Comunica experienta
MonitorulJuridic.ro
Email RSS Trimite prin Yahoo Messenger pagina:   DECRET nr. 250 din 18 august 1976  privind conferirea de distinctii ale Republicii Socialiste Romania unor sportivi, antrenori si activisti din domeniul educatiei fizice si sportului    Twitter Facebook
Cautare document

DECRET nr. 250 din 18 august 1976 privind conferirea de distinctii ale Republicii Socialiste Romania unor sportivi, antrenori si activisti din domeniul educatiei fizice si sportului

EMITENT: PRESEDINTELE R.S.R.
PUBLICAT: BULETINUL OFICIAL nr. 79 din 25 august 1976

Pentru rezultatele deosebite obţinute la Jocurile olimpice de vara de la Montreal - 1976, precum şi pentru contribuţia adusã la dezvoltarea activitãţii sportive şi la creşterea prestigiului sportului romanesc pe plan internaţional,

Preşedintele Republicii Socialiste România decreteazã:

ART. 1
Se conferã titlul de Erou al Muncii Socialiste şi medalia de aur Secere şi Ciocanul gimnastei Nadia Comaneci, componenta a lotului olimpic.
ART. 2
Se conferã Ordinul Muncii clasa I tovarasilor:
Vasile C. Diba, component al lotului olimpic de caiac.
Teodora T. Ungureanu, componenta a lotului olimpic feminin de gimnastica.
Bela P. Karolyi, antrenor al lotului olimpic feminin de gimnastica.
general-locotenent Marin Dragnea, preşedintele Consiliului Naţional pentru Educaţie Fizica şi Sport.
ART. 3
Se conferã ordinul Meritul Sportiv clasa I tovarasilor:
Simion I. Cutov, component al lotului olimpic de box.
Marta B. Gyongyver Karolyi, antrenoare a lotului olimpic feminin de gimnastica.
Maria I. Simionescu, antrenoare federala, antrenoare a lotului olimpic feminin de gimnastica.
Ion P. Popa, antrenor federal, antrenor al lotului olimpic de box.
Nicolae Fl. Navasart, antrenor la Clubul sportiv "Steaua", antrenor al lotului olimpic de caiac.
Emil Ghibu, secretar al Consiliului Naţional pentru Educaţie Fizica şi Sport.
Ilie Miron Oltean, secretar al Consiliului Naţional pentru Educaţie Fizica şi Sport.
ART. 4
Se conferã ordinul Meritul Sportiv clasa a II-a tovarasilor:
Gheorghe O. Berceanu, component al lotului olimpic de lupte greco-romane.
Ştefan E. Birtalan, component al lotului olimpic de handbal masculin.
Mariana I. Constantin, componenta al lotului olimpic feminin de gimnastica.
Adrian G. Cosma, component al lotului olimpic de handbal masculin.
Gheorghe D. Danielov, component al lotului olimpic de de canoe.
Cezar C. Draganita, component al lotului olimpic de handbal masculin.
Georgeta E. Gabor, componenta al lotului olimpic feminin de gimnastica.
Anca Gabriela S. Grigoras, componenta al lotului olimpic feminin de gimnastica.
Danut M. Grecu, component al lotului olimpic masculin de gimnastica.
Nicu Gh. Ginga, component al lotului olimpic de lupte greco-romane.
Cristian P. Gatu, component al lotului olimpic de handbal masculin.
Mircea I. Grabovschi, component al lotului olimpic de handbal masculin.
Gheorghe Roland M. Gunesch, component al lotului olimpic de handbal masculin.
Gavril Emeric A. Kicsid, component al lotului olimpic de handbal masculin.
Ghita A. Licu, component al lotului olimpic de handbal masculin.
Nicolae G. Munteanu, component al lotului olimpic de handbal masculin.
Alec A. Nastac, component al lotului olimpic de box.
Corneliu P. Penu, component al lotului olimpic de handbal masculin.
Ştefan D. Rusu, component al lotului olimpic de lupte greco-romane.
Ladislau S. Simion, component al lotului olimpic de lupte libere.
Gheorghe M. Simionov, component al lotului olimpic de canoe.
Dan Mircea Simon, component al lotului olimpic de box.
Werner Fr. Stockl, component al lotului olimpic de handbal masculin.
Gabriela T. Trusca, componente al lotului olimpic feminin de gimnastica.
Constantin Gavrila Tudosie, component al lotului olimpic de handbal masculin.
