Comunica experienta
MonitorulJuridic.ro
Email RSS Trimite prin Yahoo Messenger pagina:   NORMA nr. 4 din 25 septembrie 2001  privind supravegherea pozitiilor valutare ale bancilor    Twitter Facebook
Cautare document
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

NORMA nr. 4 din 25 septembrie 2001 privind supravegherea pozitiilor valutare ale bancilor

EMITENT: BANCA NATIONALA A ROMANIEI
PUBLICAT: MONITORUL OFICIAL nr. 631 din 9 octombrie 2001

În vederea limitãrii riscurilor ce pot aparea ca urmare a desfãşurãrii operaţiunilor valutare de cãtre bãnci,
în temeiul prevederilor art. 26 alin. (2) lit. a) şi ale <>art. 50 alin. (1) din Legea nr. 101/1998 privind Statutul Bãncii Naţionale a României, cu modificãrile şi completãrile ulterioare, precum şi ale art. 38 alin. (1) şi ale <>art. 45 lit. f) din Legea bancarã nr. 58/1998 , cu modificãrile şi completãrile ulterioare,
având în vedere prevederile Planului de conturi pentru societãţile bancare şi ale normelor metodologice de utilizare a acestuia, aprobate prin Ordinul ministrului de stat, ministrul finanţelor, şi al guvernatorului Bãncii Naţionale a României nr. 1.418/344/1997, cu modificãrile şi completãrile ulterioare,

Banca Nationala a României emite prezentele norme.

CAP. 1
Dispoziţii generale

ART. 1
Prezentele norme reglementeazã nivelul maxim al poziţiilor valutare individuale ajustate şi al poziţiei valutare totale şi se aplica bãncilor persoane juridice romane, denumite în continuare bãnci.
ART. 2
(1) În sensul prezentelor norme termenii şi expresiile de mai jos au urmãtoarele semnificatii:
a) poziţia valutarã într-o anumitã deviza - soldul net al patrimoniului în deviza respectiva, fiind expresia riscului valutar;
b) poziţia valutarã bilantiera într-o anumitã deviza - suma evidenţiatã în soldul creditor sau debitor al contului 3721 "Poziţie de schimb", deschis pe deviza în cauza;
c) poziţia valutarã extrabilantiera într-o anumitã deviza suma evidenţiatã în soldul creditor sau debitor al contului 9361 "Poziţie de schimb", deschis pe deviza în cauza;
d) poziţia valutarã individualã - poziţia valutarã lungã sau poziţia valutarã scurta pe fiecare deviza, în echivalent lei;
e) poziţia valutarã individualã ajustata - poziţia valutarã individualã ajustata cu echivalentul în lei actualizat al capitalului social subscris şi vãrsat în devize şi al primelor de emisiune plãtite în devize, calculat în funcţie de diferenţele de curs valutar aferente disponibilitãţilor în devize reprezentând aportul la capitalul social şi primele de emisiune plãtite în devize;
f) poziţia valutarã totalã - valoarea cea mai mare, în modul, dintre totalul poziţiilor valutare individuale ajustate lungi şi totalul poziţiilor valutare individuale ajustate scurte.
(2) Termenul fonduri proprii are semnificatia prevãzutã de <>Normele Bãncii Naţionale a României nr. 7/1999 privind fondurile proprii ale bãncilor.

CAP. 2
Supravegherea riscului valutar

SECŢIUNEA 1
Supravegherea indicatorilor de poziţie valutarã

ART. 3
Supravegherea riscului valutar se realizeazã:
a) de bãnci, potrivit prevederilor art. 11;
b) de Banca Nationala a României, pe baza indicatorilor de poziţie valutarã raportati de bãnci, în conformitate cu prezentele norme.
ART. 4
(1) Bãncile vor raporta Bãncii Naţionale a României nivelul poziţiilor lor valutare, potrivit formularului "Supravegherea poziţiilor valutare", prevãzut în anexa la prezentele norme. Raportarile se vor întocmi şi se vor transmite Bãncii Naţionale a României, dupã cum urmeazã:
a) pentru fiecare zi bancarã lucrãtoare, prin Reţeaua de Comunicaţii Interbancare (RCI), în ziua bancarã lucrãtoare ulterioara datei pentru care acestea se întocmesc (directorul BC-SYSAPPSUP). În cazul imposibilitãţii transmiterii datelor prin RCI, bãncile urmeazã sa raporteze datele pe suport hârtie Direcţiei supraveghere în termen de 3 zile bancare lucrãtoare ulterioare datei pentru care acestea se întocmesc;
b) pentru ultima zi bancarã lucrãtoare a lunii, pe suport hârtie, Direcţiei supraveghere, în termen de 3 zile bancare lucrãtoare ulterioare datei pentru care acestea se întocmesc.
(2) Formularul de raportare va cuprinde datele referitoare la activitatea globalã a bãncii (ansamblul teritoriului naţional şi toate subunitatile din strãinãtate ale bãncii).
(3) Formularul de raportare se întocmeşte pe baza datelor înscrise în evidenta contabila şi, dupã caz, în evidenta extracontabila şi se semneazã de cãtre conducãtorul bãncii menţionat la art. 11 lit. d) şi de cãtre şeful compartimentului financiar-contabil.

SECŢIUNEA a 2-a
Determinarea indicatorilor de poziţie valutarã

ART. 5
Poziţia valutarã într-o anumitã deviza se calculeazã ca suma algebrica a poziţiei valutare bilantiere şi a poziţiei valutare extrabilantiere.
ART. 6
(1) Poziţia valutarã într-o anumitã deviza este consideratã poziţie valutarã lungã atunci când prin însumarea algebrica a elementelor prevãzute la art. 2 alin. (1) lit. b) şi c) se obţine un rezultat pozitiv şi poziţie valutarã scurta atunci când prin însumarea algebrica a aceloraşi elemente se obţine un rezultat negativ.
(2) În scopul determinãrii poziţiilor valutare pe fiecare deviza soldurile debitoare ale conturilor menţionate la art. 2 alin. (1) lit. b) şi c) vor fi considerate cu semnul minus (-), iar soldurile creditoare vor fi considerate cu semnul plus (+).
ART. 7
Cursurile de schimb care se vor lua în considerare la determinarea poziţiilor valutare individuale sunt cele prevãzute în lista comunicatã de Banca Nationala a României din ziua pentru care se face raportarea.
ART. 8
(1) În cazul bãncilor cu capital social subscris şi vãrsat în devize poziţia valutarã individualã aferentã devizei în care a fost subscris şi vãrsat capitalul social va fi ajustata cu echivalentul în lei actualizat al capitalului social subscris şi vãrsat în devize şi al primelor de emisiune plãtite în devize, calculat în funcţie de diferenţele de curs valutar aferente disponibilitãţilor în deviza respectiva reprezentând aport la capitalul social şi prime de emisiune plãtite în devize, care se va lua în considerare cu semnul minus (-).
(2) Echivalentul în lei actualizat al capitalului social subscris şi vãrsat în devize, menţionat la alin. (1), se determina prin însumarea capitalului social subscris şi vãrsat în devize, evidenţiat în soldul contului 99832 "Capital social subscris şi vãrsat în devize", transformat în lei prin utilizarea cursului de schimb comunicat de Banca Nationala a României din data subscrierii, cu diferenţele de curs valutar aferente disponibilitãţilor în devize reprezentând aport la capitalul social, evidentiate în soldul contului 519 "Alte rezerve", analitic distinct "Rezerve din diferenţe de curs valutar aferente disponibilitãţilor în devize reprezentând aport la capitalul social", sau care au fost utilizate la majorarea capitalului social.
(3) Echivalentul în lei actualizat al primelor de emisiune plãtite în devize, menţionat la alin. (1), se determina prin însumarea primelor de emisiune plãtite în devize, evidentiate în soldul contului 9984 "Prime de emisiune plãtite în devize", transformate în lei prin utilizarea cursului de schimb valutar comunicat de Banca Nationala a României din data efectuãrii plãţii, cu diferenţele de curs valutar aferente disponibilitãţilor în devize reprezentând prime de emisiune plãtite în devize, evidentiate în soldul contului 519 "Alte rezerve", analitic distinct "Rezerve din diferenţe de curs valutar aferente disponibilitãţilor în devize reprezentând prime de emisiune plãtite în devize", sau care au fost utilizate la majorarea capitalului social.
ART. 9
(1) În scopul determinãrii poziţiei valutare totale, sumele reprezentând poziţii valutare individuale ajustate lungi vor fi considerate cu semnul plus (+), iar sumele reprezentând poziţii valutare individuale ajustate scurte vor fi considerate cu semnul minus (-).
(2) Poziţia valutarã totalã va fi lungã atunci când totalul poziţiilor valutare individuale ajustate lungi este mai mare decât totalul poziţiilor valutare individuale ajustate scurte şi va fi scurta atunci când totalul poziţiilor valutare individuale ajustate scurte este mai mare decât totalul poziţiilor valutare individuale ajustate lungi.
ART. 10
La sfârşitul fiecãrei zile bancare lucrãtoare poziţiile valutare ale unei bãnci sunt supuse urmãtoarelor limitãri:
a) maximum 10% din fondurile proprii ale bãncii pentru oricare dintre poziţiile valutare individuale ajustate; şi
b) maximum 20% din fondurile proprii ale bãncii pentru poziţia valutarã totalã.

