Comunica experienta
MonitorulJuridic.ro
DECRET nr. 556 din 1 decembrie 2000 privind conferirea unor decoratii nationale personalului din subordinea Agentiei Nationale pentru Stiinta, Tehnologie si Inovare
EMITENT: PRESEDINTELE ROMANIEI PUBLICAT: MONITORUL OFICIAL nr. 673 din 18 decembrie 2000
În temeiul art. 94 lit. a) şi al art. 99 alin. (1) din Constituţia României, precum şi al art. 4 alin. (1), al art. 6 lit. A pct. I, II şi III şi al <>art. 11 alin. (1) pct. I din Legea nr. 29/2000 privind sistemul naţional de decoraţii al României,
la propunerea preşedintelui Agenţiei Naţionale pentru Ştiinţa, Tehnologie şi Inovare,
Preşedintele României decreteazã:
ART. 1
Pentru merite deosebite în dezvoltarea cercetãrii şi în progresul ştiinţei şi tehnologiei, de Ziua Nationala a României se conferã Ordinul naţional Steaua României persoanelor menţionate în anexa nr. 1.
ART. 2
Pentru merite deosebite în dezvoltarea cercetãrii şi în progresul ştiinţei şi tehnologiei, de Ziua Nationala a României se conferã Ordinul naţional Serviciul Credincios persoanelor menţionate în anexa nr. 2.
ART. 3
Pentru merite deosebite în dezvoltarea cercetãrii şi în progresul ştiinţei şi tehnologiei, de Ziua Nationala a României se conferã Ordinul naţional Pentru Merit persoanelor menţionate în anexa nr. 3.
ART. 4
Anexele nr. 1, 2 şi 3 fac parte integrantã din prezentul decret.
PREŞEDINTELE ROMÂNIEI
EMIL CONSTANTINESCU
În temeiul art. 99 alin. (2) din Constituţia României, contrasemnam acest decret.
PRIM-MINISTRU
MUGUR CONSTANTIN ISARESCU
ANEXA 1
a) Ordinul naţional Steaua României în grad de Mare Ofiţer:
1. Haiduc Ionel, academician, preşedintele Filialei Cluj a Academiei Romane (prof. univ. dr. chimie);
2. Prunariu Dorin Dumitru, director general, Agenţia Spatiala Romana, general de flotila aerianã;
b) Ordinul naţional Steaua României în grad de Ofiţer:
1. Pusca Mircea Valer, prof. ing., vicepreşedinte, Agenţia Nationala pentru Ştiinţa, Tehnologie şi Inovare;
c) Ordinul naţional Steaua României în grad de Cavaler:
1. Cosma Viorel, director general, Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare, Tehnologie şi Ingineria Mediului Cluj-Napoca;
2. Dehelean Florin Marius, director general, Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare în Sudura şi Încercãri Materiale;
3. Demeter Elek, director general, S.C. "Institutul de Cercetãri pentru Maşini Electrice" - S.A.;
4. Dragos Liviu, director general, ICPET;
5. Ene Horia, prof. univ., Institutul de Matematica Aplicatã;
6. Frunza Ştefan, director general, Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Materialelor;
7. Godeanu Stoica, director general, S.C. "Ecologie Aplicatã" - S.A.;
8. Ionescu Bujor, director general, Institutul de Fizica Atomica;
9. Kolosvari Zoltan, director general, Societatea Comercialã "Plasmaterm" - S.A. Targu Mures, preşedintele Federaţiei mondiale de tratament termic şi ingineria suprafeţelor;
10. Leca Aurel, prof. univ. dr. ing., Universitatea Politehnica Bucureşti.
ANEXA 2
a) Ordinul naţional Serviciul Credincios în grad de Mare Ofiţer:
1. Pincovschi Eugen, prof. dr. ing., Universitatea Politehnica Bucureşti;
b) Ordinul naţional Serviciul Credincios în grad de Comandor:
1. Burzo Emil, prof. dr. inginer fizician, Universitatea "Babes-Bolyai" Cluj-Napoca;
2. Petru Filip, director, Centrul de Chimie Organicã al Academiei Romane;
c) Ordinul naţional Serviciul Credincios în grad de Ofiţer:
1. Bunea Daniel, director general, AMCSIT, Universitatea Politehnica Bucureşti;
2. Constantinescu Ionel, prof. univ. dr. inginer chimist, Universitatea Politehnica Bucureşti;
3. Croitoru Gheorghe;
4. Dobrescu Mircea, director general, S.C. "Institutul de Cercetãri Metalurgice" - S.A.;
5. Jung Ioan, prof. univ., Universitatea de Medicina şi Farmacie Targu Mures;
6. Marinescu Viorel Alexandru, director general, Institutul Naţional de Cercetare Dezvoltare - ICI;
7. Mateescu Gheorghe, director general, Institutul de Fizica şi Inginerie Nucleara "Horia Hulubei";
8. Oprisiu Şerban Cornel, director general, Institutul de Cercetãri Aerospatiale;
9. Pambuccian Varujan;
10. Petrovici Mihai, profesor, fizician;
11. Stanciulescu Ion, director general, Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Telecomunicaţii;
12. Svasta Paul, prof. dr., Universitatea Politehnica Bucureşti;
13. Velea Tudor, director general, Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare de Metale Neferoase Rare;
d) Ordinul naţional Serviciul Credincios în grad de Cavaler:
1. Aldea Alexandru, prof. asociat dr., Facultatea de Fizica Bucureşti;
2. Banciu Mircea, prof. univ. ing., Universitatea Politehnica Bucureşti, membru al Academiei Romane;
3. Basarab Şerban, director, Institutul de Matematica Aplicatã;
4. Hollanda Dionisie, prof. univ. dr., Universitatea "Petru Maior" Targu Mures;
5. Mencinicovschi Gheorghe, prof. univ., director, Institutul de Chimie Alimentara;
6. Nicolau Margareta, director general, Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare Tehnologie Industriala (ECOIND);
