────────────────
*) Anexa se comunica Ministerului Justiţiei şi Ministerului Finanţelor Publice.
ART. 2
(1) Cheltuielile totale aferente veniturilor înscrise în bugetul de venituri şi cheltuieli rectificat al Regiei Autonome "Multiproduct", aprobat potrivit art. 1, reprezintã limite maxime care nu pot fi depasite decât în cazuri justificate, numai cu aprobarea Guvernului, la propunerea Ministerului Justiţiei, cu avizul Ministerului Finanţelor Publice şi al Ministerului Muncii şi Solidaritãţii Sociale.
(2) În situaţia în care în cursul execuţiei bugetului se înregistreazã depasiri sau nerealizari ale veniturilor aprobate, Regia Autonomã "Multiproduct" va efectua cheltuieli totale proporţional cu gradul de realizare a veniturilor, cu încadrarea în indicatorii de eficienta aprobaţi.
ART. 3
(1) Nerespectarea prevederilor art. 2 constituie contravenţie şi se sancţioneazã cu amenda de la 10.000.000 lei la 50.000.000 lei.
(2) Contravenţiei prevãzute la alin. (1) i se aplica dispoziţiile <>Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobatã cu modificãri prin <>Legea nr. 180/2002 .
ART. 4
Contravenţia se constata şi amenda se aplica de organele de control financiar ale statului, împuternicite potrivit legii, persoanelor vinovate de nerespectarea dispoziţiilor art. 2.
PRIM-MINISTRU
ADRIAN NASTASE
Contrasemneazã:
──────────────
Ministrul justiţiei,
Rodica Mihaela Stanoiu
Ministrul finanţelor publice,
Mihai Nicolae Tanasescu
Ministrul muncii şi
solidaritãţii sociale,
Marian Sarbu
Bucureşti, 16 august 2002.
Nr. 881.
────────────────