SECŢIUNEA a 3-a
Cerinţe de management şi control intern

ART. 11
În vederea limitãrii riscului valutar bãncile au urmãtoarele obligaţii:
a) sa dispunã de un sistem de evidenta care sa permitã în permanenta atât înregistrarea imediata a operaţiunilor în devize şi calcularea rezultatelor acestora, cat şi determinarea poziţiilor valutare individuale ajustate şi a poziţiei valutare totale;
b) sa detina un sistem de supraveghere şi de gestiune a riscului valutar pe baza de norme şi proceduri interne, aprobate de consiliul de administraţie al bãncii, care sa respecte cerinţele prezentelor norme şi care sa urmãreascã încadrarea poziţiilor valutare în limitele stabilite la art. 10;
c) sa dispunã de un sistem de control permanent pentru verificarea respectãrii procedurilor interne, necesar în vederea îndeplinirii dispoziţiilor precedente;
d) sa desemneze un conducãtor care sa asigure coordonarea permanenta a activitãţii valutare a bãncii. În termen de 15 zile de la data intrãrii în vigoare a prezentelor norme bãncile vor comunica Bãncii Naţionale a României - Direcţia supraveghere identitatea persoanei din conducerea bãncii care asigura coordonarea respectivei activitãţi. În cazul desemnãrii unui nou conducãtor în calitate de coordonator al acestei activitãţi bãncile vor comunica Bãncii Naţionale a României - Direcţia supraveghere identitatea noii persoane, în termen de 5 zile de la data desemnãrii acesteia.

CAP. 3
Dispoziţii tranzitorii şi finale

ART. 12
(1) Limitarea prevãzutã la art. 10 lit. a) nu se aplica poziţiilor valutare individuale ajustate, aferente devizelor care intra în componenta monedei unice europene.
(2) Poziţiile valutare individuale ajustate, prevãzute la alineatul precedent, participa la constituirea poziţiei valutare individuale ajustate, aferentã devizei euro. Poziţia valutarã individualã ajustata aferentã devizei euro se calculeazã ca suma algebrica a poziţiilor valutare individuale ajustate pentru euro şi pentru devizele care intra în componenta monedei unice europene.
ART. 13
Nerespectarea de cãtre bãnci a prevederilor prezentelor norme atrage aplicarea sancţiunilor şi/sau a mãsurilor prevãzute la art. 69 şi, respectiv, la <>art. 70 din Legea nr. 58/1998 .
ART. 14
(1) Prezentele norme intra în vigoare la data de 1 ianuarie 2002.
(2) Anexa face parte integrantã din prezentele norme.
ART. 15
La data intrãrii în vigoare a prezentelor norme se abroga <>Normele Bãncii Naţionale a României nr. 15 din 24 octombrie 1995 privind supravegherea poziţiilor valutare ale societãţilor bancare, publicate în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 261 din 13 noiembrie 1995, cu modificãrile ulterioare, precum şi orice alte dispoziţii contrare.


PREŞEDINTELE CONSILIULUI DE ADMINISTRAŢIE
AL BĂNCII NAŢIONALE A ROMÂNIEI,
MUGUR ISARESCU



ANEXA 1

BANCA ...............................................
Data pentru care se face raportarea .................
Fonduri proprii (mii lei) ...........................