7. Panin Nicolae, director general, Institutul Naţional de Cercetare pentru Geologie şi Geoecologie Marina;
8. Stiuca Romulus, director general, Institutul de Cercetare şi Proiectare "Delta Dunãrii" Tulcea;
9. Udubasa Gheorghe, director general, Institutul Geologic al României.
ANEXA 3
a) Ordinul Naţional Pentru Merit în grad de Comandor:
1. Popescu Georgeta, director, Centrul de Cercetare Materiale Macromoleculare şi Membrane;
2. Lupei Voicu Nistor, preşedintele Consiliului ştiinţific al Institutului Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Laserilor;
3. Brassai Zoltan, prof. univ. dr., Universitatea de Medicina şi Farmacie Targu Mures;
b) Ordinul Naţional Pentru Merit în grad de Ofiţer:
1. Aurite Traian, prof. univ. dr., şef de catedra, Universitatea Politehnica Bucureşti;
2. Dragomir Caius Traian, director, Institutul Naţional "Victor Babes", membru al Academiei de Ştiinţe Medicale, membru în Consiliul de conducere al Uniunii Scriitorilor;
3. Hera Cristian, prof. dr. ing., Academia de Ştiinţe Agricole şi Silvice;
4. Hohan Ion, prof. dr. ing., preşedinte RENAR, prim-vicepreşedinte UGIR 1903;
5. Jelev Ion, director general, Institutul de Cercetãri şi Inginerie a Mediului;
6. Kasa Zoltan, prorector, Universitatea "Babes-Bolyai" Cluj-Napoca;
7. Marin Alexandru, dr. ing, şef de lucrãri, Catedra de hidraulica, Universitatea Politehnica Bucureşti;
8. Marmureanu Gheorghe, director general, Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pãmântului;
9. Prodan Gheorghe, preşedintele Comisiei 4 a Colegiului consultativ - Agenţia Nationala pentru Ştiinţa, Tehnologie şi Inovare;
10. Pusztai Kalman, prof. dr. ing., Universitatea Tehnica Cluj-Napoca;
11. Raduta Apolodor, cercetator, Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare de Fizica şi Inginerie Nucleara;
12. Szegli Geza, director adjunct ştiinţific, Institutul "Cantacuzino";
13. Tanasescu Florin Teodor, preşedintele Comitetului Electrotehnic Roman; preşedintele comisiilor 6 şi 18 ale Colegiului consultativ - Agenţia Nationala pentru Ştiinţa, Tehnologie şi Inovare;
14. Zugravescu Dorel, membru corespondent al Academiei Romane (geofizician);
c) Ordinul naţional Pentru Merit în grad de Cavaler:
1. Biro Carol, prof. univ, şef de catedra, Universitatea Tehnica Cluj-Napoca;
2. Caloianu Maria, director general, Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Ştiinţe Biologice;
3. Constantinescu Jean, prof. dr. ing., Universitatea Politehnica Bucureşti;
4. Kovacs Francisc Wiliam, prof. dr. inginer mecanic;
5. Crujan Adrian;
6. Enescu Dumitru, pensionar, fost director general al Institutului Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pãmântului;
7. Filoti Gheorghe, director ştiinţific, Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Materialelor;
8. Fodor Dumitru, prof. dr. ing., Universitatea Petrosani;
9. Gangu Vergil, director general, Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare Maşini Agricole;
10. Kappel Wilhelm, secretar ştiinţific, Institutul de Cercetãri şi Proiectari Electrotehnice;
11. Matei Magdalena, director general, ICEMENERG;
12. Vasile Nicolae, director general, Institutul de Cercetãri şi Proiectari Electrotehnice;
13. Nicolaev Simion, director general, Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare "Grigore Antipa";
14. Petre Adrian, secretar general, Academia de Ştiinţe Agricole şi Silvice;
15. Petrescu Adrian, prof. univ. dr. ing., Universitatea Politehnica Bucureşti;
16. Popescu Grigore, director general, S. C. "Institutul de Tehnica de Calcul" - S.A.;
17. Radulian Mircea, cercetator, Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pãmântului;
18. Stoichitoiu Dan Grigore, preşedinte, Societatea Romana de Acreditare;
19. Szedlacek Ştefan, cercetator ştiinţific gradul I, dr. inginer chimist;
20. Stefanescu Ioan, director general, Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare de Criogenie şi Separari Izotopice Ramnicu Valcea;
21. Topa Vladimir, cercetator, Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Materialelor;
22. Varga Gavril Alexandru, director general, Oficiul de Stat pentru Invenţii şi Mãrci;
23. Vadineanu Angheluta, prof. univ., Universitatea Politehnica Bucureşti;
24. Visileanu Emilia, director general, Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Textile şi Pielarie Bucureşti.
--------
Newsletter GRATUIT
Aboneaza-te si primesti zilnic Monitorul Oficial pe email
Comentarii
Fii primul care comenteaza.
MonitorulJuridic.ro este un proiect: