comuna este unitatea administrativ-teritorialã alcãtuitã din unu sau mai multe sate care cuprind populaţia ruralã, fiind organizatã în funcţie de condiţiile economice, social-culturale şi geografice.
Prin organizarea comunei se asigura dezvoltarea puternica şi modernizarea agriculturii, extinderea unor activitãţi industriale şi de prestãri servicii, a reţelei sanitare, de învãţãmânt şi cultura, creandu-se astfel locuitorilor condiţii de munca şi viata cat mai apropiate de cele ale populaţiei din oraşe.
Satele în care îşi au sediul organele de conducere ale comunei sunt resedinta de comuna.
ART. 10
Oraşele şi comunele care, datoritã condiţiilor climaterice, hidrologice, asezarii şi inzestrarii lor edilitar-gospodãreşti, prezintã importanta pentru ocrotirea sãnãtãţii şi asigurarea odihnei cetãţenilor, sunt organizate ca staţiuni balneoclimaterice.
ART. 11
Judeţele Republicii Socialiste România şi municipiile de resedinta ale acestora sunt urmãtoarele:



──────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr. Denumirea judeţului Resedinta
crt.
──────────────────────────────────────────────────────────────────────
1. ALBA Municipiul Alba-Iulia
2. ARAD Municipiul Arad
3. ARGES Municipiul Pitesti
4. BACAU Municipiul Bacau
5. BIHOR Municipiul Oradea
6. BISTRITA-NASAUD Municipiul Bistrita
7. BOTOSANI Municipiul Botosani
8. BRAŞOV Municipiul Braşov
9. BRĂILA Municipiul Brãila
10. BUZAU Municipiul Buzau
11. CARAS-SEVERIN Municipiul Resita
12. CALARASI Municipiul Calarasi
13. CLUJ Municipiul Cluj-Napoca
14. CONSTANTA Municipiul Constanta
15. COVASNA Municipiul Sfantu Gheorghe
16. DAMBOVITA Municipiul Targoviste
17. DOLJ Municipiul Craiova
18. GALAŢI Municipiul Galaţi
19. GIURGIU Municipiul Giurgiu
20. GORJ Municipiul Targu Jiu
21. HARGHITA Municipiul Miercurea-Ciuc
22. HUNEDOARA Municipiul Deva
23. IALOMITA Municipiul Slobozia
24. IAŞI Municipiul Iaşi
25. MARAMURES Municipiul Baia Mare
26. MEHEDINTI Municipiul Drobeta-Turnu Severin
27. MURES Municipiul Targu Mures
28. NEAMT Municipiul Piatra-Neamt
29. OLT Municipiul Slatina
30. PRAHOVA Municipiul Ploiesti
31. SATU MARE Municipiul Satu Mare
32. SALAJ Municipiul Zalau
33. SIBIU Municipiul Sibiu
34. SUCEAVA Municipiul Suceava
35. TELEORMAN Municipiul Alexandria
36. TIMIS Municipiul Timişoara
37. TULCEA Municipiul Tulcea
38. VASLUI Municipiul Vaslui
39. VALCEA Municipiul Ramnicu Valcea
40. VRANCEA Municipiul Focsani
──────────────────────────────────────────────────────────────────────



ART. 12
Municipiile, oraşele şi comunele din compunerea judeţelor sunt prevãzute în anexele nr. 1-40 care fac parte integrantã din prezenta lege.
ART. 13
Consiliile populare judeţene, municipale, orãşeneşti şi comunale, organe locale ale puterii de stat în unitãţile administrativ-teritoriale în care au fost alese, conduc intreaga activitate localã, rãspund de înfãptuirea planurilor şi programelor de dezvoltare economico-socialã în profil teritorial, asigura apãrarea proprietãţii socialiste, ocrotirea drepturilor cetãţenilor, legalitatea socialistã, pãstrarea ordinii şi disciplinei publice.

CAP. 3
Dipozitii finale

ART. 14
<>Legea Nr. 2/1968 privind organizarea administrativã a teritoriului Republicii Socialiste România, cu modificãrile ulterioare, se abroga.

Aceasta lege a fost adoptatã de Marea Adunare Nationala în şedinţa din 18 aprilie 1989.

PREŞEDINTELE
Marii Adunãri Naţionale,
NICOLAE GIOSAN


ANEXA 1


JUDEŢUL ALBA
cu resedinta în municipiul Alba Iulia




───────────────────────────────────────────────────────────
Municipii ............................................. 1
Oraşe .................................................. 8
Comune ................................................ 63
───────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. ALBA IULIA

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. ABRUD 5. CUGIR
2. AIUD 6. OCNA MURES
3. BLAJ 7. SEBES
4. CAMPENI 8. ZLATNA

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Albac 33. Mihalt
2. Almasu 34. Miraslau
3. Arieseni 35. Mogos
4. Avram Iancu 36. Noslac
5. Baia de Aries 37. Ocolis
6. Berghin 38. Pianu
7. Bistra 39. Poiana Vadului
8. Blandiana 40. Ponor
9. Bucium 41. Posaga
10. Cenade 42. Radesti
11. Cergau 43. Rimitea
12. Cetatea de Balta 44. Rimet
13. Ciugud 45. Rosia Montanã
14. Ciuruleasa 46. Rosia de Secas
15. Cilnic 47. Salciua
16. Cricau 48. Salistea
17. Craciunelu de Jos 49. Sasciori
18. Daia Romana 50. Scarisoara
19. Drasov 51. Sancel
20. Farau 52. Santimbru
21. Galda de Jos 53. Sohodol
22. Garbova 54. Stremt
23. Galda de Sus 55. Sibot
24. Horea 56. Sona
25. Ighiu 57. Sugag
26. Intregalde 58. Teius
27. Jidvei 59. Unirea
28. Livezile 60. Vadu Motilor
29. Lopadea Noua 61. Valea Lungã
30. Lunca Muresului 62. Vidra
31. Lupsa 63. Vintu de Jos
32. Metes



ANEXA 2


JUDEŢUL ARAD
cu resedinta în municipiul Arad



───────────────────────────────────────────────────────────
Municipii ............................................. 1
Oraşe .................................................. 7
Comune ................................................ 60
───────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. ARAD

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. CHISINEU-CRIS 5. NADLAC
2. CURTICI 6. PANCOTA
3. INEU 7. SEBIS
4. LIPOVA

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Almas 31. Pecica
2. Apateu 32. Peregu Mare
3. Archis 33. Petris
4. Bata 34. Pilu
5. Beliu 35. Plescuta
6. Birchis 36. Savarsin
7. Barsa 37. Secusigiu
8. Barzava 38. Seleus
9. Bocsig 39. Semlac
10. Buteni 40. Sintea Mare
11. Carand 41. Santana
12. Cermei 42. Socodor
13. Conop 43. Sagu
14. Covasint 44. Seitin
15. Craiva 45. Sepreus
16. Dezna 46. Sicula
17. Dieci 47. Simand
18. Felnac 48. Siria
19. Fantanele 49. Sofronea
20. Ghioroc 50. Taut-Silindia
21. Graniceri 51. Tarnova
22. Gurahont 52. Ususau
23. Halmagiu 53. Varadia de Mures
24. Hasmas 54. Vinga
25. Iratosu 55. Varfurile
26. Livada 56. Vladimirescu
27. Macea 57. Zabrani
28. Misca 58. Zarand
29. Moneasa 59. Zerind
30. Paulis 60. Zimandu Nou



ANEXA 3

JUDEŢUL ARGES
cu resedinta în municipiul Pitesti



────────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii ................................................... 1
Oraşe ....................................................... 5
Comune ..................................................... 81
─────────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. PITESTI

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. CAMPULUNG 4. CURTEA DE ARGES
2. COLIBASI 5. TOPOLOVENI
3. COSTESTI