SUPRAVEGHEREA POZIŢIILOR VALUTARE
┌─┬─────────────────┬────────┬─┬────────┬───────────┬────────┬────────┬────────┐
│D│Elementele luate │Poziţia │C│Poziţia │Ajustarea │Poziţia │Poziţia │Ponderea│
│e│ în calculul │valutarã│u│valutarã│capitalului│valutarã│valutarã│fata de │
│v├────────┬────────┤-unitãţi│r│indivi- │social şi a│indivi- │indivi- │fondu- │
│i│Poziţia │Poziţia │monetare│s│duala │primelor de│duala │duala │rile │
│z│valutarã│valutarã│ │u│(mii │emisiune │ajustata│ajustata│proprii │
│a│bilanti-│extrabi-│ │l│ lei) │(mii lei) │lungã │scurta │ │
│ │era │lantiera│ │ │ │ │ │ │ │
│ │(sold │(sold │ │i│ │ │ │ │ │
│ │cont │cont │ │n│ │ │ │ │ │
│ │3721) │9361) │ │ │ │ │ │ │ │
│ │-unitãţi│-unitãţi│ │l│ │ │ │ │ │
│ │monetare│monetare│ │e│ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │i│ │ │ │ │ │
│ ├───┬────┼───┬────┼────────┤ ├────────┼───────────┼────────┼────────┤ │
│ │(+)│(-) │(+)│(-) │ (+/-) │ │ (+/-) │ (-) │ (+) │ (-) │ │
├─┼───┼────┼───┼────┼────────┼─┼────────┼───────────┼────────┼────────┼────────┤
│0│ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │ 5 │6│ 7 │ 8 │ 9 │ 10 │ 11 │
├─┼───┼────┼───┼────┼────────┼─┼────────┼───────────┼────────┼────────┼────────┤
├─┼───┼────┼───┼────┼────────┼─┼────────┼───────────┼────────┼────────┼────────┤
├─┼───┼────┼───┼────┼────────┼─┼────────┼───────────┼────────┼────────┼────────┤
├─┼───┼────┼───┼────┼────────┼─┼────────┼───────────┼────────┼────────┼────────┤
├─┼───┼────┼───┼────┼────────┼─┼────────┼───────────┼────────┼────────┼────────┤
├─┼───┼────┼───┼────┼────────┼─┼────────┼───────────┼────────┼────────┼────────┤
├─┼───┼────┼───┼────┼────────┼─┼────────┼───────────┼────────┼────────┼────────┤
├─┼───┼────┼───┼────┼────────┼─┼────────┼───────────┼────────┼────────┼────────┤
├─┼───┼────┼───┼────┼────────┼─┼────────┼───────────┼────────┼────────┼────────┤
├─┼───┼────┼───┼────┼────────┼─┼────────┼───────────┼────────┼────────┼────────┤
├─┼───┼────┼───┼────┼────────┼─┼────────┼───────────┼────────┼────────┼────────┤
│T│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
│O│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
│T│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
│A│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
│L│ X │ X │ X │ X │ X │X│ X │ X │ │ │ │
└─┴───┴────┴───┴────┴────────┴─┴────────┴───────────┴────────┴────────┴────────┘

NOTA:
Urmãtoarele coloane se calculeazã astfel:
5 = 1 + 2 + 3 + 4
7 = 5 * 6
9 = 7 + 8
10 = 7 + 8
11 = │ x │ / FP * 100 (în care x este cea mai mare dintre 9 şi 10)

Întocmit de ...................
Numele şi prenumele ...........
Telefon/Interior ..............

Conducãtorul bãncii, Conducãtorul Compartimentului financiar-contabil,
.................... ..............................................
(numele, prenumele (numele, prenumele şi semnatura)
şi semnatura)





──────────────────
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Comentarii


Maximum 3000 caractere.
Da, doresc sa primesc informatii despre produsele, serviciile etc. oferite de Rentrop & Straton.

Cod de securitate


Fii primul care comenteaza.
MonitorulJuridic.ro este un proiect:
Rentrop & Straton
Banner5

Atentie, Juristi!

5 Modele de Contracte Civile si Acte Comerciale conforme cu Noul Cod civil si GDPR

Legea GDPR a modificat Contractele, Cererile sau Notificarile obligatorii

Va oferim Modele de Documente conform GDPR + Clauze speciale

Descarcati GRATUIT Raportul Special "5 Modele de Contracte Civile si Acte Comerciale conforme cu Noul Cod civil si GDPR"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016