Radu V. Voina, component al lotului olimpic de handbal masculin.
Corneliu I. Birsanescu, antrenor federal, antrenor al lotului olimpic de caiac-canoe.
Ion Gr. Cernea, antrenor la Clubul sportiv "Dinamo" Bucureşti, antrenor al lotului olimpic de lupte greco-romane.
Ion Dragan I. Cornianu, antrenor federal, antrenor al lotului olimpic de lupte greco-romane.
Ioan I. Crisnic, antrenor federal, antrenor al lotului olimpic de lupte libere.
Constantin Gh. Dumitrescu, antrenor la Clubul sportiv Dinamo Bucureşti.
Igor I. Lipalit, antrenor la Clubul sportiv Delta Tulcea.
Octavian D. Mercurean, antrenor la Clubul sportiv Dinamo Bucureşti.
Nicolae St. Nedef, antrenor federal, antrenor al lotului olimpic de handbal masculin.
Constantin S. Nour, antrenor la Clubul sportiv Dinamo Bucureşti.
Oprea St. Vlase, antrenor la Clubul sportiv Dinamo Bucureşti.
Ion Gh. Artanescu, medic al lotului olimpic de caiac-canoe.
Valentin Constandache, şef de secţie la Consiliul Naţional pentru Educaţie Fizica şi Sport.
Vanghel Chiose, şef de serviciu la Consiliul Naţional pentru Educaţie Fizica şi Sport.
Gheorghe Draganescu, preşedintele Clubului sportiv Steaua.
Ion Dragan, directorul Centrului de medicina sportiva.
Mihai Grigoras, prim-vicepreşedinte al Consiliului judeţean Bacau pentru educaţie fizica şi sport.
Cosma V. Lita, preşedintele Clubului sportiv Dinamo Bucureşti.
Alexe T. Nicu, directorul Centrului de cercetãri pentru educaţie fizica şi sport.
Aurel C. Neagu, redactor şef al ziarului Sportul.
Nicolae I. Ploesteanu, medicul lotului olimpic de lupte greco-romane.
Cristea N. Pietroseneanu, secretar general al Federaţiei romane de box.
Gheza V. Pozsar, coregraf la Liceul cu program de gimnastica din municipiul Gheorghe Gheorghiu-Dej.
Ion M. Paun, şef de serviciu la Consiliul Naţional pentru Educaţie Fizica şi Sport.
Iovita G. Popa, şef de secţie la Consiliul Naţional pentru Educaţie Fizica şi Sport.
Petre F. Radovici, medicul lotului olimpic de box.
Carol A. Stabisevschi, profesor la Institutul de educaţie fizica şi sport din Bucureşti.
Aurica I. Stoian, adjunct de şef de secţie la Consiliul Naţional pentru Educaţie Fizica şi Sport.
Nicolae N. Vieru, secretar general al Federaţiei romane de gimnastica.
Gheorghe I. Vladica, instructor la C.C. al P.C.R.
ART. 5
Se conferã Ordinul Muncii clasa a III-a tovarasului Ion I. Chiriac, antrenor la Clubul sportiv Steaua.
ART. 6
Se conferã ordinul Meritul Sportiv clasa a III-a tovarasilor:
Felicia D. Afrasiloaie, componenta a lotului olimpic feminin de canotaj.
Roman Gh. Codreanu, component al lotului olimpic de lupte greco-romane.
Costica Gh. Dafinoiu, component al lotului olimpic de box.
Ilie M. Floroiu, component al lotului olimpic de atletism.
Elena V. Giurca, componenta al lotului olimpic feminin de canotaj.
Dan N. Irimiciuc, component al lotului olimpic de scrima.
Elisabeta I. Lazar, componenta al lotului olimpic feminin de canotaj.
Stelica P. Morcov, component al lotului olimpic de lupte libere.
Policarp L. Malihin, component al lotului olimpic de caiac.
Maria M. Micsa, componenta al lotului olimpic feminin de canotaj.
Corneliu Cr. Marin, component al lotului olimpic de scrima.
Marin Gh. Mustata, component al lotului olimpic de scrima.
Gheorghe I. Megelea, component al lotului olimpic de atletism.
Alexandru A. Nilca, component al lotului olimpic de scrima.
Adrian E. Nastasiu, component al lotului olimpic de polo.
Ioan I. Pop, component al lotului olimpic de scrima.
Dinu S. Popescu, component al lotului olimpic de polo.
Liviu L. Raducanu, component al lotului olimpic de polo.
Viorel E. Rusu, component al lotului olimpic de polo.
Claudiu I. Rusu, component al lotului olimpic de polo.
Corneliu Gr. Rusu, component al lotului olimpic de polo.