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Albestii de Arges 41. Lunca Corbului
2. Albestii de Muscel 42. Malureni
3. Albota 43. Maracineni-Micesti
4. Aninoasa 44. Merisani
5. Aref 45. Mihaesti
6. Bascov 46. Mioarele
7. Babana 47. Mirosi
8. Baiculesti 48. Moraresti
9. Balilesti 49. Mosoaia
10. Berevoesti 50. Mozaceni
11. Barla 51. Musatesti
12. Bogati 52. Negrasi
13. Boteni 53. Oarja
14. Bradu 54. Pietrosani
15. Bradulet 55. Poienarii de Muscel
16. Budeasa 56. Poiana Lacului
17. Buzoesti 57. Popesti
18. Caldararu 58. Priboieni
19. Calinesti 59. Ratesti
20. Cateasca 60. Recea
21. Cetãţeni 61. Vladesti
22. Ciofrangeni-Poienari 62. Rociu
23. Cocu 63. Rucar-Damboviciara
24. Corbeni 64. Schitu Golesti
25. Corbi-Nucsoara 65. Slobozia
26. Cosesti 66. Stalpeni
27. Cotmeana 67. Stoenesti
28. Cuca-Ciomagesti 68. Stolnici
29. Davidesti 69. Suseni
30. Darmanesti 70. Ştefan cel Mare
31. Dobresti 71. Stefanesti
32. Domneşti 72. Suici-Salatrucu
33. Dragoslavele 73. Teiu
34. Draganu 74. Tignevi-Cepari
35. Godeni 75. Titesti
36. Harsesti 76. Uda
37. Hartiesti 77. Ungheni
38. Izvoru 78. Valea Danului
39. Leordeni 79. Valea Iasului
40. Leresti 80. Valea Mare-Pravat
81. Vedea



ANEXA 4

JUDEŢUL BACAU
cu resedinta în municipiul Bacau



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 2
Oraşe ...................................................... 6
Comune .................................................... 77
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. BACAU 2. GHEORGHE GHEORGHIU-DEJ

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. BUHUSI 4. MOINESTI
2. COMANESTI 5. SLANIC-MOLDOVA
3. DARMANESTI 6. TARGU OCNA

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Agas 41. Manastirea Casin
2. Ardeoani-Solont 42. Margineni
3. Asau 43. Motoseni
4. Balcani 44. Negri
5. Beresti-Bistrita 45. Nicolae Balcescu
6. Beresti-Tazlau 46. Oituz
7. Berzunti 47. Oncesti
8. Barsanesti 48. Orbeni
9. Blagesti 49. Palanca
10. Bogdanesti 50. Parava
11. Brusturoasa 51. Parincea
12. Buhoci 52. Pancesti
13. Casin 53. Pargaresti
14. Caiuti 54. Parjol
15. Cleja 55. Plopana
16. Colonesti 56. Podu Turcului
17. Corbasca 57. Poduri
18. Cotofanesti 58. Racova
19. Damienesti 59. Racaciuni
20. Dealu Morii 60. Rachitoasa
21. Dofteana 61. Sascut
22. Faraoani 62. Sanduleni
23. Filipeni 63. Saucesti
24. Filipesti 64. Scorteni
25. Gaiceana 65. Secuieni
26. Ghimes-Faget 66. Stanisesti
27. Garjeni 67. Strugari
28. Glavanesti 68. Ştefan cel Mare
29. Gura Baii 69. Tamasi
30. Helegiu 70. Tatarasti
31. Hemeius 71. Targu Trotus
32. Horgesti 72. Traian
33. Huruiesti 73. Ungureni
34. Izvoru Berheciului 74. Urechesti
35. Letea Veche 75. Valea Seaca
36. Lipova 76. Vultureni
37. Livezi 77. Zemes
38. Luizi-Calugara
39. Magiresti
40. Magura



ANEXA 5


JUDEŢUL BIHOR
cu resedinta în municipiul Oradea



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ...................................................... 8
Comune .................................................... 74
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. ORADEA

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. ALESD 5. PETRU GROZA
2. BEIUS 6. SALONITA
3. MARGHITA 7. VALEA LUI MIHAI
4. NUCET 8. VASCAU

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Abram 39. Lunca-Campani
2. Abramut 40. Madaras
3. Astileu 41. Magesti
4. Auseu 42. Nojorid
5. Avram Iancu 43. Olcea
6. Batar 44. Osorhei
7. Biharia 45. Pietroasa
8. Borod 46. Popesti
9. Bors 47. Rabagani-Pomezeu
10. Bratea 48. Remetea
11. Brusturi 49. Rieni-Lazuri
12. Budureasa 50. Rosia
13. Bulz 51. Sacadat-Ineu
14. Buntesti 52. Sacueni
15. Cabesti 53. Salcea-Buduslau
16. Capalna 54. Salard
17. Carpinet-Cristior 55. Sambata
18. Cefa 56. Sanmartin
19. Ceica 57. Santandrei
20. Cetariu 58. Sarbi
21. Cherechiu 59. Suplacu de Barcau-
22. Chislaz Balc
23. Ciumeghiu 60. Simian
24. Cociuba Mare 61. Sinteu
25. Curatele 62. Soimi
26. Curtuiseni 63. Suncuius
27. Derna-Spinus 64. Tarcea
28. Diosig 65. Tarcaia
29. Dobresti 66. Tauteu
30. Draganesti 67. Tileagd
31. Dragesti 68. Tinca
32. Finis 69. Tulca
33. Girisu de Cris 70. Tetchea
34. Hidiselu de Sus 71. Uileac-Pocola
35. Holod 72. Vadu Crisului
36. Husasau de Tinca 73. Viisoara-Bolan
37. Lazareni 74. Varciorog
38. Lugasu de Jos



ANEXA 6


JUDEŢUL BISTRITA-NASAUD
cu resedinta în municipiul Bistrita



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ...................................................... 3
Comune .................................................... 47
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. BISTRITA

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. BECLEANU 3. SANGEORZ-BĂI
2. NASAUD

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Bistrita Bargaului 25. Milas
2. Branistea 26. Monor
3. Budacu de Jos 27. Nimigea
4. Budesti 28. Nuseni
5. Caian 29. Parva
6. Cetate 30. Petru Rares
7. Ciceu-Giurgesti 31. Prundu Bargaului
8. Chiochis 32. Rebra
9. Chiuza 33. Rebrisoara
10. Cosbuc 34. Rodna
11. Dumitra 35. Salva
12. Feldru 36. Siesu-Magherus
13. Galatii Bistritei 37. Siesu-Mariselu
14. Ilva Mare 38. Siesu-Odorhei
15. Ilva Mica 39. Sieut
16. Josenii Bargaului 40. Sintereag
17. Lechinta 41. Teaca
18. Lesu 42. Telciu-Romuli
19. Livezile 43. Tiha Bargaului
20. Liviu Rebreanu 44. Urau
21. Maieru 45. Urmenis-Silivas
22. Matei 46. Viisoara
23. Magura Ilvei 47. Zagra
24. Micesti-Sanmihaiu



ANEXA 7


JUDEŢUL BOTOSANI
cu resedinta în municipiul Botosani



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ...................................................... 3
Comune .................................................... 55
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. BOTOSANI

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. DARABANI 3. SAVENI
2. DOROHOI

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Albesti 29. Lunca
2. Avrameni 30. Mihai Eminescu
3. Baluseni 31. Mihaileni
4. Broscauti 32. Mileanca
5. Bucecea 33. Paltinis
6. Calarasi 34. Pomarla
7. Copalau 35. Prajeni
8. Corlateni 36. Rachiti
9. Corni 37. Radauti-Prut
10. Cotusca 38. Ripiceni
11. Cristesti 39. Roma
12. Cristinesti 40. Stauceni
13. Curtesti 41. Suharau
14. Dersca 42. Sulita
15. Dangeni 43. Sendriceni
16. Draguseni 44. Stefanesti
17. Durnesti 45. Stiubieni
18. Flamanzi 46. Todireni
19. Frumusica 47. Trusesti
20. George Enescu 48. Tudora
21. Gorbanesti 49. Ungureni
22. Harvarna 50. Vaculesti
23. Hiliseu-Horia 51. Varfu Câmpului
24. Hlipiceni 52. Vladeni
25. Hudesti 53. Vlasinesti
26. Ibanesti 54. Vorniceni
27. Leorda 55. Vorona
28. Liveni



ANEXA 8


JUDEŢUL BRAŞOV
cu resedinta în municipiul Braşov



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 2
Oraşe ...................................................... 6
Comune .................................................... 40
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. BRAŞOV 2. FAGARAS

