Preşedinte: Dumitru Popescu - membru al Comitetului Executiv,
secretar al Comitetului Central al
Partidului Comunist Roman
Vicepreşedinţi:
Mihail Bujor Sion - preşedintele Comitetului de
Radiodifuziune şi Televiziune
Zoe Dumitrescu-Busulenga - profesor la Universitatea din
Bucureşti, vicepreşedinte al
Consiliului Naţional al Femeilor
Domokos Geza - scriitor, director al editurii
"Kriterion"
Kroner Michael - redactor la revista "Karpaten
Rundschau"
Membri:
Anghel Alexe - preşedintele Consiliului Naţional
pentru Educaţie Fizica şi Sport
Gheorghe Badrus - adjunct de şef de secţie la
Comitetul Central al Partidului
Comunist Roman
Eugen Barbu - scriitor redactor şef al revistei
"Saptamina culturalã a Capitalei"
Mihai Balanescu - ministrul postelor şi
telecomunicatiilor
Nicolae Birdeanu - profesor la liceul "Mihail Sadoveanu"
din Bucureşti
Ion Brad - prim-vicepreşedinte al Comitetului
de Stat pentru Cultura şi Arta
Ernest Breitenstein - redactor şef adjunct al ziarului
"Neuer Weg"
Ionel Bucheru - vicepreşedinte al Comitetului de
Radiodifuziune şi Televiziune
Gheorghe Cioara - preşedintele Consiliului Naţional al
Cercetãrii Ştiinţifice
Liviu Ciulei - regizor, director al teatrului
"Lucia Sturdza Bulandra"
Dina Cocea - actrita, vicepreşedinte al
Asociaţiei oamenilor de arta din
instituţiile teatrale şi muzicale
General-locotenent Ion Coman - adjunct al ministrului forţelor
armate
Dinu Daniliuc - preşedintele Cooperativei agricole
de producţie din comuna Gurbanesti,
judeţul Ilfov
Maria Diaconu - preşedintele comitetului
sindicatului al întreprinderii
textile "Dacia"
Nicolae Dinu - secretarul comitetului de partid din
comuna Snagov, judeţul Ilfov
Mircea Dragan - regizor, secretar general al A.C.I.N
Ion Dumitrescu - preşedintele Uniunii compozitorilor
Octav Enigarescu - directorul Operei Romane din
Bucureşti
Mihai Fediuc - lector la Academia de Studii
Economice
Zsolt Galfalvi - redactor şef adjunct al revistei "A
het"
Nicolae Gavrilescu - secretar al Consiliului Central al
Uniunii Generale a Sindicatelor din
România
Mihnea Gheorghiu - prim-vicepreşedinte al Institutului
Roman pentru Relaţiile Culturale cu
Strainatatea
Gheorghe Hiotu - directorul Întreprinderii agricole
de stat Giurgiu, judeţul Ilfov
Alexandru Hrisca - preşedintele comitetului
sindicatului al uzinelor
"Electronica"-Bucureşti
Nestor Ignat - preşedintele Uniunii ziaristilor
Ion St. Ion - vicepreşedinte al Consiliului
economic
Alexandru Ionescu - redactor şef al ziarului "Scinteia"
Bujor Ionita - vicepreşedinte al Comitetului de
Radiodifuziune şi Televiziune
Alexandru Ivasiuc - scriitor, secretar al Uniunii
scriitorilor
Dan Ivanescu - preşedintele Cooperativei agricole
de producţie din comuna Calugareni,
judeţul Ilfov
Mirco Jivcovici - conferenţiar la Universitatea din
Bucureşti
George Macovescu - prim-adjunct al ministrului
afacerilor externe
Ovidiu Maitec - sculptor, vicepreşedinte al Uniunii
artiştilor plastici
Mircea Malita - ministrul învãţãmîntului
Eugen Mares - adjunct al ministrului sãnãtãţii
Mariana Mazilu - invatatoare la Şcoala generalã nr. 5
din Bucureşti.
Ion Margineanu - directorul general al Agenţiei
Romane de Presa "Agerpres"
Jozsef Meliusz - scriitor, vicepreşedinte al Uniunii
scriitorilor, vicepreşedinte al
Consiliului Oamenilor Muncii de
Naţionalitate Maghiara
Marin Mihaita - preşedintele Cooperativei agricole
de producţie din comuna Sohatu,
judeţul Ilfov
Tudose Moise - secretarul comitetului de partid al
Uzinelor de maşini grele Bucureşti
Nicolae Oprisan - pensionar
Ecaterina Oproiu - redactor şef al revistei "Cinema",
cronicar de televiziune
Constantin Petre - secretar al Comitetului municipal
Bucureşti al Partidului Comunist
Roman
Gheorghe Petrescu - preşedintele Uniunii Naţionale a
Cooperativelor Agricole de Producţie
Ion Popescu-Puţuri - directorul Institutului de studii
istorice şi social-politice de pe
lîngã Comitetul Central al
Partidului Comunist Roman
Vasile Potop - şef de secţie la Comitetul Central
al Partidului Comunist Roman
Marin Preda - scriitor, directorul editurii
"Cartea Româneascã", vicepreşedinte
al Uniunii scriitorilor
Radu Priscu - profesor universitar, rectorul
Institutului de construcţii din
Bucureşti
Traian Puscasu - vicepreşedinte al Comitetului de
Radiodifuziune şi Televiziune
Virgiliu Radulian - preşedintele Consiliului Naţional al
Organizaţiei Pionierilor
Remus Radulet - vicepreşedinte al Academiei
Republicii Socialiste România
Valeriu Rapeanu - vicepreşedinte al Comitetului de
Radiodifuziune şi Televiziune
Paul Schuster - scriitor, vicepreşedinte al
Consiliului Oamenilor Muncii de
Naţionalitate Germanã
Mircea Sintimbreanu - directorul general al Centrului
Naţional al Cinematografiei
Ion Stanciu - adjunct al ministrului agriculturii,
industriei alimentare, silviculturii
şi apelor
Nicolae State - adjunct al ministrului afacerilor
interne
Traian Stefanescu - preşedintele Uniunii Asociaţiilor
Studenţeşti din Republica Socialistã
România
Aurel Stoica - secretar al Comitetului Central al
Uniunii Tineretului Comunist
Gheorghe Stuparu - preşedintele comitetului
sindicatului al Uzinelor "23 August"
Bucureşti
Teodora Verman - gospodina
Andrei Vela - adjunct de şef de secţie la
Comitetul Central al Partidului
Comunist Roman
Ion Vinte - vicepreşedinte al Consiliului
Oamenilor Muncii de Naţionalitate
Maghiara
Ştefan Voicu - vicepreşedinte al Academiei de
Ştiinţe Sociale şi Politice,
redactor şef al revistei "Lupta de
clasa"