Larion D. Serghei, component al lotului olimpic de caiac.
Adrian E. Servan, component al lotului olimpic de polo.
Florin N. Slavei, component al lotului olimpic de polo.
Ilie N. Slavei, component al lotului olimpic de polo.
Doru Virgil I. Spinu, component al lotului olimpic de polo.
Ioana Gr. Tudoran, componenta al lotului olimpic feminin de canotaj.
Gheorghe Gh. Zamfirescu, component al lotului olimpic de polo.
Anastasia N. Albu, antrenoare a lotului olimpic feminin de gimnastica.
Alexandru N. Bizim, antrenor al lotului olimpic de atletism.
Ioan N. Batrin, antrenor la Clubul sportiv Dinamo Braşov.
Mircea N. Badulescu, antrenor la Clubul sportiv Dinamo Bucureşti.
Mircea C. Bibire, profesor la Liceul cu program de gimnastica din municipiul Gheorghe Gheorghiu-Dej.
Nicolae E. Buzoianu, profesor la Liceul cu program de gimnastica din municipiul Gheorghe Gheorghiu-Dej.
Garoafa Gh. Cantemir, antrenoare a lotului olimpic feminin de canotaj.
Costache I. Gheorghiu, antrenor la Clubul sportiv Dinamo Bucureşti.
Anatolie A. Grintescu, antrenor la Clubul sportiv Dinamo Bucureşti.
Emilia C. Lita, antrenoare la Clubul sportiv Dinamo Bucureşti.
Dumitru M. Mustata, antrenor al lotului olimpic de scrima.
Corneliu Marculescu, antrenor federal, antrenor al lotului olimpic de polo.
Nicolae V. Pavel, antrenor al lotului olimpic de lupte greco-romane.
Ladislau V. Romonyi, antrenor al lotului olimpic de scrima.
Leana N. Sima, antrenoare la Clubul sportiv Petrolul Ploiesti.
Alexandru A. Vladar, antrenor federal, antrenor al lotului olimpic de box.
Constantin Gh. Vasiliu, antrenor la Clubul sportiv Rapid Bucureşti.
Ion Gh. Zlotariu, antrenor la Clubul sportiv Brãila.
Sergiu A. Zelinschi, antrenor al lotului olimpic de canotaj.
Octavian N. Chirila, şef de serviciu la Consiliul Naţional pentru Educaţie Fizica şi Sport.
Victor T. Dona, secretar general al Federaţiei romane de lupte.
Teofil I. Dragomir, medic al lotului olimpic de gimnastica.
Cornel H. Florescu, instructor la Consiliul Naţional pentru Educaţie Fizica şi Sport.
Arpard Iosif I. Hidi, lector universitar la Institutul de educaţie fizica şi sport din Bucureşti.
Traian I. Iliescu, directorul Întreprinderii economice de administrare a bazelor sportive Bucureşti.
Ilie D. Istrate, secretar general adjunct al Comitetului olimpic roman.
Constantin I. Kiriac, arbitru internaţional de box.
Constantin Nicolae N. Lazar, medic al lotului olimpic de lupte.
Alexandru I. Mogos, şef de birou la Consiliul Naţional pentru Educaţie Fizica şi Sport.
Elvira N. Marinescu, instructor la Consiliul Naţional pentru Educaţie Fizica şi Sport.
Gheorghe I. Milea, inginer la Administraţia bazelor sportive Snagov.
Petre D. Mitã, medicul lotului olimpic de scrima.
Vasile C. Olaru, instructor la Consiliul Naţional pentru Educaţie Fizica şi Sport.
Gheorghe I. Poenaru, preşedintele Clubului sportiv Onesti.
Sofia C. Resmerita, instructor la Consiliul Naţional pentru Educaţie Fizica şi Sport.
Ioan P. Popovici-Vascul, conferenţiar la Institutul de educaţie fizica şi sport din Bucureşti.
ART. 7
Se conferã ordinul 23 August clasa a IV-a tovarasei Lia I. Manoliu, vicepresedinta a Comitetului olimpic roman.
ART. 8
Se conferã medalia Meritul Sportiv clasa I tovarasilor:
Simona E. Arghir, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.
Mihai C. Botila, component al lotului olimpic de lupte greco-romane.
Maria Aurelia P. Bosi, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.
Gheorghe I. Ciobotaru, component al lotului olimpic de lupte greco-romane.
Doina Petruta M. Cojocaru, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.
Nicusor N. Eseanu, component al lotului olimpic de caiac.
Alexandru A. Folker, component al lotului olimpic de handbal masculin.
Doina C. Furcoi, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.