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. CODLEA 4. SACELE
2. PREDEAL 5. VICTORIA
3. RASNOV 6. ZARNESTI

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Apata-Ormenis 21. Mandra
2. Beclean 22. Moeciu
3. Bod 23. Parau
4. Bran 24. Poiana Marului
5. Bunesti 25. Prejmer
6. Câtã 26. Racos
7. Cincu 27. Recea
8. Comana 28. Sanpetru
9. Cristian 29. Sercaia
10. Dumbravita 30. Sinca
11. Feldioara 31. Soars
12. Fundata 32. Tarlungeni
13. Ghimbav 33. Teliu-Budila
14. Halchiu 34. Ticuss
15. Harman 35. Ucea
16. Harseni 36. Ungra
17. Hoghiz 37. Vama Buzaului
18. Homorod 38. Vistea
19. Jibert 39. Voila
20. Lisa 40. Vulcan



ANEXA 9

JUDEŢUL BRĂILA
cu resedinta în municipiul Brãila



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ...................................................... 3
Comune .................................................... 38
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. BRĂILA

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. FAUREI 3. INSURATEI
2. IANCA

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Braganul 21. Salcia Tudor
2. Bertestii de Jos 22. Scortaru Nou
3. Bordei Verde 23. Silistea
4. Chiscani 24. Stancuta
5. Ciocile 25. Surdila-Gaiseanca
6. Ciresu 26. Surdila-Greci
7. Dudesti 27. Susesti
8. Frecatei 28. Tichilesti
9. Galbenu 29. Traian
10. Gemenele 30. Tudor Vladimirescu
11. Gradistea-Racovita 31. Tufesti
12. Gropeni 32. Ulmu
13. Jirlau 33. Unirea
14. Marasu 34. Vadeni
15. Maxineni 35. Victoria
16. Mircea Voda 36. Visani
17. Movila Miresii 37. Viziru
18. Ramnicelu 38. Zavoaia
19. Romanu
20. Rosiori



ANEXA 10


JUDEŢUL BUZAU
cu resedinta în municipiul Buzau



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ...................................................... 3
Comune .................................................... 71
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. BUZAU

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. NEHOIU 3. RAMNICU SARAT
2. POGOANELE

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Amaru 37. Naieni
2. Balta Alba 38. Odaile
3. Beceni 39. Padina
4. Berca 40. Panatau
5. Bisoca 41. Patarlagele
6. Blajani 42. Pietroasa
7. Boldu 43. Parscov
8. Bozioru 44. Podgoria
9. Bradeanu 45. Posta Calnau
10. Braiesti 46. Puiesti
11. Breaza 47. Racoviteni
12. Buda 48. Ramnicelu
13. Calvini 49. Robeasca-Gavanesti
14. C.A.Rosetti 50. Rusetu
15. Canesti-Chilii 51. Sageata
16. Catina 52. Sahateni
17. Cernatesti 53. Sapoca
18. Chiojdu 54. Sarata-Monteoru
19. Cislau 55. Sarulesti
20. Cochirleanu 56. Scortoasa
21. Colti 57. Scutelnici
22. Costesti 58. Siriu
23. Cozieni 59. Smeeni
24. Galbinasi 60. Tisau
25. Gheraseni 61. Topliceni
26. Glodeanu Sarat 62. Tintesti
27. Glodeanu-Silistea 63. Ulmeni
28. Grebanu 64. Vadu Pasii
29. Gura Teghii 65. Valea Ramnicului
30. Lopatari 66. Valea Salciei
31. Luciu 67. Vernesti
32. Magura 68. Vintila Voda
33. Maracineni 69. Viperesti
34. Margaritesti 70. Zarnesti
35. Mihailesti 71. Ziduri
36. Manzalesti



ANEXA 11


JUDEŢUL CARAS-SEVERIN
cu resedinta în municipiul Resita



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ...................................................... 7
Comune .................................................... 53
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. RESITA

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. ANINA 5. MOLDOVA NOUA
2. BAILE HERCULANE 6. ORAVITA
3. BOCSA 7. OTELU ROŞU
4. CARANSEBES

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Armenis 28. Luncavita-Mehadica
2. Bautar 29. Lupac
3. Berliste 30. Marga
4. Berzasca 31. Maureni
5. Berzovia 32. Mehadia
6. Bozovici 33. Obreja
7. Brebu Nou 34. Paltinis
8. Brebu-Zorlentu Mare 35. Pojejena
9. Buchin 36. Prigor
10. Bucosnita 37. Ramma
11. Carasova 38. Racasdia
12. Ciclova Romana 39. Zavoi
13. Ciudanovita 40. Zlatita
14. Constantin Daicoviciu 41. Rusca Montanã
15. Copacele 42. Sasca Montanã
16. Cornea 43. Sichevita
17. Cornereva 44. Slatina-Timis
18. Dalboset 45. Sopotu Nou
19. Doclin 46. Teregova
20. Dognecea 47. Ticvaniu Mare
21. Domasnea 48. Tarnova
22. Farliug 49. Toplet
23. Garnic 50. Turnu Ruieni
24. Glimboca 51. Valiug
25. Gradinari 52. Varadia-Vrani
26. Iablanita 53. Vermes
27. Lapusnicel



ANEXA 12


JUDEŢUL CALARASI
cu resedinta în municipiul Calarasi



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ...................................................... 4
Comune .................................................... 43
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. CALARASI

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. BUDESTI 3. LEHLIU-GARA
2. FUNDULEA 4. OLTENITA

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Borcea 23. Mitreni
2. Chirnogi 24. Manastirea
3. Chiselet 25. Modelu
4. Ciocanesti 26. Nicolae Balcescu
5. Curcani 27. Perisoru
6. Cuza Voda 28. Plataresti
7. Dichiseni 29. Radovanu
8. Dor Marunt 30. Roseti
9. Dorobantu 31. Sarulesti
10. Dragalina 32. Sohatu
11. Dragos Voda 33. Spantov
12. Frasinet 34. Soldanu
13. Frumusani 35. Ştefan Voda
14. Fundeni 36. Tamadau Mare
15. Gradistea 37. Ulmeni
16. Gurbanesti 38. Ulmu
17. Ileana 39. Unirea
18. Independenta 40. Valea Argovei
19. Jegalia 41. Vasilati
20. Lehliu 42. Valcele
21. Luica 43. Vlad Tepes
22. Lupsanu



ANEXA 13


JUDEŢUL CLUJ
cu resedinta în municipiul Cluj-Napoca



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 3
Oraşe ...................................................... 3
Comune .................................................... 66
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. CLUJ-NAPOCA 3. TURDA
2. DEJ

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. CAMPIA TURZII 3. TURDA
2. GHERLA

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Aghiresu 35. Izvoru Crisului
2. Apahida 36. Jichisu de Jos
3. Aschileu-Vultureni 37. Jucu
4. Baciu 38. Luna
5. Baisoara 39. Maguri-Racatau
6. Belis 40. Manastireni
7. Bobalna 41. Margau
8. Bontida 42. Marisel
9. Borsa 43. Mica
10. Caianu 44. Mihai Viteaza
11. Calarasi 45. Mintiu Gherilii
12. Calatele 46. Mociu
13. Camarasu 47. Moldovenesti
14. Capusu Mare 48. Panticeu
15. Caseiu 49. Petrestii de Jos
16. Catina 50. Poieni
17. Ceanu Mare 51. Risca
18. Chinteni 52. Sacuieu
19. Chiuiesti 53. Sandulesti
20. Ciucea 54. Savadisla
21. Ciurila 55. Sic
22. Catcau 56. Sincraiu
23. Cojocna 57. Sanmartin
24. Cornesti 58. Sanpaul
25. Cuzdrioara 59. Suatu
26. Dabaca 60. Triteni
27. Feleacu 61. Tureni
28. Floresti 62. Taga
29. Frata 63. Unguras
30. Geaca 64. Vad
31. Gilau 65. Valea Ierii
32. Garbau 66. Viisoara
33. Iara
34. Ielod



ANEXA 14


JUDEŢUL CONSTANTA
cu resedinta în municipiul Constanta



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ..................................................... 10
Comune .................................................... 51
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. CONSTANTA

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. BASARABI 6. MEDGIDIA
2. CERNAVODA 7. NAVODARI
3. EFORIE 8. NEGRU VODA
4. HÂRŞOVA 9. OVIDIU
5. MANGALIA 10. TECHIRGHIOL

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Adamclisi 27. Lipnita
2. Agigea 28. Lumina
3. Albesti 29. Mereni
4. Aliman 30. Mihail Kogalniceanu
5. Amzacea 31. Mihai Viteazu
6. Baneasa 32. Mircea Voda
7. Castelu 33. Nicolae Balcescu
8. Cerchezu 34. Oltina
9. Chirnogeni 35. Ostrov
10. Ciobanu 36. Pantelimon
11. Ciocarlia 37. Pecineaga
12. Cobadin 38. Pestera
13. Cogealac 39. Poarta Alba
14. Comana 40. Rasova
15. Corbu 41. Saraiu
16. Crucea 42. Sacele
17. Cumpana 43. Silistea-Seimeni
18. Deleni 44. Targusor
19. Dobromir 45. Topalu
20. Dumbraveni 46. Topraisar
21. Garliciu 47. Tortoman
22. Horia 48. Tuzla
23. Independenta 49. Valu lui Traian
24. Ion Corvin 50. Vulturu
25. Histria 51. 23 August
26. Limanu



ANEXA 15


JUDEŢUL COVASNA
cu resedinta în municipiul Sfantu-Gheorghe



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ...................................................... 4
Comune .................................................... 33
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. SFANTU GHEORGHE

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. BARAOLT 3. INTORSURA BUZAULUI
2. COVASNA 4. TARGU SECUIESC

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Aita Mare 19. Lemnia
2. Barcani 20. Micfalau
3. Batani 21. Moacsa
4. Belin 22. Ojdula
5. Bodoc 23. Ozun
6. Borosneu Mare 24. Poian
7. Brates 25. Reci
8. Bradut 26. Sanzieni
9. Bretcu 27. Sita Buzaului
10. Catalina 28. Turi
11. Cernat 29. Valea Crisului
12. Chichis 30. Valcele
13. Comandau 31. Varghis
14. Dobarlau 32. Zagon
15. Ghelinta 33. Zabala
16. Ghidfalau
17. Haghig
18. Ilieni



ANEXA 16


JUDEŢUL DAMBOVITA
cu resedinta în municipiul Targoviste



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ...................................................... 5
Comune .................................................... 64
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. TARGOVISTE

B. ORAŞE
Denumirea oraşului
1. FIENI 4. PUCIOASA
2. GAESTI 5. TITU
3. MORENI

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Baleni 33. Lunguletu
2. Barbuletu 34. Malu cu Flori
3. Bezdead 35. Malnesti
4. Bilciuresti 36. Matasaru
5. Branistea 37. Moroeni
6. Branesti 38. Morteni
7. Brezoaele 39. Nucet
8. Buciumeni 40. Ocnita
9. Bucsani 41. Odobesti
10. Butimanu 42. Petresti
11. Ciocanesti 43. Pietrosita
12. Cobia 44. Poiana
13. Comisani 45. Potlogi
14. Contesti 46. Produlesti
15. Corbii Mari 47. Pucheni
16. Cornatelu 48. Racari
17. Cornesti 49. Razvad
18. Crevedia 50. Runcu
19. Crangurile 51. Selaru
20. Darmanesti 52. Sotanga
21. Dobra 53. Tartasesti
22. Doicesti 54. Tatarani
23. Dragodana 55. Uliesti
24. Dragomiresti 56. Ulmi
25. Finta 57. Valea Visinestilor
26. Glodeni 58. Vaile Unite
27. Gura Ocnitei 59. Vacaresti
28. Gura Sutii 60. Valeni-Dambovita
29. Iedera 61. Visina
30. I.L.Caragiale 62. Varfuri
31. Lucieni 63. Voinesti
32. Ludesti 64. Vulcana



ANEXA 17

JUDEŢUL DOLJ
cu resedinta în municipiul Craiova



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ...................................................... 4
Comune .................................................... 79
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. CRAIOVA

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. BAILESTI 3. FILIASI
2. CALAFAT 4. SEGARCEA

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Afumati 41. Goiesti
2. Amarastii de Jos 42. Grecesti
3. Amarastii de Sus 43. Isalnita
4. Argetoaia 44. Leu
5. Bechet 45. Lipov
6. Bistret 46. Macesu
7. Barca 47. Maglavit
8. Botosesti 48. Malu Mare
9. Brabova 49. Melinesti
10. Bradesti 50. Mischii
11. Bralostita 51. Marsani
12. Bratovoesti 52. Motatei
13. Breasta 53. Murgasi
14. Bucovat 54. Negoi
15. Bulzesti 55. Orodei
16. Calopar 56. Ostroveni
17. Carula 57. Pilesti
18. Carpen 58. Piscu
19. Castranova 59. Plenita
20. Calarasi 60. Podari
21. Celaru 61. Poiana Mare
22. Cerat 62. Predesti
23. Cernatesti 63. Radovan
24. Cetate 64. Rast
25. Ciupercenii Noi 65. Robanesti
26. Cosoveni 66. Sadova
27. Cotofeni 67. Salcuta
28. Daneti 68. Scaesti
29. Dabuleni 69. Silistea
30. Desa 70. Sopot
31. Diosti 71. Simnic
32. Dragotesti 72. Teasc
33. Dranic 73. Terpezita
34. Farcas 74. Teslui
35. Galicea Mare 75. Unirea
36. Gighera 76. Valea Stanciului
37. Giubega-Perisor 77. Vela
38. Giurgita 78. Vartop
39. Gangiova 79. Varvor
40. Goicea



ANEXA 18


JUDEŢUL GALAŢI
cu resedinta în municipiul Galaţi



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 2
Oraşe ...................................................... 2
Comune .................................................... 46
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. GALAŢI 2. TECUCI

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. BERESTI 2. TARGU BUJOR

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Barcea 25. Liesti
2. Balabanesti 26. Matca
3. Balasesti 27. Mastacani
4. Baleni 28. Munteni
5. Baneasa 29. Namoloasa
6. Brahasesti 30. Nicoresti
7. Buciumeni 31. Oancea
8. Cavadinesti 32. Pechea
9. Certesti 33. Piscu
10. Corod 34. Rediu
11. Cosmesti 35. Scantesti
12. Costache Negri 36. Schela-Smardan
13. Cuca 37. Silvna
14. Cudalbi 38. Slobozia Conachi
15. Draganesti 39. Smulti
16. Draguseni 40. Suceveni
17. Fartanesti 41. Sendreni
18. Foltesti 42. Tudor Vladimirescu
19. Frumusita 43. Tulucesti
20. Ghidigeni 44. Umbraresti
21. Gohor-Tepu 45. Valea Marului
22. Hanu Conachi 46. Varlezi
23. Independenta
24. Ivesti



ANEXA 19

JUDEŢUL GIURGIU
cu resedinta în municipiul Giurgiu



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ...................................................... 2
Comune .................................................... 46
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. GIURGIU

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. BOLINTIN-VALE 2. MIHAILESTI

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Adunatii-Copaceni 25. Izvoarele
2. Baneasa 26. Joita
3. Bolintin-Deal 27. Letea Noua
4. Bucsani 28. Mihai Bravu
5. Bulbucata 29. Marsa
6. Buturugeni 30. Ogrezeni
7. Calugareni 31. Oinacu
8. Clejani 32. Prundu
9. Colibasi 33. Putineiu
10. Comana 34. Rasuceni
11. Crevedia Mare 35. Roata de Jos
12. Daia 36. Schitu
13. Floresti-Stoenesti 37. Singureni
14. Fratesti 38. Slobozia
15. Gaiseni 39. Stanesti
16. Gajani 40. Stoenesti
17. Ghimpati 41. Toporu
18. Gogosari 42. Ulmi
19. Gostinu 43. Valea Dragului
20. Gostinari 44. Varasti
21. Gradinari 45. Vedea
22. Greaca 46. Vanatorii Mici
23. Hotarele
24. Iepuresti



ANEXA 20


JUDEŢUL GORJ
cu resedinta în municipiul Targu Jiu



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ...................................................... 6
Comune .................................................... 49
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. TARGU JIU

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. BUMBESTI-JIU 4. ROVINARI
2. MOTRU 5. TARGU CARBUNESTI
3. NOVACI 6. TICLENI