Iuliana P. Hobincu, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.
Viorica Doina Reta Gh. Ionica, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.
Elisabeta A. Ionescu, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.
Corneliu Gh. Ion, component al lotului olimpic de tir.
Maria Fr. Kackovics, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.
Georgeta Gh. Lacusta, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.
Aurelia M. Marinescu, componenta a lotului olimpic feminin de canotaj.
Aneta I. Matei, componenta a lotului olimpic feminin de canotaj.
Argentina S. Menis, componenta a lotului olimpic de atletism.
Magdalena St. Miclos, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.
Marilena Viorica Gh. Neacsu, componenta a lotului olimpic feminin de gimnastica.
Nastasia V. Nichitov, componenta a lotului olimpic feminin de caiac.
Agafia A. Orlov, componenta a lotului olimpic feminin de caiac.
Elena S. Oprea, componenta a lotului olimpic feminin de canotaj.
Marin D. Pircalabu, component al lotului olimpic de lupte libere.
Ion M. Paun, component al lotului olimpic de lupte greco-romane.
Florica Tr. Petcu, componenta a lotului olimpic feminin de canotaj.
Cristina P. Petrovici, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.
Constantina I. Pitigoi, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.
Vasile I. Simiocenco, component al lotului olimpic de caiac.
Neculai I. Simionenco, component al lotului olimpic de caiac.
Rozalia A. Soos, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.
Niculina N. Sasu, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.
Filigonia S. Tol, componenta a lotului olimpic feminin de canotaj.
Mihai C. Zafiu, component al lotului olimpic de caiac.
Mihai Gh. Bors, component al lotului olimpic masculin de gimnastica.
Sorin M. Cepoi, component al lotului olimpic masculin de gimnastica.
Alexandru Ion I. Checiches, component al lotului olimpic masculin de gimnastica.
Csaba-Ştefan St. Gal, component al lotului olimpic masculin de gimnastica.
Nicolae Gh. Oprescu, component al lotului olimpic masculin de gimnastica.
Timofei I. Lipalit, antrenor la Clubul sportiv Delta Tulcea.
Rozina Maria C. Navasart, antrenoare a lotului olimpic de caiac.
Ion I. Veliciu, antrenor la Clubul sportiv Farul Constanta.
Lucian Liviu A. Bors, asistent medical la Centrul de medicina sportiva.
Carmen T. Dumitru, medic al lotului olimpic de gimnastica.
Vasile T. Dumitru, marangoz la lotul olimpic de canotaj.
Constantin N. Ene, marangoz la lotul olimpic de caiac.
Anca-Maria Elena S. Rosetti, medic al lotului olimpic de handbal feminin.
Cornelia Sanda I. Veresteanu, asistenta medicalã la Centrul de medicina sportiva.
ART. 9
Se conferã medalia Meritul Sportiv clasa a II-a tovarasilor:
Traian N. Nadasan, antrenor la Clubul sportiv Olimpia Bucureşti.
Traian N. Florea, asistent medical la Centrul de medicina sportiva.

NICOLAE CEAUŞESCU
PREŞEDINTELE
REPUBLICII SOCIALISTE ROMÂNIA
-----
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu stiri, noutati, articole, dezbateri pe teme juridice

Comentarii


Maximum 3000 caractere.
Da, doresc sa primesc informatii despre produsele, serviciile etc. oferite de Rentrop & Straton.

Cod de securitate


Fii primul care comenteaza.
MonitorulJuridic.ro este un proiect:
Rentrop & Straton
Banner5

Atentie, Juristi!

5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR

Legea GDPR a modificat Contractele, Cererile sau Notificarile obligatorii

Va oferim Modele de Documente conform GDPR + Clauze speciale

Descarcati GRATUIT Raportul Special "5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR"


Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu stiri, noutati, articole, dezbateri pe teme juridice