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Albeni-Prigori 26. Logresti
2. Alimpesti 27. Matasari
3. Aninoasa 28. Negomir
4. Arcani 29. Pades
5. Baia de Fier 30. Pestisani
6. Balanesti 31. Plopsoru
7. Balesti 32. Polovragi
8. Barbatesti 33. Rosia de Amaradia
9. Bengesti-Ciocadia 34. Runcu
10. Berlesti 35. Sacelu
11. Balteni 36. Saulesti
12. Borascu-Bolbosi 37. Scoarta
13. Bumbesti-Pitic 38. Schela-Turcinesti
14. Bustuchin 39. Slivilesti
15. Capreni-Hurezani 40. Stanesti
16. Ciuperceni 41. Stejari
17. Calnic-Telesti 42. Stoina
18. Crasna 43. Tismana
19. Cruset 44. Turburea
20. Danciulesti 45. Turceni
21. Danesti 46. Tantareni
22. Dragutesti 47. Urdari-Farcasesti
23. Glogova 48. Vagiulesti
24. Lelesti 49. Vladimir
25. Licurici



ANEXA 21


JUDEŢUL HARGHITA
cu resedinta în municipiul Miercurea-Ciuc



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 2
Oraşe ...................................................... 7
Comune .................................................... 43
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. MIERCUREA-CIUC 2. ODORHEI

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. BAILE TUSNAD 5. GHEORGHIENI
2. BALAN 6. TOPLITA
3. BORSEC 7. VLAHITA
4. CRISTUR

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Atid 23. Mihaileni
2. Avramesti 24. Mugeni
3. Bilbor 25. Plaiesii de Jos
4. Bradesti 26. Praid
5. Capalnita 27. Remetea
6. Ciucsangeorgiu 28. Sarmas
7. Ciumani 29. Secuieni-Sacel
8. Carta 30. Siculeni
9. Corund 31. Sancraieni
10. Danesti 32. Sandominic
11. Dealu 33. Sanmartin
12. Ditrau 34. Sansimion
13. Feliceni 35. Subcetate
14. Frumoasa 36. Suseni
15. Galautas 37. Simonesti
16. Joseni 38. Tulghes-Corbu
17. Lazarea 39. Tusnad
18. Lueta-Meresti 40. Ulies-Darjiu
19. Lunca de Jos 41. Varsag
20. Lunca de Sus 42. Voslobeni
21. Lupeni 43. Zetea
22. Martinis



ANEXA 22


JUDEŢUL HUNEDOARA
cu resedinta în municipiul Deva



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 3
Oraşe ..................................................... 10
Comune .................................................... 49
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. DEVA 3. PETROSANI
2. HUNEDOARA

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. ANINOASA 6. ORASTIE
2. BRAD 7. PETRILA*)
3. CALAN 8. SIMERIA
4. HATEG 9. URICANI*)
5. LUPENI*) 10. VULCAN*)

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Baia de Cris 26. Lapugiu
2. Balsa 27. Lelese
3. Baru 28. Lunca Cernii
4. Bacia 29. Martinesti
5. Baita 30. Micia
6. Beriu 31. Pestis
7. Blajeni 32. Pui
8. Bosorod 33. Rapolt
9. Branisca 34. Rapolt
10. Bretea Romana 35. Ribita
11. Buces 36. Rau de Mori
12. Bucuresci 37. Romos
13. Cerbal 38. Sarmizegetusa
14. Certej 39. Salas
15. Carjiti 40. Santandrei
16. Criscior 41. Santamaria-Orlea
17. Decebal 42. Stejaru
18. Deleni 43. Strei
19. Densus 44. Soimus
20. Dobra 45. Teliuc
21. Germisara 46. Traian
22. Ghelari 47. Turdas
23. Gurasada 48. Vata
24. Harau 49. Vorta
25. Ilia


*) Aparţin de municipiul Petrosani



ANEXA 23


JUDEŢUL IALOMITA
cu resedinta în municipiul Slobozia



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ...................................................... 3
Comune .................................................... 42
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. SLOBOZIA

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. FETESTI 3. URZICENI
2. TANDAREI

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Adancata 23. Giurgeni
2. Albesti 24. Garbovi
3. Alexeni 25. Grindu
4. Amara 26. Grivita-Milosesti
5. Armasesti 27. Jilavele
6. Axintele 28. Manasia
7. Balaciu 29. Mihail Kogalniceanu
8. Barcanesti 30. Movila
9. Bordusani 31. Movilita
10. Brazii 32. Munteni-Buzau
11. Bucu 33. Perieti
12. Cazanesti 34. Reviga
13. Ciochina 35. Rosiori-Dragoiesti
14. Ciulnita 36. Salcioara
15. Cocora 37. Saveni
16. Cosambesti 38. Scanteia
17. Cosereni 39. Sinesti
18. Dridu 40. Smirna
19. Facaeni 41. Suditi
20. Fierbinti-Târg 42. Vladeni
21. Gheorghe Doja
22. Gheorghe Lazar



ANEXA 24


JUDEŢUL IAŞI
cu resedinta în municipiul Iaşi



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ...................................................... 3
Comune .................................................... 75
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. IAŞI

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. HARLAU 3. TARGU FRUMOS
2. PASCANI

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Alexandru Ioan Cuza 28. Grozesti 55. Scobinti
2. Andrieseni 29. Halaucesti 56. Sculeni
3. Aroneanu 30. Holboca 57. Sinesti
4. Baltati 31. Lespezi 58. Siretel
5. Belcesti 32. Letcani 59. Stolniceni-
Prajescu
6. Bivolari 33. Lungani 60. Strunga
7. Barnova-Ciurea 34. Mihail 61. Scheia
Kogalniceanu
8. Braesti 35. Mircesti 62. Sipote
9. Butea 36. Mironeasa 63. Tansa-Dagata
10. Ceplenita 37. Miroslava 64. Tatarusi
11. Ciortesti 38. Miroslovesti 65. Todiresti
12. Coarnele Caprei 39. Mogosesti 66. Tomesti
13. Comarna 40. Mogosesti-Siret 67. Trifesti
14. Costuleni 41. Mosna-Cozmesti 68. Tibana
15. Cotnari 42. Motca 69. Tibanesti
16. Cristesti 43. Movileni 70. Tutora
17. Cucuteni 44. Oteleni 71. Ungheni
18. Deleni 45. Podu Iloaiei 72. Valea Seaca
19. Plugari 46. Popesti-Madarjac 73. Vanatori
20. Dobrovat 47. Popricani 74. Vladeni
21. Dolhesti 48. Prisacani 75. Voinesti
22. Dumesti 49. Probota
23. Erbiceni 50. Raducaneni
24. Focuri 51. Rediu
25. Golaiesti 52. Ruginoasa
26. Gorban 53. Schit Ducã
27. Gropnita 54. Scanteia



ANEXA 25


JUDEŢUL MARAMURES
cu resedinta în municipiul Baia Mare



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 2
Oraşe ...................................................... 6
Comune .................................................... 56
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. BAIA MARE 2. SIGHETU MARMATIEI

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. BAIA SPRIE 4. SEINI
2. BORSA 5. TARGU LAPUS
3. CAVNIC 6. VISEU DE SUS

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Ardusat 29. Oarta de Jos
2. Arinis 30. Ocna Maramuresului
3. Baiut 31. Petrova
4. Basesti 32. Poienile de sub Munte
5. Bistra 33. Recea
6. Barsana 34. Remetea Chioarului
7. Bocicoiu Mare 35. Remeti
8. Bogdan Voda 36. Repedea
9. Boiu Mare 37. Rona de Jos
10. Botiza 38. Rona de Sus
11. Budesti 39. Rozavlea
12. Calinesti 40. Ruscova
13. Cernesti 41. Sarasau
14. Cicarlau 42. Satulung
15. Campulung la Tisa 43. Sacalaseni
16. Copalnic-Manastur 44. Sacel
17. Cupseni 45. Salistea de Sus
18. Desesti 46. Sapanta
19. Dragomiresti 47. Stramtura
20. Dumbravita 48. Suciu de Sus
21. Farcasa 49. Sisesti
22. Giulesti 50. Somcuta Mare
23. Grosi 51. Tautii-Magheraus
24. Ieud 52. Ulmeni
25. Lapus 53. Vadu Izei
26. Leordina 54. Valea Chioarului
27. Miresu Mare 55. Valenii Lapusului
28. Moisei 56. Viseu de Jos



ANEXA 26


JUDEŢUL MEHEDINTI
cu resedinta în municipiul Drobeta-Turnu Severin



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ...................................................... 4
Comune .................................................... 49
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. DROBETA-TURNU SEVERIN

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. BAIA DE ARAMA 3. STREHAIA
2. ORŞOVA 4. VANJU MARE

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Bala 26. Isverna
2. Balta 27. Izvoru Barzii
3. Balacita 28. Jiana
4. Bacles 29. Livezile-Poroina
5. Balvanesti-Godeanu 30. Malovat
6. Breznita-Greci 31. Obarsia de Camp
7. Breznita-Ocol 32. Obarsia-Closani
8. Brosteni 33. Oprisor
9. Burila Mare 34. Padina-Corlatel
10. Butoiesti 35. Patulele
11. Cazanesti 36. Podeni
12. Corcova 37. Ponoarele
13. Cujmir 38. Prunisor
14. Devesel 39. Punghina
15. Darvari 40. Rogova-Vanjulet
16. Dumbrava 41. Salcia
17. Floresti 42. Svinita
18. Garla Mare 43. Simian
19. Gogosu 44. Sisesti
20. Grozesti 45. Sovarna
21. Gruia 46. Tamna
22. Hinova 47. Vanatori
23. Husnicioara 48. Vladaia
24. Ieselnita 49. Voloiac
25. Ilovita-Ciresu



ANEXA 27


JUDEŢUL MURES
cu resedinta în municipiul Targu Mures



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 2
Oraşe ...................................................... 5
Comune .................................................... 78
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. TARGU MURES 2. SIGHISOARA

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. IERNUT 4. SOVATA
2. LUDUS 5. TARNAVENI
3. REGHIN

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Acatari 41. Gurghiu
2. Adamus 42. Hodac
3. Albesti 43. Ibanesti
4. Alexandru Papiu Ilarian 44. Iclanzel
5. Alunis 45. Ideciu de Jos
6. Apold 46. Livezeni
7. Atintis 47. Lunca
8. Bahnea 48. Lunca Bradului Stanceni
9. Band 49. Magherani
10. Batos 50. Mica
11. Bagaciu 51. Miercurea Nirajului
12. Bala 52. Mihesu de Campie
13. Balauseri 53. Nades
14. Beica de Jos 54. Ogra
15. Bichis 55. Panet
16. Bogota 56. Petelea
17. Breaza 57. Pogaceaua
18. Brancovesti 58. Rastolita
19. Ceuasu de Campie 59. Rusii-Munti
20. Chetani 60. Saschiz
21. Chiheru de Jos 61. Sarmasu
22. Coroisanmartin 62. Sancraiu de Mures
23. Craciunesti 63. Sangeorgiu de Mures
24. Craiesti-Faragau 64. Sangeorgiu de Padure
25. Crisresti 65. Sanpaul
26. Cucerdea 66. Sanpetru de Campie
27. Cuci 67. Santana de Mures
28. Danes 68. Solovastru
29. Deda 69. Suplac
30. Eremitu 70. Suseni
31. Ernei 71. Ungheni
32. Fantanele 72. Valea Larga
33. Galesti 73. Vargata
34. Ganesti 74. Vatava
35. Gheorghe Doja 75. Vanatori
36. Gheorghe Sincai 76. Voivodeni
37. Ghindari 77. Zagar
38. Glodeni 78. Zau de Campie
39. Gornesti
40. Grebenis-Saulia



ANEXA 28


JUDEŢUL NEAMT
cu resedinta în municipiul Piatra-Neamt



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 2
Oraşe ...................................................... 2
Comune .................................................... 66
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. PIATRA-NEAMT 2. ROMAN

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. BICAZ 2. TARGU-NEAMT

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Agapia 35. Oniceni
2. Bahna 36. Pastraveni-Urecheni
3. Baltatesti 37. Petricani
4. Bicaz-Chei 38. Piatra Soimului
5. Bicazu Ardelean 39. Pipirig
6. Bara 40. Pangarati
7. Bargauani 41. Podoleni
8. Bodesti 42. Poienari
9. Borca 43. Poiana Teiului
10. Borlesti 44. Raucesti
11. Botesti 45. Razboieni-Dragomiresti
12. Bozieni 46. Rediu-Candesti
13. Brusturi-Draganesti 47. Romani
14. Ceahlau 48. Roznov
15. Cordun 49. Sagna
16. Costisa 50. Sabaoani
17. Cracaoani 51. Savinesti-Dumbrava Roşie
18. Damuc 52. Secuieni
19. Dobreni 53. Slanita
20. Doljesti 54. Ştefan cel Mare
21. Dulcesti 55. Tarcau
22. Farcasa 56. Tasca
23. Faurei 57. Tazlau
24. Gheraesti 58. Tamaseni
25. Girov 59. Timisesti
26. Garcina 60. Trifesti
27. Grinties 61. Tupilati
28. Grumazesti 62. Tibucani
29. Hangu 63. Valea Ursului
30. Horia 64. Viisoara
31. Icusesti 65. Vanatori-Neamt
32. Ion Creanga 66. Zanesti
33. Margineni
34. Moldoveni



ANEXA 29


JUDEŢUL OLT
cu resedinta în municipiul Slatina



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ...................................................... 6
Comune .................................................... 74
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. SLATINA

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. BALS 4. DRAGANESTI-OLT
2. CARACAL 5. PIATRA-OLT
3. CORABIA 6. SCORNICESTI

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Baldovineti 39. Optasi-Magura
2. Barasti 40. Orlea
3. Bobicesti 41. Osica de Sus
4. Brastavatu 42. Perieti
5. Brebeni 43. Parscoveni
6. Brancoveni 44. Plesoiu
7. Cezieni 45. Poboru
8. Cilieni 46. Potcoava
9. Carlogani 47. Priseaca
10. Colonesti 48. Radomiresti
11. Corbu 49. Redea
12. Coteana 50. Romula
13. Curtisoara 51. Rusanesti-Scarisoara
14. Cungrea 52. Schitu
15. Daneasa 53. Seaca
16. Deveselu 54. Samburesti
17. Dobroteasa 55. Spineni
18. Dobrun 56. Sprancenata
19. Draghiceni 57. Stoicanesti
20. Falcoiu 58. Strejesti
21. Farcasele 59. Studina
22. Ganeasa 60. Serbanesti
23. Giuvarasti 61. Tatulesti
24. Gostavatu 62. Topana-Fagetelu
25. Grojdibodu 63. Tufeni
26. Ianca 64. Valea Mare
27. Iancu Jianu 65. Vadastra
28. Izbiceni 66. Vadastrita
29. Izvoarele 67. Valeni
30. Leleasca 68. Verguleasa
31. Maruntei 69. Vitomiresti
32. Mihaesti 70. Valcele
33. Morunglav 71. Vladila
34. Movileni 72. Voineasa
35. Nicolae Titulescu 73. Vulpeni
36. Obaesia 74. Vulturesti
37. Oboga
38. Oporelu



ANEXA 30


JUDEŢUL PRAHOVA
cu resedinta în municipiul Ploiesti



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ..................................................... 13
Comune .................................................... 73
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. PLOIESTI

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. AZUGA 8. MIZIL
2. BAICOI 9. PLOPENI
3. BOLDESTI-SCAENI 10. SINAIA
4. BREAZA 11. SLANIC
5. BUSTENI 12. URLATI
6. CAMPINA 13. VALENII DE MUNTE
7. COMARNIC

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Adunaţi 39. Gura Vitioarei
2. Albesti-Paleologu 40. Iordacheanu
3. Alunis-Stefeti 41. Izvoarele
4. Apostolache-Chiojdeanca 42. Lipanesti
5. Aricestii Rahtivani 43. Magurele
6. Baba Ana 44. Magureni
7. Balta Doamnei 45. Maneciu
8. Baltesti 46. Manesti
9. Bãneşti 47. Paulesti
10. Barcanesti 48. Plopu
11. Berceni 49. Podenii Noi
12. Bertea 50. Poienarii Burghii
13. Blejoi 51. Posesti
14. Boldesti-Gradistea 52. Predeal-Sarari
15. Brazi 53. Provita de Jos
16. Brebu 54. Provita de Sus
17. Bucov 55. Puchenii Mari
18. Carbunesti 56. Rafov
19. Ceptura 57. Salciile
20. Cerasu 58. Scorteni
21. Ciorani 59. Sangeru-Lapos
22. Cocorastii Mislii 60. Starchiojd
23. Colgeag 61. Surani-Aricesti
24. Cornu 62. Sirna-Tinosu
25. Drajna 63. Soimari
26. Draganesti 64. Sotrile
27. Dumbrava 65. Talea
28. Dumbravesti 66. Teisani
29. Filipestii de Padure 67. Telega
30. Filipestii de Târg 68. Targusoru Vechi
31. Fantanele 69. Tomsani
32. Floresti 70. Valea Calugareasca
33. Fulga 71. Valea Doftanei
34. Gherghita 72. Varbilau
35. Gorgota 73. Valcanesti-Cosminele
36. Gornet
37. Gornet-Cricov
38. Gura Vadului



ANEXA 31


JUDEŢUL SATU MARE
cu resedinta în municipiul Satu Mare



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ...................................................... 3
Comune .................................................... 51
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. SATU MARE

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. CAREI 3. TASNAD
2. NEGRESTI-OAS

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Acis 27. Livada
2. Andrid 28. Mediesu Aurit
3. Apa 29. Micula
4. Ardud 30. Moftin
5. Batarci 31. Odoreu
6. Betiug 32. Orasu Nou
7. Berveni 33. Paulesti
8. Bixad 34. Petresti-Piscolt
9. Bogdand 35. Pir
10. Botiz 36. Poiana Codrului
11. Calinesti-Oas 37. Pomi
12. Cazmarzana 38. Sanislau
13. Capleni 39. Santau
14. Cauas 40. Sacaseni
15. Cehal 41. Socond
16. Certeze 42. Supur
17. Craidorolt 43. Tarna Mare
18. Culciu 44. Tiream
19. Doba 45. Tarsolt
20. Dorolt 46. Turt
21. Gelu 47. Turulung
22. Gherta Mica 48. Urziceni-Foieni
23. Halmeu 49. Valea Vinului
24. Hodod 50. Vetis
25. Homoroade 51. Viile Satu Mare
26. Lazuri



ANEXA 32


JUDEŢUL SALAJ
cu resedinta în municipiul Zalau



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ...................................................... 3
Comune .................................................... 48
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. ZALAU

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. CEHU SILVANEI 3. SIMLEU SILVANEI
2. JIBOU

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Almasu 26. Lozna
2. Babeni 27. Marca
3. Balan 28. Maeriste
4. Banisor 29. Mesesenii de Jos
5. Benesat 30. Mihai Viteazu
6. Bobota 31. Mirsid
7. Bocsa 32. Napradea
8. Buciumi 33. Nusfalau
9. Camar 34. Pericei
10. Chiesd 35. Plopis
11. Cizer 36. Romanasi
12. Crasna 37. Rus
13. Creaca 38. Salatig
14. Cristolt 39. Sag
15. Criseni-Dobrin 40. Sanmihaiu Almasului
16. Cuzaplac 41. Somes-Odorhei
17. Fildu de Jos 42. Surduc
18. Galgau-Poiana Blenchii 43. Sarmasag
19. Garbou 44. Treznea-Agrij
20. Halmasd 45. Valcau de Jos
21. Hida-Dragu 46. Varsolt
22. Horoatu Crasnei 47. Zalha
23. Ileanda 48. Zimbor
24. Ip
25. Letca



ANEXA 33


JUDEŢUL SIBIU
cu resedinta în municipiul Sibiu



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 2
Oraşe ...................................................... 7
Comune .................................................... 48
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. SIBIU 2. MEDIAS

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. AGNITA 5. DUMBRAVENI
2. AVRIG 6. OCNA SIBIULUI
3. CISNADIE 7. TALMACIU
4. COPSA MICA

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Altana 26. Mosna
2. Apold-Ludos 27. Nocrich
3. Atel 28. Orlat
4. Axente Sver 29. Pauca
5. Bazna 30. Poiana Sibiului
6. Biertan 31. Porumbacu de Jos
7. Barghis 32. Poplaca
8. Blajel 33. Racovita
9. Bradeni 34. Turnu Roşu
10. Bruiu 35. Tarnava
11. Chirpar 36. Valea Viilor
12. Carta 37. Vurpar
13. Cartisoara 38. Rosia
14. Cristian 39. Rasinari
15. Darlos 40. Sadu
16. Gura Raului 41. Saliste
17. Hoghilag 42. Slimnic
18. Iacobeni 43. Seica Mare
19. Jina 44. Seica Mica
20. Laslea 45. Selimbar
21. Loamnes 46. Sura Mare
22. Miercurea Sibiului 47. Sura Mica
23. Merghindeal 48. Tilisca
24. Micasasa
25. Mihaileni



ANEXA 34


JUDEŢUL SUCEAVA
cu resedinta în municipiul Suceava



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ...................................................... 7
Comune .................................................... 84
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. SUCEAVA

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. CAMPULUNG MOLDOVENESC 4. RADAUTI
2. FALTICENI 5. SIRET
3. GURA HUMORULUI 6. SOLCA
7. VATRA DORNEI

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Adancata 42. Iacobesti
2. Arbore 43. Ipotesti
3. Baia 44. Izvoarele Sucevei
4. Balcauti 45. Liteni
5. Bogdanesti 46. Marginea
6. Boroaia 47. Malini
7. Bosanci 48. Manastirea Humorului
8. Botosana 49. Mitocu Dragomirnei
9. Breaza 50. Moara
10. Brodina 51. Moldovita
11. Brosteni 52. Musenita
12. Bunesti 53. Ostra
13. Cacica 54. Panaci
14. Calafindesti 55. Paltinoasa
15. Cajvana 56. Partestii de Jos
16. Ciprian Porumbescu 57. Patrauti
17. Carlibaba 58. Poiana Stampei
18. Cornu Luncii 59. Pojorata-Sadova
19. Crucea 60. Preutesti
20. Darmanesti 61. Vulturesti
21. Dolhasca 62. Zamostea
22. Dolhesti 63. Zvoristea
23. Dorna-Arini 64. Putna
24. Dorna Candrenilor 65. Radaseni
25. Dornesti 66. Rasca
26. Dragoiesti 67. Salcea
27. Draguseni-Oniceni 68. Slatina
28. Drumbraveni 69. Straja
29. Emil Bodnaras 70. Stroiesti
30. Fantanele 71. Stulpicani
31. Frasin 72. Sucevita
32. Fratautii Noi 73. Saru Dornei
33. Fratautii Vechi 74. Scheia
34. Frumosu 75. Todiresti
35. Fundu Moldovei 76. Udesti
36. Galanesti-Bilca 77. Vadu Moldovei
37. Gramesti 78. Valea Moldovei
38. Granicesti 79. Vama
39. Horodnic 80. Vatra Moldovitei
40. Horodniceni 81. Veresti
41. Iacobeni 82. Vicovu de Jos
83. Vicovu de Sus
84. Volovat



ANEXA 35


JUDEŢUL TELEORMAN
cu resedinta în municipiul Alexandria



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 2
Oraşe ...................................................... 3
Comune .................................................... 70
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. ALEXANDRIA 2. TURNU MAGURELE

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. ROSIORII DE VEDE 3. ZIMNICEA
2. VIDELE

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Balaci 37. Orbeasca
2. Babaita 38. Peretu
3. Beuca 39. Piatra
4. Blejesti 40. Petrosani
5. Bogdana 41. Plosca
6. Botoroaga 42. Plopii-Slavitesti
7. Bragadiru 43. Poeni
8. Branceni 44. Poroschia
9. Buzescu 45. Purani
10. Calinesti 46. Putineiu
11. Calmatuiu 47. Radoiesti
12. Calmatuiu de Sus 48. Salcia
13. Ciolanesti 49. Saceni
14. Contesti 50. Scrioastea
15. Cosmesti 51. Scurtu
16. Crangeni 52. Seaca
17. Crangu 53. Segarcea-Vale
18. Dobrotesti 54. Silistea
19. Draganesti-Vlasca 55. Silistea Noua
20. Furculesti 56. Slobozia Mandra
21. Frumoasa 57. Smardioasa
22. Galateni 58. Stejaru
23. Gratia 59. Suhaia
24. Islaz 60. Storobaneasa
25. Lisa 61. Talpa
26. Lita 62. Tatarastii de Jos
27. Lunca 63. Tatarastii de Sus
28. Mavrodin 64. Traian
29. Magura 65. Trivalea-Moşteni
30. Maldaeni 66. Troianul
31. Mereni 67. Tiganesti
32. Marzanesti 68. Vedea
33. Nanov 69. Vartoape
34. Nasturelu 70. Zambreasca
35. Necsesti
36. Olteni



ANEXA 36


JUDEŢUL TIMIS
cu resedinta în municipiul Timişoara



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 2
Oraşe ...................................................... 4
Comune .................................................... 66
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. TIMIŞOARA 2. LUGOJ

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. BUZIAS 3. JIMBOLIA
2. DETA 4. SANNICOLAU MARE

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Balint 35. Margina
2. Banloc 36. Masloc
3. Beba Veche 37. Manastiur
4. Becicherecu Mic 38. Moravita
5. Belint 39. Mosnita
6. Bethausen 40. Nadrag
7. Biled 41. Ohaba Lungã
8. Barna 42. Ortisoara
9. Boldur 43. Peciu Nou
10. Carpinis 44. Periam
11. Cenad 45. Pietroasa
12. Cenei 46. Pischia
13. Cheveresu Mare 47. Racovita
14. Ciacova 48. Recas
15. Comlosu Mare 49. Remetea Marea
16. Costeiu 50. Sacosu Turcesc
17. Darova 51. Satchinez
18. Denta 52. Sacalaz
19. Dudestii Vechi 53. Sanandrei
20. Faget 54. Sanmihaiu Roman
21. Fardea 55. Sanpetru Mare
22. Foeni 56. Sag
23. Gavojdia 57. Stiuca
24. Gataia 58. Teremia Mare
25. Ghizela 59. Tomesti
26. Ghiroda 60. Topolovat
27. Giarmata 61. Tormac
28. Giroc 62. Traian Vuia
29. Giulvaz 63. Uivar
30. Jamu Mare 64. Varias
31. Jebel 65. Victor Vlad Delamarina
32. Lenauheim 66. Voiteg
33. Liebling
34. Lovrin



ANEXA 37


JUDEŢUL TULCEA
cu resedinta în municipiul Tulcea



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ...................................................... 4
Comune .................................................... 40
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. TULCEA

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. BABADAG 3. MACIN
2. ISACCEA 4. SULINA

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Baia 21. Mahmudia
2. Beidaud 22. Maliuc
3. C.A.Rosetti 23. Mihai Bravu
4. Carcaliu 24. Mihail Kogalniceanu
5. Casimcea 25. Nalbant
6. Ceatalchioi 26. Niculitel
7. Ceamurlia de Jos 27. Nufaru
8. Cerna 28. Ostrov
9. Chilia Veche 29. Peceneaga
10. Ciucurova 30. Sarichioi
11. Crisan 31. Sfantu Gheorghe
12. Daeni 32. Slava Cercheza
13. Dorobantu 33. Somova
14. Frecatei 34. Stejaru
15. Greci 35. Topolog
16. Horia 36. Turcoaia
17. Independenta 37. Unirea
18. Izvoarele 38. Valea Nucarilor
19. Jijila 39. 1 Mai
20. Luncavita 40. 23 August-Grindu



ANEXA 38


JUDEŢUL VASLUI
cu resedinta în municipiul Vaslui



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 2
Oraşe ...................................................... 2
Comune .................................................... 58
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. VASLUI 2. BARLAD

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. HUSI 2. NEGRESTI
C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Albesti 31. Muntenii de Jos
2. Alexandru Vlahuta 32. Murgeni
3. Banca 33. Oltenesti-Cretesti
4. Bacani-Bogdanita 34. Osesti
5. Bacesti-Dumesti 35. Padureni
6. Berezeni 36. Perieni
7. Blagesti 37. Puiesti
8. Bogdanesti 38. Pungesti-Garceni
9. Bunesti-Averesti 39. Rebricea
10. Codaesti 40. Rosiesti
11. Coroiesti 41. Solesti-Miclesti
12. Costesti-Deleni 42. Stanilesti
13. Danesti 43. Ştefan cel Mare
14. Delesti-Balteni 44. Suletea-Epureni
15. Dimitrie Cantemir 45. Tanacu
16. Dragomiresti 46. Tacuta
17. Duda-Epureni 47. Tatarani-Botesti
18. Falciu 48. Todiresti
19. Gagesti 49. Tutova
20. Gherghesti 50. Valeni
21. Ghermanesti-Arsura 51. Vetrisoaia
22. Grivita 52. Viisoara
23. Hoceni 53. Vinderei
24. Iana-Pogana 54. Voinesti
25. Ivanesti 55. Vulturesti
26. Ivesti 56. Vutcani
27. Laza-Poienesti 57. Zapodeni
28. Lipovat-Bogdana 58. Zorleni
29. Lunca Banului
30. Malusteni



ANEXA 39


JUDEŢUL VALCEA
cu resedinta în municipiul Ramnicu-Valcea



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ...................................................... 7
Comune .................................................... 66
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. RAMNICU-VALCEA

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. BAILE GOVORA 5. DRAGASANI
2. BAILE OLANESTI 6. HOREZU
3. BREZOI 7. OCNELE MARI
4. CALIMANESTI

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Alunu 35. Mateesti
2. Amarasti 36. Maciuca
3. Babeni 37. Madulari
4. Balcesti 38. Maldaresti
5. Barbatesti 39. Mihaesti
6. Berbesti 40. Muereasca
7. Berislavesti 41. Nicolae Balcescu
8. Boisoara 42. Olanu
9. Budesti 43. Orlesti
10. Bujoreni 44. Pausesti
11. Bunesti 45. Pausesti-Maglasi
12. Cernisoara 46. Perisani
13. Caineni 47. Pietrari
14. Copaceni 48. Popesti
15. Costesti 49. Prudeni
16. Creteni 50. Racovita
17. Daesti 52. Scundu
18. Danicei 53. Slatioara
19. Dragoesti 54. Stoenesti
20. Fauresti 55. Stoilesti
21. Fartatesti 56. Stroesti
22. Francesti 57. Sutesti
23. Galicea 58. Sirineasa
24. Ghioroiu 59. Stefanesti
25. Glavile-Pesceana 60. Susani
26. Golesti 61. Tetoiu
27. Gradistea 62. Tomsani
28. Ionesti 63. Vaideeni
29. Lalosu 64. Valea Mare
30. Ladesti 65. Voineasa
31. Lapusata 66. Zatreni
32. Livezi
33. Lungesti
34. Malaia



ANEXA 40


JUDEŢUL VRANCEA
cu resedinta în municipiul Focsani



───────────────────────────────────────────────────────────────
Municipii .................................................. 1
Oraşe ...................................................... 4
Comune .................................................... 52
───────────────────────────────────────────────────────────────

A. MUNICIPII
Denumirea municipiului

1. FOCSANI

B. ORAŞE
Denumirea oraşului

1. ADJUD 3. ODOBESTI
2. MARASESTI 4. PANCIU

C. COMUNE
Denumirea comunei

1. Andreiasu 27. Nereju
2. Balesti 28. Nistoresti
3. Barsesti 29. Paltin
4. Boghesti 30. Paunesti
5. Bolotesti 31. Poiana Cristei
6. Chiojdeni 32. Pufesti
7. Ciorasti 33. Ruginesti
8. Carligele 34. Sihlea
9. Cotesti 35. Soveja
10. Dumbraveni 36. Straoane
11. Dumitresti 37. Suraia
12. Fitionesti 38. Serbanesti
13. Garoafa 39. Sindrilari
14. Gologanu 40. Tanasoaia
15. Gugesti 41. Tataranu
16. Gura Calitei 42. Tamboesti
17. Homocea 43. Tulnici
18. Jaristea 44. Tifesti
19. Jitia 45. Urechesti
20. Maicanesti 46. Vidra
21. Marasti 47. Vintileasca
22. Mera 48. Vizantea
23. Milcovul 49. Vanatori
24. Mos Ion Roata 50. Vartescoiu
25. Movilita 51. Vrancioaia
26. Naruja 52. Vulturu


--------

Aboneaza-te si primesti zilnic Monitorul Oficial pe email




Tags: Monitorul Oficial, Acte Monitorul Oficial, Lege, Marea Adunare Nationala, LEGE nr. 2 din 18 aprilie 1989

Comentarii



Nume
Email
Comentariu

Maximum 3000 caractere.
Cod securitate:
Cod de securitate
Fii primul care comenteaza.
Cautare document
Club Legislatia Muncii
MonitorulJuridic.ro este un proiect:
Rentrop & Straton
Banner5
 

Atentie, Juristi!

Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice

Conflictele de munca pot fi solutionate!

Cititi intreaga legislatie cu privire la neintelegerile si conflictele de munca!

Descarcati GRATUIT Raportul Special "Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice"


Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu stiri, noutati, articole, dezbateri pe teme juridice